SLANICKÁ OSADA. Dvadsať štyri stredoškolákov z rôznych slovenských škôl si zmeralo sily na súťaži Visit Trophee Junior 2014. Všetci prepadli kráse ochutnávania a servírovania vín, francúzskemu umeniu nazvanému someliérstvo.
Roky praxe
Anna Mošenková sa učí spoznávať vína len dva mesiace. „Upútala ma rozmanitosť vín,“ hovorí 18-ročná študentka. „Najťažšia je dekantácia, rozoznať chuť, vôňu, určiť, o aké víno ide. Veľmi ma to však baví a určite by som sa týmto smerom chcela uberať aj v budúcnosti.“
Najlepšou zo všetkých súťažiacich bola Karin Kovacsová z Nových Zámkov. Vinárstvo má tak trochu v krvi, jej dedko vlastní vinohrad. Hoci vinárstvom sa nezaoberá, doma im vlastné víno nikdy nechýba. „Vždy ma víno priťahovalo a páči sa mi someliérstvo,“ hovorí tretiačka na hotelovej akadémii. „Určiť odrodu, ročník a výrobcu nie je jednoduché. Víno sa študuje celý život, treba sa k nemu dodegustovať.“
Povolanie budúcnosti
Someliérstvo pochádza z Francúzska. Pôvodne bol someliérom dovozca sudov s vínom. Postupne sa z tohto pojmu vyvinul odborník zaoberajúci sa servisom a podávaním vína. Someliér musí mať široký záber vedomostí. Zrejme aj to je dôvod, prečo sa týmto smerom uberá málo študentov.
„Teória v tomto odbore nestačí,“ hovorí Ľubomír Petrovič, hlavný majster pre odborný výcvik na Súkromnej strednej odbornej škole podnikania na Slanickej Osade. „Študenti musia chodiť do vinárskych oblastí, kde sa učia spoznávať jednotlivé druhy vín. Musia vedieť určiť podľa vône, aké ovocie vo víne je, aké kvetiny. Najlepší odborníci dokážu určiť nielen oblasť, ale aj hon, kde rástol vinič, z ktorého je víno vyrobené.“
Ako samostatný odbor sa zatiaľ na školách nevyučuje. „Je to škoda. Určite sa čoraz viac dostáva do popredia. Je to povolanie budúcnosti.“
Sobáš pri jedle
Úlohou someliéra je k jedlu ponúknuť zákazníkovi to správne víno.
„Sú rôzne druhy vína, biele, červené, šumivé. Nie je to však šampanské, ako ho mnohí nazývajú. Tak môžeme nazvať len vína pochádzajúce z francúzskeho Champagne. Víno a jedlo musia byť v harmónii, akoby išlo o sobáš medzi týmito dvomi zložkami. Správne víno vhodne doplní dobré jedlo a chuťovo dotvorí pôžitok z jedla.“
K rezňu so zemiakovým šalátom je najvhodnejšie biele suché víno, najlepšie staršie s výraznou chuťou. K bielym mäsám pasujú biele vína, k červeným - hovädzine a divine, skôr červené. Hitom súčasnosti sú ružové vína. „Tými nič nepokazíte.“ Šumivé vína by ste zase mali pridať k múčnikom alebo ako aperitív.
Súťaž organizovala spoločnosť Hubert Sereď a Asociácia someliérov SR v spolupráci so Súkromnou strednou odbornou školou podnikania Educo na Slanickej Osade.