KLIN. Malý elektronický nástroj bol v klinskom kostole vyše dvadsať rokov. Tóny vychádzajúce z neho však neboli to pravé orechové. Keď sa kostol zaplnil veriacimi, organ poriadne nebolo počuť.
Elektronický, ale kvalitný
„Bohoslužby vyzerajú úplne inak,“ hovorí správca farnosti Štefan Mordel. „Organ drží melódiu, zvuk je mohutnejší a láka ľudí viac spievať. Tým je omša povznesenejšia.“
Kňaz je v obci len rok a pol. Už ako chlapec sa naučil hrať na organe. Od začiatku pôsobenia v Kline myslel na to, že by bolo potrebné kúpiť nový organ, ktorý by spĺňal požiadavky dôstojného slávenia liturgie.
„Doterajší organ bol veľmi slabý, nevhodný do takéhoto veľkého priestoru. Zvuk z organu bol napojený cez klasické reproduktory, ktoré nemali kapacitu na to, aby verne reprodukovali hlboké a vysoké organové tóny. Aj keď sme zosilnili kostolné ozvučenie, nebolo to ono, pretože organ znel neprirodzene a trochu nepríjemné pre ľudské ucho. Túžil som po tom, aby mali ľudia v kostole poriadny organ, aby mali väčšiu chuť spievať.“
Dedina sa spojila
Nad klasickým organom Kliňania ani neuvažovali. Je rádovo niekoľkonásobne drahší ako elektronický. Za tento zaplatila farnosť zhruba 25-tisíc eur, klasický, s podobnými registrami, by stál desať až pätnásťkrát viac. „Vedel som, že taký drahý organ by si farnosť nemohla dovoliť,“ hovorí jej správca. „Peniaze sme nemali vlastne ani na tento lacnejší nástroj, nerátal som, že sa nám moju myšlienku podarí tak skoro uskutočniť. Potvrdilo sa však príslovie: Kde je núdza najvyššia, pomoc Božia najbližšia.“
Myšlienku podporil aj miestny podnikateľ. „Cena sa mu nezdala až taká vysoká, povedal mi, že toľko peňazí sa dá dať dokopy. Tak som ho objednal.“ Majstri z Klina postavili organovú skriňu a vyrobili píšťaly do organového prospektu. Do realizácie kňazovej myšlienky sa zapojila celá dedina.
Klasický organ by bol kvalitnejší a honosnejší. No Klinčania sa tešia aj z toho, ktorý majú. „Keby mali veriaci šetriť desať, možno aj dvadsať rokov, asi by ich to veľmi nemotivovalo. Z našich finančných možností by sme si ho nikdy nemohli dovoliť. Som rád, že existuje takáto kvalitná a oveľa lacnejšia alternatíva.“
Uchu lahodiaci zvuk
Nový organ objednal Štefan Mordel z nemeckej firmy. Pôvodne mal vyhliadnutý iný, výrobca mu však odporučil novinku. A neľutuje. Je presne taký, ako mu ho organisti popísali. „Kvalitný, obsahuje všetkých 58 registrov nasnímaných z klasického organu,“ hovorí kňaz „Je to nová verzia nástroja, ktorá chce čo najviac rešpektovať klasické. Dajú sa na ňom nastaviť rôzne typy organov - romantický, barokový, historický a symfonický. Nemá mechy a píšťaly ako klasický organ, ale jeho zvuk je takmer na nerozoznanie. Krásny, plastický, tóny nechrčia, poslucháč nemá pocit, že počúva elektronickú hudbu.“ V organovej skrini je štrnásť reproduktorov so zosilňovačmi.
Pre digitálny organ je skriňa dôležitá nielen z estetickej stránky, ale aj z technickej. Pôsobí ako ozvučnica. „Mnohí kňazi robia chybu, keď kúpia do kostola nový digitálny organ a reproduktory rozmiestnia po múrikoch okeníc alebo betónových prekladoch. Zvukové vlny nemajú hladký priebeh, lámu sa. Všetko má svoje vnútorné pravidlá a zákonitosti, je potrebné, aby sme to rešpektovali, ak chceme dosiahnuť niečo pekné, lahodné a užitočné.“
Starý organ je odložený na fare. Hoci neznie tak, ako nový, hrať sa na ňom dá stále. „Funguje, len sa nehodí do takého veľkého priestoru, ako je náš kostol,“ hovorí Štefan Mordel. „Budú sa na ňom učiť hrať deti.“