TRSTENÁ. Pred niekoľkými rokmi natočili v Čechách dokumentárny film Čekárna na dospělost. Film ponúka netradičný pohľad na dnešnú mládež. Z veľkej časti ho natočili mladí sami o sebe a prostredníctvom neho sa snažia ukázať, akí sú dnešní mladí ľudia, aké majú túžby, problémy a radosti.
A rovnaký zámer, ukázať verejnosti, že dospievanie či mladosť nie je ani obdobím čakania na dospelosť, ani obdobím úniku z detstva, má i projekt Spolu dokážeme viac, ktorý ešte v marci odštartovalo občianske združenie V.I.A.C. - Inštitút pre podporu a rozvoj mládeže.
Cieľom projektu bolo prispieť k skvalitneniu práce s mládežou v našom regióne a iniciovať dlhodobý proces jeho rozvoja. „Jedným z našich dlhodobých cieľov je podporiť hlas mladých na Orave v otázkach verejného života, aby mohli byť nielen prijímateľmi aktivít, ktoré niekto naplánuje a pripraví, či pasívnymi objektmi rozhodnutí, ktoré niekto urobí, ale aby mladí mali reálny a akceptovaný podiel aj v rozhodovacom procese o dianí v ich okolí,“ hovorí Branislav Kožuch z OZ V.I.A.C. „Či už ide o voľnočasové aktivity určené pre mládež, alebo o ostatné oblasti verejného života priamo sa dotýkajúce života mladých.“
Dva pohľady na to isté
Prvou úlohou projektu bolo porovnať dva pohľady na to isté. Často sa totiž stáva, že sa dvaja pozerajú na rovnakú vec, no vidia ju odlišne. „My sme sa pozreli na oblasť práce s mládežou na Orave,“ hovorí Martina Maďarová, koordinátorka projektu. „Jeden dotazník bol adresovaný samosprávam a mal zistiť, ako napĺňajú platný zákon o mládeži, a ako oni vnímajú prácu s mládežou. Druhý dotazník šiel k mladým, aby sa k podobným otázkam vyjadrili oni sami.“
Výsledky prieskumu, ktoré je možné si pozrieť aj na www.ozviac.sk, zazneli na júnovom stretnutí Na pulze života mladých, kde sa stretli na jednom mieste zástupcovia samospráv, oravských mládežníckych organizácií a inštitúcií pracujúcich s mládežou a mladí ľudia. Stretli sa, aby sa pokúsili spolu definovať výzvy, pred ktorými stojí práca s mládežou na Orave v najbližšom období.
Hľadanie cesty k partnerstvu
„Posun v oblasti práce s mládežou vnímame v hľadaní cesty k vzájomnému partnerstvu - samospráva, organizácie, podnikatelia a mladí. Mladí budú zostávať na Orave, keď tu budú mať prácu a podmienky na rozvoj a napĺňanie svojich cieľov. Samosprávy i podnikatelia zase potrebujú mladých, pretože oni sú nositeľmi rozvoja regiónu,“ hovorí Kožuch.
Ďalšou časťou projektu teda boli osobné stretnutia pre samosprávy, podnikateľov i aktívnych mladých ľudí z organizácií a neformálnych skupín, na ktorých išlo nielen o vzdelávanie, ale o nadväzovanie spolupráce a budovanie partnerstiev.
Podnikatelia sa stretli, aby pod vedením Jána Košturiaka hľadali spôsoby, ako podporiť mladých v tomto regióne pri ich vstupe na trh práce a pri osamostatňovaní.
Zástupcovia samospráv sa zase stretli na školení Občianska participácia, ktoré viedla Zora Paulíniová, aby získavali nové informácie a kompetencie v oblasti mládežníckej participácie.
Aktívni mladí sa stretli na školeniach zameraných na tímovú prácu, komunikáciu a ďalšie praktické kompetencie, ktorých rozvoj im má pomôcť zefektívniť ich „služobné“ nasadenie.
Priestor na vzájomný dialóg
„Aby hlas mladých nezostal len akýmsi tichým šepotom, ktorý padne do prázdna, spustili sme na našej webovej stránke možnosť on-line štrukturovaného dialógu,“ pokračuje v predstavovaní projektu Martina Maďarová. „Ide o priestor, kde sa mladí, no nielen mladí, môžu vyjadrovať k jednotlivým témam života mladých ľudí. Je to verejný priestor a preto to už nie je len debata za stolom, ale verejná diskusia s hľadaním riešení. Sme presvedčení o tom, že v oblasti práce s mládežou má Orava rezervy a tie sú pre nás výzvou k tomu, aby sme ich odkryli a naplnili. Potenciál k tomu totiž na Orave určite je.“
Neformálna konferencia
Počas niekoľkých mesiacov sa zároveň v Regionálnom centre mládeže schádzala akčná skupina mladých ľudí z rôznych oravských škôl, ktorá nielen diskutovala o situácii na Orave, ale zároveň pripravila verejné vyvrcholenie projektu. Bola ním neformálna konferencia K.R.O.K., na ktorej osem rečníkov vystúpilo so svojím životným príbehom. A hoci pochádzali z rôznych kútov Slovenska a každý z nich sa pohybuje v inej oblasti života, ich odkaz bol predsa len spoločný: Oplatí sa využiť svoje talenty a schopnosti a bojovať o svoje sny.
„Uvedomujeme si, že reálnu zmenu neprinesú žiadne vytvorené plány či nové zákony. Tie môžu pomôcť a podporiť túto zmenu, ale zmena je v našich rukách. A preto sme na záver projektu pripravili takýto formát konferencie. Vystihuje totiž nielen posolstvo našej niekoľkomesačnej práce na tomto projekte, ale je tiež vyjadrením, ktoré presahuje tento projekt - nevzdať sa, veriť vo svoje rozhodnutie, mať odvahu robiť veci inak a zmeniť všednú každodennosť,“ dodáva Branislav Kožuch.
Pred nami je dlhá cesta
Počas projektu sa podarilo na ceste za rozvojom práce s mládežou v regióne Oravy urobiť ešte veľa menších krokov, napríklad niektorí mladí sa zúčastnili rôznych medzinárodných školení, ďalší získali skúsenosti z realizácie vlastných malých projektov pre svoje okolie, buduje sa informačný systém pre mladých ľudí, aby sa k nim dostávali informácie, ktoré im môžu pomôcť pri ich sebarozvoji. „No aj tak je pred nami ešte dlhá cesta. Pozývame na ňu aj ostatných, lebo my po nej chceme kráčať ďalej a budeme radi, ak nie sami,“ dodala k budúcnosti projektu Martina Maďarová.
Podporu na realizáciu projektu získalo združenie z Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR v grantovom programe ADAM2.
Autor: bk