Pondelok, 23. september, 2019 | Meniny má Zdenka

Deti majú šancu na lepší život (december 2013)

Svet má dve tváre - radosť a zlobu. Prispejme aj my, aby ľudia šírili viac radosti. Jednou z možností je Dobrá novina.

Malá Teresia kreslí kriedami na chodník pred školou.Malá Teresia kreslí kriedami na chodník pred školou.(Zdroj: JÚLIA PAVLÍKOVá)

Jej cieľom je upriamiť pozornosť na krajiny, v ktorých sa majú deti omnoho horšie, ako naše deti, krajiny, v ktorých musia denne bojovať o prežitie.

TVRDOŠÍN. Rescue dada Centre je názov projektu v Nairobi, ktorého súčasťou sa stala Júlia Pavlíková z Tvrdošína. Kultúrne iná krajina, ďaleko od domova, rodiny, priateľov. „My sa máme dobre. Máme domov, jedlo, vzdelanie, máme sa kde vrátiť, má nás kto pohladiť. Deti, pri ktorých som strávila tri mesiace, nemajú nič z toho.“
Projekt Zachráň sestru sa venuje dievčatám z ulice, kde na ne číha mnoho nástrah. Poskytuje im nástroje, ktoré potrebujú, a ktoré by inak nemali, pre dlhodobé prežitie. Poskytuje im adekvátnu výživu, zdravotnú starostlivosť, základné vzdelanie. Niekoré dievčatá došikovali do centra policajti. Niektoré doviedli matky, ak aj ony samé ostali na ulici. Aby dcéry mali šancu na lepší život. Doteraz zažili iba zanedbávanie, zneužívanie, nemali príležitosť na vzdelanie.

Dievčatá sa tešili z vrtuliek, behali s nimi hore-dole celú prestávku. FOTO: LYNETTE NGOTHO

Nič nie je náhoda

„V podstate až do svojho odchodu zo Slovenska do Kene som nemohla uveriť, že tam naozaj pôjdem,“ hovorí Júlia Pavlíková. Jej vyslanie do tejto krajiny však nepovažuje za čistú náhodu. „Náhody tuším neexistujú. Občas som naozaj pocítila túžbu a potrebu zakúsiť niečo málo zo služby v Keni prostredníctvom Dobrej noviny, do ktorej sa spolu s deťmi z farnosti každoročne zapájame. Som presvedčená, že ak sa spoliehame na Boha a vkladáme všetky svoje starosti, sny a túžby do jeho rúk, tak on vie, ako s nimi naložiť.“
Záujem o Júliinu pomoc v africkej krajine prejavila spoločná kancelária rakúskej Trojkrálovej akcie a Hnutia kresťanských spoločenstiev detí eRko, ktorá podporuje a koordinuje viaceré projekty v Keni.

Júlia Pavlíková zaujala dievčatá aj maľovaním na tváre. FOTO: EUNICE WANJIRU

Rescue dada centre

V centre bývajú dievčatá vo veku päť až šestnásť rokov, majú tam vychovávateľov, psychoterapeutov, v škole učiteľov. Naučia sa aspoň niečo, čo im po dvoch rokoch dá šancu vedieť sa o seba v živote postarať. Sedemdesiat dievčat sa vzdeláva v štyroch malých miestnostiach, ktoré dohromady zaberajú plochu jednej našej väčšej triedy. Učia sa základné životné zručnosti - variť, prať, niečo si vyrobiť.
Úlohou Júlie, učiteľky výtvarnej výchovy, bolo spestriť dievčatám čas, rozvíjať jednoduché zručnosti, nájsť v nich talent a podporiť ho. Každé ráno o deviatej ju vítali usmiate tváre a pohľady z okna ich spoločnej umeleckej triedy. Je vymaľovaná tak, aby mali farebnejší svet. „Tešili sa z maličkostí, napríklad aj z takej ceruzky. Kým naše deti vystrihnú jednoduchý motív z papiera za pár sekúnd, im to trvalo aj polhodinu. Ale nikdy to nevzdávali, až neskutočne sa snažili. A stále sa usmievali.“ Ostatní učitelia v centre boli autoritami, Júlia s dievčatami si budovali aj vzťahy.
„Človek by čakal trápenie a smútok pre minulosť, u niektorých dievčat veľmi čerstvú,“ hovorí. „No ja som ich videla hrať sa a smiať sa. Život pre ne jednoducho ide ďalej. Majú svoje rany na duši a tisíc dôvodov pre smútok, no kráčajú po ceste dopredu s vierou v Boha a lepší zajtrajšok.“

