DOLNÝ KUBÍN. O prácu vo fabrike prišlo prvých osemdesiatdeväť ľudí. Takmer všetci pracovali ako robotníci pri obsluhe pecí. V OFZ Istebné tak od januára ostalo 403 zamestnancov. Po prvom štvrťroku ich môže byť ešte menej.
Stoja tri pece
Vedenie spoločnosti avizovalo prepúšťanie ešte v novembri. Najviac ohrození boli ľudia zamestnaní na dobu určitú. Do 31. decembra malo zmluvu osemdesiat zamestnancov. Jej predĺženia sa nedočkali.
„Pracovný pomer sme ukončili s deviatimi pracovníkmi,“ spresnil člen predstavenstva spoločnosti Anton Sklárčik. „Siedmi išli na predčasný starobný dôchodok, dvaja skončili z organizačných dôvodov.“
V OFZ Istebné stoja tri zo siedmich pecí. Podnik dodáva ferozliatiny hlavne odberateľom zo Slovenska, Čiech a Poľska. „Predaje na vzdialenejšie trhy, kde sú vysoké dopravné náklady, sme museli obmedziť,“ povedal Anton Sklárčik. „Ak sa nezmení situácia na trhu ferozliatin, predpokladáme, že v priebehu prvého štvrťroka 2014 rozviažeme pracovný pomer s ďalšími deväťdesiatimi až sto pracovníkmi.“
Vysoké poplatky
Hlavným dôvodom znižovania výroby a prepúšťania je nepriaznivá situácia na európskom trhu ferozliatin a vysoké poplatky súvisiace s odberom elektriny v porovnaní s inými výrobcami v Európskej únii (EÚ). „Napríklad poplatok do Národného jadrového fondu, ktorý nikto v EU neplatí, predstavuje ročne pri plnej výrobe takmer dva milióny eur,“ vysvetľuje Sklárčik. „Poplatky za elektrickú energiu sú u nás pre energeticky náročné výroby takmer trojnásobné, čo znižuje našu konkurencieschopnosť.“
Sklárčik tvrdí, že zníženie poplatkov by fabrike umožnilo nielen udržať, ale možno aj rozšíriť výrobu. „Pri obmedzení výroby podnik znižuje spotrebu elektriny. Celkovo tak zaplatí menej, ako keby platil menej za kilowatthodinu, vyrábal naplno a zamestnával viac ľudí. Rozdiel je nielen v zamestnanosti, ale aj vo výške zaplatených odvodov pre poisťovne a daní pre štát.“
Zatiaľ nič konkrétne
Vyhliadky na ďalšie obdobie sú len všeobecné. „Vývoj situácie v zamestnanosti bude závisieť od situácie na trhu v rámci Európy a konkurencieschopnosti podniku, hlavne z hľadiska nákladov na elektrinu,“ dodal Sklárčik.
„Mrzí ma, že museli odísť,“ povedal na adresu prepustených zamestnancov šéf odborárov František Maslík. „Viac k tomu nemám čo povedať. Pokiaľ nemáme na stole nič konkrétne, napríklad oznámenie o hromadnom prepúšťaní, nemôžeme ani nič konkrétne robiť.“