NÁMESTOVO. Návrh rozpočtu na rok 2014 prvýkrát prerokovávali poslanci 11. decembra. Za účasti pracovníkov Centra voľného času Maják a zástupcov športových klubov, jedni aj druhí žiadali od mesta viac peňazí. Desaťminútová prestávka v rokovaní, ktorú si vynútili, v podstate trvá doteraz.
Ako záhradkári
Vedenie mesta a poslanci sa dohodli, že sa k rozpočtu vrátia na pracovnom stretnutí a opäť ho prerokujú o týždeň neskôr. Námestovčanka Elena Krausová ich upozornila na nezrovnalosť vyveseného rozpočtu s prerokovávaným. „Rokujete ako záhradkári,“ poznamenala na margo presunutia rozpočtu bez ukončenia diskusie a prijatia uznesenia. „Pôjde o nový návrh, ktorý treba zverejniť a pätnásť dní držať na verejnej tabuli, aby sme sa mohli k nemu vyjadriť a pripomienkovať ho.“
Napriek tomu primátor zvolal na 18. decembra zasadnutie zastupiteľstva s cieľom prijať rozpočet na nový rok. Po opätovnom upozornení Eleny Krausovej na porušenie zákona v súvislosti so zverejnením návrhu o ňom poslanci nehlasovali.
Jednoduchšie sa už nedá
Námestovčanka zároveň požiadala vedenie mesta o odborné stanovisko k návrhu.
„Predložený rozpočet je zverejnený v takej forme, že v jednoduchšej sa už asi predložiť nedá. Nemá žiadnu textovú časť, ktorá by zdôvodňovala, z akých filozofických východísk ste vychádzali pri tvorbe, či ide o rozpočet, ktorý konsoliduje mestské financie, či ide o rozpočet, ktorý je úsporný z nejakých dôvodov avizovaných vládou, či je veľkoryso investičný. Bolo by informovať nás o tvorbe čísiel v kolónkach, ktorým nie všetci rozumejú. Textovej časti by určite porozumeli všetci. Mesto si zaslúži materiály v kvalitnejšej podobe.“
Nerozhodnosť
Prednosta mestského úradu Milan Rentka s názorom Eleny Krausovej nesúhlasí. „Rozpočet nikdy nebýva schválený v podobe, v akej visel na tabuli. Každý poslanec môže na rokovaní navrhnúť zmenu, o ktorej sa hlasuje.“
Za hlavnú príčinu, prečo mesto nemá rozpočet, považuje nerozhodnosť poslancov. „Aj štrnásť rokovaní zastupiteľstva za minulý rok o niečom svedčí. Rozpočet mohli schváliť už na prvý raz, o to viac, že sa dá v priebehu roka meniť.“
Formu návrhu rozpočtu považuje za dostatočnú. „Je v súlade s pokynmi kontrolórov Najvyššieho kontrolného úradu z roku 2012. Aby sme vyhoveli občanom, zverejníme aj dôvodovú správu spolu s programovým rozpočtom, kde je sto strán textu.“
Menej peňazí pre Technické služby
Námestovo vstúpilo do nového roka v rozpočtovom provizóriu. „Znamená to, že postupujeme podľa roku 2013, s tým, že každý mesiac môžeme čerpať jednu dvanástinu.“
Úrad do februára pripraví nový návrh rozpočtu, so zapracovanými pripomienkami poslancov. „Nemôžeme akceptovať, že radikálne skresali rozpočet Technickým službám. S tým, že počas roka im budú pridávať. Z hľadiska bežných výdavkov ide o kľúčovú vec. Nový zákon hovorí, že rozpočtové opatrenia, ktoré ovplyvnia hospodársky výsledok, sa môžu robiť do augusta. Po tomto termíne je možné iba presúvať peniaze medzi kapitolami. A kde potom nájdeme 150-tisíc eur?“
Nech úrad vyvodí dôsledky
„Treba vyzdvihnúť záujem poslancov o tento dokument,“ povedal poslanec Rastislav Zanovit, člen finančnej komisie pri mestskom zastupiteľstve. „Na rokovania, kde sa rozpočet preberal, prišli aj poslanci, ktorí nie sú členmi komisie. Veľká časť z nich sa zúčastnila aj pracovného stretnutia, kde to primátor vzdal skôr ako väčšina poslancov. Záujem nájsť kompromis tu bol, ale dostala nás procesná chyba úradu. Rozpočet sme nemohli schváliť, lebo by to skončilo na prokuratúre. Dúfam, že sa úrad z toho poučí a vyvodí dôsledky, lebo to nebolo prvýkrát.“