TRSTENÁ. Baranček, ovca, krava, oslík, Jozef, Mária, Ježiško a traja králi. Osoby majú vyše pol metra, zvieratká sú o niečo menšie. Na ich výrobu bolo treba dvesto kíl špeciálnej hliny. Na výrobe hlineného betlehemu sa podieľali aj najmenší hrnčiari.
Obrovská teplota
„Každý rok je na námestí betlehem so živými zvieratami alebo drevený,“ hovorí hrnčiarsky majster Ľubomír Hoľma. „Tento rok sme si povedali, prečo by sme nemohli mať hlinený, keďže Trstená je hrnčiarske mesto a keramika je tu tradičná.“
Gro hlinených postáv vyrobil hrnčiar, príležitosť dal však aj deťom, ktoré chodia do jeho hrnčiarskej školy. „Dorábali mnoho vecí na postavičky, zvieratkám urobili uši, brčky, zvončeky. Deti výroba baví a inšpiruje ich. Aj samé si robia vlastné minibetlehemy.“
Betlehem nie je vyrobený z obyčajnej hliny, ale zo šamotovej. Len vďaka tomu sochy nepopraskajú pri schnutí, vypaľovaní ani v silných mrazoch. Špeciálne sú aj tým, že ich hrnčiar vypaľuje v peci pri teplote tisíc stupňov.
Pribudnú aj ďalšie
Na hlinených soškách je stále veľa roboty. Polovica je už vypálená, zvyšok na vyhrievanie čaká. Po vypálení bude nasledovať maľovanie. „Použijeme len jemné hrnčiarske farby, nič krikľavé, aby sochy vyzerali prirodzene,“ hovorí Hoľma.
Hrnčiar chce, aby hlinený betlehem zdobil trstenské námestie každý rok. A postupne do neho plánuje pridávať ďalšie sochy. Chýba napríklad pastier, anjeliky, ťava či ďalšie zvieratá. Na najbližšie roky majú malí hrnčiari o prácu postarané.
Trstenčania budú môcť netradičný betlehem obdivovať pod stromčekom od nedele 22. decembra až do 6. januára. Dovtedy ešte musí stolár dorobiť drevenú maštaľ a osvetľovači osvetlenie.
„Veríme, že tam až dokonca zostane bez ujmy. Som zvedavý, ako bude vyzerať po Silvestri. Dúfam, že sa nám ho podarí ustrážiť.“