Deti nosia už do základnej školy ruksaky, od ktorých sa očakáva odbremenenie horných končatín. Hmotnosť vraj len potrebných vecí ich však preťažuje a plecia majú predsunuté čiastočne vpred. Túto situáciu považujem vhodnú zamyslenia. My sme nosili do školy aktovku. Keď nám bola ťažká v jednej ruke, prehodili sme ju do druhej. Nebolo to pohodlné, ale určite prirodzenejšie.
Čím skôr, tým lepšie
Hned na začiatku chcem upozorniť, že niekedy pacient udáva bolesti pod ľavou lopatkou, ktoré vyžiarujú až k srdcu. V tom prípade odporúčam, aby najprv absolvoval EKG a iba ak je negatívne, začal s rovnaním chrbtice podľa rehabilitačného lekára.
Niekedy stačí, keď si pacient sadne na zem, na nejakú podložku, prekríži ľavé predkolenie cez pravé pri zohnutých kolenách, spojí pod kolenami ruky a skolísne sa vzad štyri- až päťkrát. Poznáme to mnohí z hodín telesnej výchovy. Toto treba opakovať aj s prekrížením druhej končatiny.Viem, že niektorí budú mať s tým trocha problém, o to viacej, ak je bolesť silnejšia. Ale za pokus to stojí.
Je lepšie, ak začneme s takouto rehabilitáciou hneď, ako sa ťažkosti objavia. Ak sa nám to nedarí buď pre bolesť, alebo príliš napnuté svaly, skúšame toto opakovane, ale vždy nenásilne. Takto sa dá rehabilitovať aj bedrová chrbtica.
Masáž svalov pri chrbtici
Ďalšou možnosťou je, že sa postavíme chrbtom k druhej osobe, zahákneme sa rukami vo výške lakťov, nadýchneme, pri výdychu sa ona s nami predkloní a pri predklone nás nadhodí. Často sa ozve v chrbtici lupnutie a nastáva uvoľnenie.
Alebo sa postavme chrbtom k rohu skrine, ktorá má ostrú hranu, nie zaoblenú. Hrana musí byť medzi chrbticou a lopatkou. Pritisneme sa silno k hrane, pohybujme hrudníkom zľava doprava v rozpätí piatich až šiestich centimetrov a tak robíme masáž svalov, ktoré sú pozdĺž chrbtice. Robíme to z obidvoch strán chrbtice. Samozrejme, musíme byť opatrní, aby na nás nespadol nadstavec zo skrine.
Prekladajte kabelky
Je bežné, že nosíme na jednom pleci kabelku či tašku s nákupom. Ale pozor, prekladajte si ich z jedného pleca na druhé. Zaťažovanie stále toho istého pleca môže nepriaznivo vplývať na chrbticu.
Na rehabilitáciu chrbtice sa odporúča aj špeciálna lopta s priemerom asi 60 centimetrov. Ľahneme si na ňu a posúvame sa po nej úsekom medzi krčnou chrbticou a panvou. Samozrejme, že môžeme voliť aj kratší úsek. Len musíme byť pri tom opatrní, aby sme nepadli na hlavu.