K sviatku svojho patróna sv. Františka Saleského dostali novinári darček. Najmocnejšia strana im výrazne obmedzila prinášanie informácií z Národnej rady.
Z tej Národnej rady, v ktorej má ľud svojich zamestnancov - poslancov. Informácie pre ľud cez jedno z najväčších vydavateľstiev na Slovensku odmieta dávať aj predseda vlády, ktorý chce byť aj prezidentom. Predseda tej vlády, v ktorej má ľud svojich zamestnancov - ministrov.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Viete si predstaviť situáciu, že by ste odmietli informovať vášho zamestnávateľa o tom, čo cez pracovnú dobu robíte? S istotou by ste v tom zamestnaní dlho nezotrvali.
Predseda Národnej rady sa rozhodol skvalitniť jej povesť tak, že stopol možnosť prinášať verejnosti, čo vlastne naši zamestnanci v práci robia. Zvolil najjednoduchší spôsob, ako zvýšiť dôveru k inštitúcii. Tá stúpne, keď sa von nedostanú informácie, ktoré by ju znižovali.
Stav, keď štátna moc nechce byť kontrolovaná a kritizovaná, nie je v histórii nový. Stačí zájsť do knižníc a archívov a zalistovať si v novinách spred roku 1989, dozviete sa viac. Po tom, ako parlament obmedzí slobodu tlače, je už len krok k obmedzeniu slobody slova a prejavu.
Okrem Františka Saleského mal minulý týždeň sviatok aj kardinál Ján Chryzostom Korec. Boh mu doprial dožiť sa deväťdesiatky. S režimom, v ktorom vládla jedna strana, má nepríjemné skúsenosti. Za kňaza i biskupa musel byť vysvätený tajne. Komunistický režim ho ako vlastizradcu odsúdil za náboženskú činnosť medzi študentmi na 12 rokov väzenia, strávil v ňom osem. K jubileu prišiel kardinálovi popriať aj predseda súčasnej vlády a aktuálne kandidát na prezidenta republiky, ktorý si za socializmu do prihlášky za člena Komunistickej strany napísal, že je s náboženskou otázkou vysporiadaný a zastáva prísne ateistické stanovisko. Dejú sa to veci...