NOVOŤ/ZÁKAMENNÉ. Ľudia si na obecných úradoch podávajú kľučky. Skúška trpezlivosti v podobe blata a obmedzenej dopravy dáva viac ako ôsmim tisíckam obyvateľov zabrať. Druhú etapu odkanalizovania Oravy odštartovala Oravská vodárenská spoločnosť (OVS) vlani na jeseň v Novoti a v Zákamennom v réžii českej firmy OHL ŽS Brno.
Treba vydržať
„Stačí, že zaprší,“ hovorí starosta František Poleta. „Blato je všade - na ceste, v škole, v kostole aj na úradoch. Ulicou, po ktorej sme jazdili osobnými autami, neprešla ani tatra.“
Jeden pracovník obecného úradu robí sprostredkovateľa medzi Novoťanmi a stavebníkmi. „Nadávajú jemu aj mne,“ povedal starosta. „O jedenástej večer mi volá šofér autobusu, či má stáť na červenej do rána. Trúbi pred úradom, aby ma informoval, že má v autobuse neporiadok. Má pravdu, ale nedá sa nič robiť. Keď nebola kanalizácia, nadávali, že všade smrdí. Teraz nadávajú na neporiadok. Nedá sa tomu vyhnúť. Keď sa stavia dom, tiež je neporiadok. Keď sa uprace, je to lepšie. Musíme len vydržať.“
Cesta nie je zjazdná
V Zákamennom dokončujú posledné metre 4,5-kilometrového míľnika číslo 1 na ceste tretej triedy do Novote.
„Presun dopravy z dvoch do jedného jazdného pruhu zapríčinil, že cesta je v tomto úseku zničená,“ hovorí starosta Milan Vrábeľ. „Mali sme niekoľko rokovaní, ako to dať do poriadku. Uvidíme, čo mimo projektu zaplatí dodávateľ, čo správa ciest a čo investor.“
Cesta nebola vo výbornom stave, ale bola zjazdná. Obec má o tom kompletnú fotodokumentáciu.
„Dnes zjazdná nie je. Majiteľom je Žilinský samosprávny kraj, ktorý do nej neinvestoval preto, lebo vedel, že ju pri budovaní kanalizácie rozkopú. Uvidíme, či teraz poskytne peniaze, ktoré roky nedával a dobehne zameškané.“
V tejto obci ešte ostáva postaviť 23 kilometrov. Starosta netají obavy z podobného vývoja. Za kritických považuje hlavne 4,5 kilometra komunikácie tretej triedy popri novom kostole a 2,5 kilometra mimoriadne vyťaženej cesty druhej triedy smerom na Oravskú Lesnú.
Nie je za čo kúpiť lopatu
Obidve obce bojujú za to, aby nový asfalt pokryl čo najširšiu časť rozkopanej vozovky.
„Na rozdiel od cesty prvej triedy, kde sa asfaltuje celá šírka, v tretej triede závisí asfaltovanie od rôznych faktorov,“ vysvetľuje projektový manažér OVS Marcel Bakoš. „Ak kopeme iba v jednom jazdnom pruhu, asfaltujeme iba jeho šírku.“
Stredajší kontrolný deň preto patril obchôdzke poškodených úsekov.
„Nafotili sme ich a premerali. Po spracovaní údajov rozhodneme, kde sú potrebné úpravy.“
Novotský starosta František Poleta hneď po vyhlásení výsledkov súťaže na dodávateľa stavby kritizoval nízku výslednú cenu.
„Zo 72 miliónov sme zišli na 40. Načo posielame peniaze späť do Bruselu? Ide sa na najnižšiu cenu a potom nie je, obrazne povedané, za čo kúpiť lopatu. Keby bolo viac peňazí, nemuseli by sme dnes riešiť asfalt.“
Zástupca vodární na margo ceny povedal, že pri súťaži postupovali podľa zákona.
Šesť subdodávateľov
„Nervozita občanov vrcholí, ale väčšina to berie s pochopením,“ hovorí zákamenský starosta.
„Občas sa nám chcelo plakať,“ povedala Lanka Polťáková, ktorú sme stretli na ulici, ako pozerá do výkopu pár metrov od jej domu. „Špinavá voda tiekla rovno do dvora. Deti chodili domov zablatené po zadok. Nám aj susedovi pretrhli prípojku vody, ďalšiemu susedovi kanalizáciu, napriek tomu, že sme im povedali, kadiaľ vedú. Ale stále sa tu menili partie.“
Starosta potvrdil, že v Zákamennom na rozdiel od Novote pracovalo naraz až šesť subdodávateľov. „Pri každej podobnej stavbe sa niečo poškodí. Je to daň za to, že niečo robíme. Obecný vodovod máme presne zameraný a napriek tomu ho dvakrát pretrhli. Veľa ľudí presne nevedelo, kadiaľ ich prípojky vedú. Dôležité je, ako rýchlo dá firma veci do poriadku.“
V rámci druhej etapy odkanalizuje Oravská vodárenská spoločnosť ďalších sedem oravských obcí. Foto: MARTIN PAVELEK
Treba to prežuť a prežiť
Od marca očakávajú robotníkov aj Hruštínčania. „Od Vasiľova už kopú kanalizačný privádzač,“ povedal starosta František Škapec. „Kontaktovala ma firma z Považskej Bystrice, ktorá má robiť štátnu cestu trojku, jednotku smerom na Príslop a ulice za mostom. Spoločnosť, ktorá bude robiť zvyšok dediny, sa ešte neohlásila.“
Ako prvé majú byť hotové záhrady. „Aby si ľudia mohli posadiť zemiaky,“ vysvetľuje starosta. „Harmonogram nám zatiaľ nedali, ale chceme, aby pri kopaní ulíc vždy ostal vstup aspoň jednej strany.“
Škapec považuje výstavbu kanalizácie za krížovú cestu a životnú nutnosť zároveň.
„Treba to prežuť a prežiť. Ľudí sme informovali na verejnom hovore aj prostredníctvom novín. Pre čakanie na kanalizáciu sme od roku 2003 ulice iba látali. Som rád, že ich budeme môcť konečne asfaltovať.“