Nárečím hovoria takmer všetci obyvatelia Mútneho.
MÚTNE. Obec s približne 2900 obyvateľmi a viac ako 800 rodinnými domami, ktorej história siaha do polovice 17. storočia, obdobia klčovania okolitých lesov a valaského osídľovania, sa napriek náročným klimatických podmienkam a odľahlej polohe na okraji okresu Námestovo neustále rozrastá a dobudúva si nevyhnutnú infraštruktúru.
"Život v Mútnom skutočne nie je ľahký, ale sme pevne zrastení s touto nádhernou prírodnou scenériou," povedal starosta Marián Murín. "Gorali boli predurčení na ochranu hraníc a teraz sme tu v podstate ako strážcovia a držitelia jedinečných kultúrnych tradícií našich prastarých rodičov. Uchovávame si toto vzácne dedičstvo a žijeme tu veľmi radi."
Zároveň vyzdvihol, že skoro všetci obyvatelia Mútneho hovoria stále svojským goralským nárečím. "To je jasný prejav, že si ctíme svoju históriu a sme plným právom hrdí na náš goralský pôvod. Tu sme prišli na svet a chceme tu doma zostať navždy," povedal starosta dediny kruhovito roztrúsenej na dvoch pahorkatinách a pospájanej spleťou ciest.
"Škoda, že v blízkom okolí nie je viac pracovných príležitostí a otcovia viacpočetných rodín musia za zárobkom merať stovky kilometrov. Mútňania sa roboty neboja, chovajú hovädzí dobytok a z kravského mlieka vyrábajú skvelé syry. Privyrábajú si aj zberom čučoriedok a hríbov. Stavajú si krásne domy, ktoré nedelia vysoké ploty. Nie sme zadebnení sami do seba, vieme spolunažívať a pomáhať si. Sused chráni suseda."