Vo výtvarnej triede, v pozadí strom s jabĺčkami, ktoré maľovali a strihali dievčatá. FOTO: JÚLIA PAVLÍKOVÁ

Všetci sa usmievajú

Dievčatá v centre sa tešili z jednoduchých hier, skákali cez gumu a švihadlo, vtipkovali, rozprávali cez prestávky o všeličom, boli veľmi hlučné. Čokoľvek im Júlia povedala, robili. Kreslili, maľovali, spievali, vystrihovali, lepili.
„Džulia, nakresli mi oči, nakresli mi nos,“ prosili, keď mali kresliť portrét. Výsledkom bola síce žltá hlava, dlhý zelený krk - ale obrázok bol ich. Je to krásne, si šikovná – tie slová ich tešili.
„Dosť rýchlo som pochopila, že nie je podstatné stanovovať si vysoké ciele, ale hlavne byť tu pre ne, venovať im pozornosť, smiať sa s nimi, prežívať s nimi naplno chvíle smútku, ale aj radosti. Dieťa si pekné chvíle zapamätá navždy a raz mu môžu pomôcť dosiahnuť vlastné ciele.“
Na obrázkoch z Afriky vídavame väčšinou smutné deti. Júlia však hovorí, že to sú len zábery fotografov. V skutočnosti sa vraj stále usmievajú.
„Ja som mala byť oporou pre tie deti, ale ony boli celé tri mesiace oporou mne. Keď som sa s nimi lúčila, napísali mi úžasné listy na rozlúčku. Aj dnes, keď ich čítam, je mi ťažko. Ale snažím sa pri nich usmievať.“


Druhá tvár Kene

Pár dní po návrate Júlie Pavlíkovej z Kene zaútočili na najväčšie obchodné centrum v hlavnom meste Nairobi teroristi. Výsledok sedemdesiat mŕtvych a takmer dvesto ranených, medzi obeťami bolo mnoho belochov. Podobné útoky sú tam od roku 2011 časté. Vtedy krajina vyslala vojenské jednotky do susedného Somálska, aby tam pomohli v boji s islamskou milíciou Šabáb napojenou na teroristickú sieť al-Kajdá. Islamisti v odvete útočia v Keni.

O potrebe zázraku
Do aktuálneho 19. ročníka sa prihlásili dobrovoľníci z takmer tisíc obcí a miest Slovenska. Na Orave budú koledovať vo viac ako štyridsiatich farnostiach a ich filiálkach.

V príhovore ku koledníkom napísal Miroslav Spišiak, ktorý pracuje v projekte v Južnom Sudáne, toto: „Nedávno som bol čosi robiť v úplnej buši, v miestach, kde len málokedy zablúdi biely človek ako ja. Preto ma hneď obkolesilo veľa ľudí a sledovali, čo robím. Potrebovali sme vyvŕtať dieru do dreva, no nikto neveril, že sa to dá, lebo drevo je tu veľmi tvrdé a nik nepoznal žiaden nástroj, ktorý by to dokázal. A tak som naštartoval generátor, pripojil vŕtačku, uchytil vrták a urobil „zázrak“. Za pár sekúnd bola diera hotová. Od tej chvíle to už nik nepovažoval za nemožné a sami to začali skúšať.
Asi i okolo vás je veľa ľudí, ktorí neveria, že ešte existuje dobro, nezištná pomoc a súcit s biednymi. Možno potrebujú uvidieť zázrak, uveriť, že je to možné a láska existuje. Dobrá novina je plná takýchto zázrakov a je preto super, že sme jej súčasťou.“Autor článku

O Dobrej novine

Projekt Dobrej noviny každoročne cez Vianoce ako finančnú zbierku organizuje eRko – Hnutie kresťanských spoločenstiev detí.

