TVRDOŠÍN. Zhruba dvadsaťmetrový, niekoľko ton vážiaci topoľ potreboval rezbár na výrobu jedenástich sôch do jedinečného dreveného betlehemu.
„Často robievame s inými rezbármi nadrozmerné betlehemy, no toto je prvý, ktorý vyrábam sám,“ hovorí Stanislav Ondrík z Tvrdošína. „Chcel som vyskúšať, či mám ešte na takéto veľké dielo sily, či to dokážem. Zrejme zatiaľ vládzem, keď sa mi to podarilo. No znovu by som si už na niečo takéto netrúfol, s drevom sa treba hodne narobiť, ruky mi dávajú pocítiť, že už stačilo.“
S prácou začal v máji. Vyrezával len vo voľnom čase, najmä po večeroch. Pár týždňov pred Vianocami sa mu podarilo dorobiť poslednú drevenú ovečku so zvoncom.
„Keby som sa tomu mal venovať v kuse, treba mi na jednu sochu aspoň tri týždne. Musím pracovať precízne, ak chcem, aby boli sochy pekné,“ hovorí rezbár.
V drevenej zostave sú traja králi, najvyšší má takmer dva metre, najťažší je najnižší, kľačiaci kráľ a má vyše tristo kíl. Jozef má viac ako poldruha metra. Mária je o niečo nižšia, rovnako ako pastier a dievčatko s košíkom plným sliviek. „Slivky by v betleheme nemali chýbať. Nie nadarmo Betlehemci hovorievajú - dám ti za čiapku slivák, aby si nepovedal, že som všivák.“
Výroba ovečky.
Všetky sochy sú vyrobené z jedného kmeňa topoľa. Topoľ volí rezbár vtedy, keď chce svoje dielo vystaviť vonku. Je to drevo, ktoré sa najlepšie prispôsobuje vonkajším podmienkam.
Niekoľkotonový kolos zatiaľ zdobí vstupnú halu malej chatky. Výrobca by ho však chcel umiestniť niekde na námestie, aby sa pohľadom naň mohlo pokochať čo najviac ľudí.