DOLNÝ KUBÍN. Minulý rok dostali mestskí policajti nezvyčajný dar. Desať jednorazových testerov na drogy, ktoré dokážu zo slín určiť, či kontrolovaná osoba neužila marihuanu, hašiš, kokaín, extázu, crack, metamfetamíny, heroín, morfium. Darcom bol mestský výbor Bysterec, ktorý ich kúpil z peňazí určených na chod výboru.
Kontroly
„Na zasadnutiach výboru sme opakovane riešili problémy rôznych skupiniek, pri ktorých sa objavili aj podozrenia na drogy,“ hovorí predseda výboru Matúš Lakoštík.
Podľa zákona sú maloletí a mladiství povinní sa podrobiť orientačnej dychovej skúške na alkohol alebo vyšetreniu testovacím prístrojom na zistenie omamných alebo psychotropných látok. Mestská polícia však nemala prostriedky na odhalenie užívateľov, preto jej pomohol mestský výbor. Policajti jeho aktivitu privítali a z desiatich testerov využili osem.
„Kontrolu na užívanie omamných látok mladistvými sme vykonávali súčasne s kontrolou pitia alkoholu,“ hovorí Branislav Medvecký, zástupca náčelníka mestskej polície. „Kontrolované osoby drogy neužili, alkohol áno. S testom na drogy problém nemali. Mali veselú náladu a po fúknutí do prístroja na meranie alkoholu v dychu bez problémov poskytli vzorku slín, ktorú sme skontrolovali testerom.“
Drogy rieši štátna polícia
Zástupca upozornil, že mestská polícia nie je v tomto prípade represívny orgán. Ak zistí užitie drog, nemôže užívateľa postihnúť. „Ide o orientačnú skúšku. Ak zistíme pozitívnu vzorku, nahlásime to štátnej polícii, ktorá bude postupovať podľa zákona.“
Štátna polícia môže kontrolovaného poslať na lekárske vyšetrenie, bude zisťovať, odkiaľ drogy získal a či pri sebe nemá ďalšie. Štátni a mestskí policajti preto spolupracujú.
„Na najbližšie zasadnutie výboru zavoláme náčelníka mestskej polície, aby sme vyhodnotili použitie testerov,“ hovorí Matúš Lakoštík. „Nevylučujem, že zakúpime ďalšie. Našou snahou je pôsobiť preventívne na mládež a testovanie na drogy je jedným zo spôsobov.“