V prvom ročníku vyzbierali koledníci viac ako milión slovenských korún. Vlani sa do akcie zapojilo takmer 27-tisíc koledníkov, ľudia prispeli 870-tisíc eur, čo je v prepočte viac ako 26 miliónov korún.
Peniaze zo zbierky pomáhajú ľuďom v afrických krajinách - najmä Keni, Južnom Sudáne, Ugande, Benine, Rwande, Madagaskare. Prinášajú vzdelanie, ktoré pomôže rozvíjať krajiny.
Dobrá novina prispieva na výstavbu alebo rozšírenie škôl, zdravotníckych zariadení, podporuje vzdelávacie projekty, komunitný rozvoj. Dobrovoľníci pracujú na tom, aby ľudia mohli žiť dôstojným životom. Podporuje projekty v oblasti vzdelávania a zdravotnej starostlivosti. Pomáha znevýhodneným skupinám ľudí, i ľuďom trpiacim nedostatkom vody.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zmení sa nábrežie Dunaja v Bratislave? Odpovedia hostia na fóre
 2. Čo potrebujete vedieť pred kúpou tepelného čerpadla?
 3. Ako sa zrodila pýcha tokajskej oblasti - Chateau GRAND BARI
 4. K športovým hodinkám sa dá teraz dostať výhodnejšie
 5. Laci Strike: Kotrmelec je pre veľa detí už neuveriteľné umenie
 6. Aj verejnosť si vyberá svojho Učiteľ Slovenska
 7. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 8. Známe i menej známe tváre nechcú inú zdravotnú poisťovňu
 9. Bývate často chorý? Odmerajte si vlhkosť vzduchu
 10. Revolučný Volkswagen ID.3 naživo z Frankfurtu!
 1. K športovým hodinkám sa dá teraz dostať výhodnejšie
 2. Ako sa zrodila pýcha tokajskej oblasti - Chateau GRAND BARI
 3. Čo potrebujete vedieť pred kúpou tepelného čerpadla?
 4. Zmení sa nábrežie Dunaja v Bratislave? Odpovedia hostia na fóre
 5. Moderné technológie do škôl patria
 6. Laci Strike: Kotrmelec je pre veľa detí už neuveriteľné umenie
 7. Nový Focus ST - exkluzívne vo Ford POP Up Store
 8. Aj verejnosť si vyberá svojho Učiteľ Slovenska
 9. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 10. Špičkový slovenský pretekár Maťo Homola je ambasádorom OMV
 1. Bývate často chorý? Odmerajte si vlhkosť vzduchu 13 437
 2. Kupujete si SUV do mesta? Oplatí sa benzín, diesel alebo hybrid? 10 653
 3. Známe i menej známe tváre nechcú inú zdravotnú poisťovňu 10 361
 4. Na hrúbke záleží. Aj dva centimetre rozhodujú 9 446
 5. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 8 626
 6. Vyberte si dovolenku na Silvestra už teraz 7 318
 7. Vyhrajte cestu okolo sveta 5 598
 8. Afrika, Ázia a Karibik: Exotické plavby s letenkou a sprievodcom 5 500
 9. SEAT vyriešil problém s bezpečnosťou bezkľúčového prístupu 5 483
 10. Revolučný Volkswagen ID.3 naživo z Frankfurtu! 5 197

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Jaroslav Lupák: Je to obdivuhodný výkon

Juraj Lešňovský súťažil ako jediný na majstrovstvách Slovenska v atletickom päťboji.

Juraj Lešňovský vytvoril tohtoročný slovenský rekord v kategórii mladšieho žiactva.

Hokejisti bavili divákov

Po štyroch prípravných zápasoch nastúpil Dolný Kubín na prvý majstrovský zápas súťaže.

Dolný Kubín reprezentuje v novej sezóne medzi dospelými MHK.

Tvrdošín súpera nešetril, mohla byť aj desiatka

Bobrov si neustriehol doma záver duelu.

Gólová radosť japonského legionára Hayashiho po treťom góle Tvrdošína.

Ľudia skrášlili dedinu, len tak, chceli pomôcť

Obec s necelou tisíckou obyvateľov nemá veľký rozpočet. Predsa sa však rozhodla, že z neho pár tisíc eur vyčlení na zámery miestnych ľudí.

Malí čimhovskí olympionici.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Za 2 dni mu naúčtovali spotrebu ako za pol roka. Elektromer mal v poriadku

Za dva dni dodávateľ naúčtoval domu spotrebu, ako za pol roka. Zisťovali sme, kde sa stala chyba.

Pozeráte pred spaním do mobilu? Nerobíte dobre

​​​​​​​Odborník tvrdí, že o kvalitný spánok sa oberáme sami.

Po zápase v dedinke Pečeňady zomrel rozhodca

Krátko po zápase zomrel rozhodca.

Vybrali SME

Už ste čítali?