ORAVSKÁ PORUBA. Aj keď samospráva ešte nemá pokope všetky čísla za minulý rok, už dnes je isté, že hospodárenie s odpadmi skončilo dobre. Ešte v roku 2011 obec doplácala na smeti takmer 3800 eur. O rok na to už vykázala 360 eur navrch. „Tvrdo separujeme,“ menuje dôvod starosta Peter Hrivnák.
Ľuďom ostávajú žetóny
Komunálny odpad zbiera obec s tisíckou obyvateľov žetónovým systémom už sedem rokov. V praxi to znamená, že smetiari vysypú iba domový kontajner označený žetónom. Vychádzajúc z nákladov v predchádzajúcom roku samospráva určí na rok počet žetónov na osobu spolu s cenou za jeden žetón. Hoci ich počet klesá, cena sa zvyšuje. V roku 2009 bol poplatok za odpad 14,60 eura, každý obyvateľ dostal osem žetónov.
Od roku 2012 dostáva šesť za 18 eur. V prípade potreby mu úrad predá ďalšie.
„Predvlani som si dokúpila, vlani mi dva ostali,“ povedala Elena Baričáková. „Bolo by lepšie, keby som si mohla kúpiť iba toľko žetónov, koľko mi treba.“
Šesťčlenná domácnosť starostu Petra Hrivnáka vlani nevyužila viac ako polovicu žetónov. „Ľudia si neuvedomujú, že poplatok zahŕňa aj náklady na separovanie – vrecia, zber po obci, pracovníka na zbernom mieste aj vývoz – a veľkoobjemové kontajnery. Tak to má fungovať v zmysle zákona, obec nesmie doplácať z daní na smeti.“
Zo sto na tristo
Výsledkom triedenia je presun desiatich ton z komunálneho odpadu do separovaného. „Pracovníci obce raz za dva mesiace zoberú traktor s vlečkou a pozbierajú po celej dedine vrecia so separovaným odpadom. Namiesto sto vriec plastov v začiatkoch zberu dnes dovezú tristo.“
Zberné miesto s veľkoobjemovými kontajnermi je otvorené každú stredu. „Od roku 2012 ich triedi náš pracovník. Z 85 ton sme klesli na štyridsaťpäť.“
Plusové hospodárenie ale neznamená, že obec nad odpadom vyhrala. „Na investície alebo nový zberný dvor to nie je. Ak sa nám nepodarí získať dotácie, budeme to musieť utiahnuť z bežných výdavkov. Pripravujeme vyriešenie triedenia a ukladania biologicky rozložiteľných zložiek odpadov, čo by malo v konečnom dôsledku znovu znížiť objem komunálneho odpadu a poplatky udržať na súčasnej úrovni.“
Pomáha aj fotopasca
Ako prevencia sa Oravskej Porube osvedčila aj fotopasca pri hospodárskom dvore. „Už sa nestáva, že by tam niekto vyhodil komunálny odpad. To bolo najhoršie, do rána ho psy roztrhali a rozvláčili po celej ceste.“
Ďalším ovocím triedenia je pokles drobných skládok pri potokoch a v dolinách. „Vždy sa nájdu ľudia, ktorí budú robiť presný opak ako väčšina ostatných, ale určite sa to zlepšilo. Pri starej ceste na Žaškov nám pomohlo oplotenie a pravidelné kosenie, čo ľudí odrádza a sťažuje im vysýpanie stavebného odpadu.“