ISTEBNÉ. Detský domov bol v kaštieli z 18. storočia od roku 1947. Za ten čas za jeho hrubými múrmi vyrástli stovky detí.
Úsporné opatrenia
V súčasnosti má domov 60 detí. Dve skupiny bývajú v budovách bývalej základnej a materskej škôlky v Istebnom, jedna mladých dospelých vo štvorizbovom byte v Dolnom Kubíne a 22 detí žije v profe-sionálnych rodinách. V starom kaštieli sa minulý rok nachádzali kancelárie, Centrum podpory profesionálnych rodín (CPPR) a jedna desaťčlenná skupina.
V rámci Koncepcie zabezpečovania výkonu súdnych rozhodnutí v detských domovoch na roky 2012 až 2015 s výhľadom do roku 2020, plánu transformácie a deinštitucio-nalizácie náhradnej starostlivosti mal Detský domov v Istebnom vytvoriť Centrum podpory profesionálnych rodín, opustiť kmeňovú budovu, kúpiť rodinný dom a zrušiť dve samostatné skupiny.
„Jednou z príčin boli veľké prevádzkové náklady,“ hovorí riaditeľka detského domova Martina Vicáňová. „Náklady na plyn, elektrinu a vodu boli neprimerane vysoké. Budova má vysoké stropy, hrubé kamenné múry. Udržať v nej teplo bol problém.“
Nové bývanie
Kancelárie riaditeľky, ekonomického úseku, sociálnych pracovníčok, psychologičky a údržbárska dielňa sa presťahovali do dvojpodlažnej budovy v Istebnom. Na hornom podlaží funguje samostatná skupina.
Pre skupinu žijúcu v kaštieli ostávalo nájsť a kúpiť rodinný dom, ktorý by slúžil domovu a zároveň pre potreby Centra podpory profesionálnych rodín.
Riaditeľka hľadala vhodný dom. V zmysle zákona a postupu pri nadobúdaní nehnuteľností pre detské domovy v zriaďovateľskej pôsobnosti Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny ich prezrela jedenásť. „Za účasti zriaďovateľov sme nakoniec vybrali dom na Bohúňovej ulici v Dolnom Kubíne.“
Sťahovanie prebehlo bez problémov. Predposledný decembrový deň deti opustili kaštieľ. Traja klienti dochádzajú do základnej školy v Istebnom, ostatné navštevujú stredné školy v Dolnom Kubíne.
„Je tu super,“ hovorí 17-ročná obyvateľka nového domova v rodinnom dome. „V kaštieli som bývala asi šesť rokov. Tu je oveľa väčší pokoj a máme blízko do mesta. Už by som sa nechcela vrátiť nazad.“
Spokojná je aj vychovávateľka Mária Flajsová. „Deti majú vhodnejší priestor a cítia sa ako v rodine.“
V tomto rodinnom dome našli deti nový domov.
Obavy
„Mala som obavy, ako nás susedia prijmú,“ hovorí riaditeľka. Preto zorganizovala stretnutie. Deti pozvali susedov, napiekli šišky, uvarili kávu a čaj. Pozvanie prijali štyria. Prišla aj Ľudmila Žuffová „Fajn stretnutie. Zoznámili sme sa s deťmi. Nevadia nám.“
Riaditeľka však problém má. Kaštieľ je v správe detského domova. „Najlepšie by bolo, keby ho prevzal silný rezort a keby sa doň vrátil život. Máme naň pekné spomienky. Treba v ňom opraviť viacero vecí, ale akékoľvek úpravy je možné robiť až po dohode s pamiatkarmi.“
Peter Zeman, hovorca Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny, povedal, že kaštieľ sa po vysťahovaní poslednej skupiny detí stáva prebytočným majetkom štátu. „Detský domov bude postupovať v zmysle zákona o správe majetku štátu. Informácie o prípadnom záujme o tento objekt a úvahách o jeho budúcnosti nám zatiaľ nie sú známe.“