MALATINÁ. Výsledkom viac než dvojročnej práce je 580 strán, na ktorých je zhrnutá história územia a obce od praveku až po súčasnosť.
Šibeničný termín
Pred ôsmimi rokmi zostavil Peter Huba prvú monografiu Malatinej. „Boli sme radi, že ju máme, ale nároky čitateľa sú v dnešnej dobe väčšie,“ hovorí starosta Zdenko Kubáň.
Starostovi aj poslancom obecného zastupiteľstva sa zapáčili monografie Medzibrodia nad Oravou a Dolnej Lehoty, ktorých zostavovateľom bol Michal Čajka. Dohodli sa, že ho požiadajú o pomoc.
Pri prvom stretnutí starosta predložil požiadavku. Kniha musí byť hotová v roku 2013.
„To je šibeničný termín, takmer nemožné,“ povedal Michal Čajka starostovi. Ale nakoniec sa dohodli, že to skúsia.
Podmienkou bolo, že starosta napíše kapitolu po roku 1945. „Zdanlivo ľahká úloha, pretože si toto obdobie veľa ľudí pamätá, ale práve o to to bolo ťažšie,“ hovorí Kubáň. „Od ľudí som sa dozvedal aj to, kto udával, kto kšeftoval so stravnými lístkami, kto bol tajný policajt, čo ma na jednej strane zaujalo, no cieľom bolo do knihy písať také fakty, ktoré by zbytočne nejatrili staré rany a nerozhádali časť obce.“
Smutné veci
Zaujímavé veci sa odohrávali počas druhej svetovej vojny. Malatinčania môžu mať právom ťažké srdce nielen na Nemcov, ale aj Rusov a partizánov. Všetci potrebovali žiť, jesť a podľa toho sa aj správali. Nezaujímalo ich, čo bude robiť gazda, keď mu zoberú koňa či poslednú kravu.
Smutný je osud riaditeľa školy Jána Magutha, ktorého v roku 1944 zastrelili partizáni. Jeho manželke zase nedali pokoj komunisti. V Malatinej sfalšovali voľby do Národného zhromaždenia v roku 1948. Starosta vysvetlil, ako sa to stalo. „Viaceré zdroje potvrdili, že vo voľbách bolo použitých viac hlasovacích lístkov, než bolo zapísaných voličov. Komunisti teda voľby sfalšovali. Františka Maguthová nepodpísala volebnú zápisnicu, preto ju neskôr odvolali z funkcie.“
Na veselú nôtu
Miesto sa našlo aj na veselšie udalosti. Keď bol starostom Ján Hubčík, v Malatinej zavádzali plyn. Bagrista sa pomýlil, vykopal aj kanál hore celým Kútom. Mala to byť však až druhá fáza plynofikácie obce. Čo už, keď bola rozkopaná ulica? Plyn teda urobili aj tam.
Michal Čajka venoval knihe viac než dva roky. Podľa neho je Malatiná malebná obec s pestrými dejinami. „Má prekrásnu krajinársku scenériu a neopakovateľné prírodné prostredie, ktoré vyhľadávajú nielen odborníci, ale aj turisti a filmári. Vysoko hodnotené sú folklórne úspechy Malatinčanov, ovčiarske tradície, stavebné pamiatky.“
Jednotlivé kapitoly a témy spracovali odborníci. Texty sú bohato ilustrované autorskými kresbami, kvalitnými fotografiami a tematickými stranami venovanými zaujímavostiam, napríklad tunajším železorudným baniam alebo priepasti na Eliáši. Podobe knihy napomáha aj forma knižnej grafiky.
„Som presvedčený, že v knihe si obyvatelia tejto prekrásnej obce nájdu mnoho informácií, ktoré im utužia hrdosť na svoju dedinu.“
Občania sú spokojní
Obec dala vytlačiť 1300 kusov. Za spracovanie zaplatili desaťtisíc eur. Tlač vyšla na takmer 16-tisíc. Monografiu dostala každá rodina, ktorá nemala voči obci podlžnosti.
„Stihla som si pozrieť len fotografie,“ hovorí Margita Klocháňová. „Na jednej zo svätého prijímania som aj ja. Teším sa na obsah.“
Knihu držala v ruka aj 74-ročná Margita Kubáňová, ktorá je tiež na archívnej fotke zo školy. „Potešila ma mapa chotára so starými názvami. Ja ich poznám, ale z mladých málokto. Som rada, že ostanú zachované aj pre ďalšie generácie.“
Viacero ľudí si pochvaľuje vymenovanie všetkých rodov a priezvisk, ktoré žili a žijú v dedine.
„Knihu najlepšie zhodnotí čas,“ dodáva starosta Kubáň. „Ale som presvedčený, že najbližších dvadsať rokov podobnú knihu o Malatinej nikto nevydá. Musel by to byť v prvom rade zanietenec a zároveň by musel ponúknuť niečo nové a to nie je až také ľahké.“