MALATINÁ. Novela zákona o cestnej premávke od 1. januára tohto roku prikazuje chodcom používať za zníženej viditeľnosti reflexné prvky aj v obci. Za nedodržanie príkazu hrozí 30 eurová pokuta. Napriek tomu sú cesty v obciach po zotmení plné tmavých postáv, ktoré ohrozujú seba aj ostatných účastníkov cestnej premávky. Dolnokubínska polícia našla neobvyklý spôsob, ako ľuďom vysvetliť význam reflexných prvkov. Pomáha im v tom viera v Boha.
Policajný duchovný
„Viem o novele zákona aj o tom, že hlavne starší ľudia reflexné prvky nevyužívajú,“ hovorí starosta Malatinej Zdenko Kubáň. „Rozmýšľal som, ako ich čo najviac dostať na jedno miesto. Na posedenie do kultúrneho domu príde pár, do kostola na obyčajnú omšu o trochu viac. Okresný policajný preventista Tibor Šándor navrhol, že ku nám zavolá policajného kňaza. Ten možno pritiahne viac ľudí.“
Vo štvrtok 23. januára sa pred oltár kostola Všetkých svätých postavil policajný kňaz Peter Hámor. Starosta s preventistom sa nemýlili. Lavice kostola boli takmer úplne zaplnené. Peter Hámor okrem iného upozornil na to, že nestačí mať zodpovednosť za seba a svoje správanie. „Keď mám zodpovednosť za seba a zároveň aj za iných, potom môžeme šťastne žiť. Ak si dám reflexný prvok, vodič ma vidí, neprejde ma a nezabije. Ale sebe tiež neurobí škodu na aute a nebude musieť celý život žiť s výčitkou, že niekomu ublížil.“
Policajt pred oltárom
Po ňom sa na rad dostal Tibor Šándor. Vysvetlil, prečo je dôležité mať reflexný prvok. „Táto reflexná páska stojí jedno euro. Nerobím propagandu jej výrobcom, ale životu. Život za jedno euro. Rozmýšľajte o tom.“
V rámci projektu prezídia policajného zboru Bezpečná jeseň života sa osobitne venoval dôchodcom. Vysvetlil im, ako majú chrániť svoj majetok, ako sa správať, aby nenaleteli podvodníkom, ako sa brániť prepadnutiu, ako postupovať, keď sa také niečo stane. Veriaci domov odchádzali nielen s reflexnou páskou s erbom obce, ale aj letákmi s pokynmi.
„Kúpili sme 400 pások,“ hovorí starosta. „Máme približne 250 dôchodcov a 130 detí v škole. Tieto najohrozenejšie skupiny ich dostanú zadarmo.“
Spokojní sú všetci
„Využívame všetky možnosti, ako ľudí oboznámiť, ako sa majú správať na ceste,“ hovorí Tibor Šándor. „Orava je nábožensky založená, preto sme začali spolupracovať aj s cirkvou.“
Podobná preventívna akcia sa pred niekoľkými rokmi uskutočnila v kostole v Zuberci. Teraz myšlienku spolupráce farností a polície obnovili.
„V rámci pomoci veriacim sme privítali túto možnosť a umožnili sme polícii, aby sa s nimi stretla v kostole,“ hovorí miestny kňaz Roland Ferenc. „Verím, že toto stretnutie im pomôže k šťastnému návratu domov nielen z bohoslužby, ale aj prechádzky či návštevy.“
Veriaci odchádzali domov spokojní. „Dozvedeli sme sa, ako sa máme správať, aby sa nám nič nestalo,“ hovorí Elena Palugová.
„Doteraz som pásku nenosila, teraz už určite budem,“ hovorí 84-ročná Mária Bruncková.
Pri odchode z kostola sme si chceli urobiť niekoľko fotografií s ľuďmi s páskami na rukách. Na schodoch pred kostolom sme si všimli babku, ktorá ju nemala. Opýtali sme sa jej, kde ju má. „Na ruke, na ruke, pod kabátom,“ tvrdila. Keď sme ju upozornili, že tam ju nevidno, aby si ju dala na kabát, vzdychla, siahla do vrecka kabáta a odtiaľ vytiahla zrolovanú reflexnú pásku. Založili sme jej ju na ruku a popriali šťastnú cestu domov.
Každý si z netradičnej omše zobral to, čo bolo pre neho dôležité. V prípade babky s reflexnou páskou vo vrecku kabáta to asi nebol bezpečný návrat domov.