ROHÁČE. V oravskej časti Západných Tatier vietor vyvalil 40-tisíc stromov. Lesníci musia kalamitu spracovať čím skôr, aby ju nenapadli škodcovia. Zatiaľ im praje počasie, sneh by práce spomalil. Najhoršia situácia je v ochrannom obvode Štátnych lesov Tatranského národného parku (ŠL TANAPu) Habovka.
Rozsiahle škody
V ochrannom obvode Habovka vietor vyvalil takmer 20-tisíc stromov. Víchrica poškodila oplotenie lesnej škôlky, padajúce stromy úplne zdemolovali bránu, plot aj časť balíkov, ktoré majú lesníci nachystané pre zimné prikrmovanie zveri. „Poškodené sú násypce a krmelce, kam nosíme potravu pre zver, mosty na lesných cestách, elektrické vedenie aj strecha terénnej stanice,“ hovorí vedúci obvodu Ján Šuvada.
Drevo sťahujú z lesov okolo Habovky viacerými spôsobmi. Časť kalamity spracujú lanovkami, na dostupné miesta lesníci nasadili harvestory s vyvážačkami, menšie škody spracúvajú pilčíci s koňmi. „Drevnú hmotu, ktorá sa pre neprístupnosť porastov a náročný terén nebude dať spracovať, budeme ručne odkôrňovať,“ povedal Šuvada.
Niekde kmene odkôrnia
Zložitejšia situácia s odstraňovaním kalamity je v Oraviciach, kde je množstvo stromov polámaných v strmých svahoch, najmä nad vodojemom Oravského skupinového vodovodu. Rovnaký problém je aj na Zverovke. „V niektorých lokalitách, z ktorých nedokážeme drevo priblížiť na odvozné miesta, budeme kmene stromov len odkôrňovať a necháme ich na mieste,“ hovorí Pavol Fabian, námestník riaditeľa Štátnych lesov Tatranského národného parku (ŠL TANAPu). „Napriek sťaženým podmienkam by sme chceli mať kalamitu do mája, najneskôr do júna spracovanú. Aby sme pre lykožrúta nechali čo najmenšiu potravnú bázu. Pri nasadení všetkej dostupnej techniky by sme s tým nemali mať problémy.“
Po vetre príde lykožrút
„Prichádza zima, sneh práce spomalí,“ hovorí Juraj Majerčák, vedúci ochranného obvodu Zverovka. „Podstatné je odstrániť popadané stromy čo najskôr.“ V oblasti Zverovky bola najhoršia situácia v okolí hotela Primula, pri lesnej ceste cez Kopu a v okolí bežeckých tratí nadväzujúcich na lyžiarsky areál. Na všetkých týchto miestach intenzívne odstraňujú popadané stromy. „Množstvo stromov je popadaných jednotlivo, bez toho, aby vznikla súvislá holina, ktorú bude treba zalesniť,“ hovorí Majerčák.
V ochrannom obvode Oravice vietor vyvalil taktiež tisícky stromov. Urobiť odhad počtu kubíkov, kusov a poškodených plôch je však pre členitý terén s množstvom doliniek popretkávaných skalami v tejto časti Tatier namáhavé.
„Priame škody na infraštruktúre nie sú,“ povedal Ján Krušpán, vedúci obvodu v Oraviciach. „Otvorené turistické chodníky sú už priechodné a bezpečné. Uzavreté chodníky sú zatarasené popadanými stromami. Do otvorenia letnej sezóny však budú v poriadku.“
Najvyšší stupeň ochrany
„Kalamitné drevo spracúvajú dodávatelia, ktorým sme ho predali „na pni“ vo verejnej súťaži,“ hovorí Lenka Burdová zo ŠL TANAPu. „Kam poputuje, nám nie je známe.“
Problém v postihnutých častiach národného parku môže byť s kalamitou v najvyššom, piatom stupni ochrany prírody, kde je na spracovanie kalamitného dreva potrebné udelenie výnimky. „Zostalo tam ležať viac ako desaťtisíc poškodených kmeňov stromov,“ hovorí Fabian. O ich spracovaní alebo asanácii rozhodne štátna správa ochrany prírody.