PÁRNICA. O organizovaní pravidelných trhov uvažuje starostka Milada Antalová už dlhšie. Peniaze na rozbeh vrátane stánkov chce získať z nadácií.
Čokoľvek domáce
„Inšpirovali ma Žaškovčanky, ktoré sme toho roku pozvali na Párnické švábkobranie,“ povedala starostka. „Boli naozaj akčné, predávali cesnak, bylinky, tekvice i kapustníky. Určite by pozháňali ďalších predajcov.“
Pre začiatok obec uvažuje o štyroch stánkoch v strede dediny pri Jednote. „Vedela by som si predstaviť aj krajší priestor, no práve tam sa v sobotu premelie najviac ľudí. Obchod je otvorený od šiestej, je tam kde zaparkovať, stoja tam autobusy, blízko je železničná stanica.“
Na pultoch dedinských trhov môže byť čokoľvek, podmienkou je, aby to bolo domáce. „Cez leto hlavne zelenina a ovocie, ale aj chlieb, domáce koláče, med, maslo, tvaroh, syry či korbáčiky. Sama som zvedavá, či sa ľudia chytia.“
Inšpirácia z Dánska
Na návšteve najmenšej škandinávskej krajiny Miladu Antalovú zaujal blšák na parkovisku v meste. „Miesto stojí symbolické tri eurá. Ľudia sú naučení prísť tam každú sobotu a rovno z auta predávať hocičo, čo už nepotrebujú. Detské oblečenie, hračky, knižky, rybársky výstroj alebo nábytok. Perfektné veci za pár korún.“
K pohodovej atmosfére prispievajú tety, ktoré ponúkajú čaj, kávu či koláčik. „Podobný blšák by som urobila u nás na ihrisku. Dúfam, že sa ľudia nebudú hanbiť. Dáni s predávaním či kupovaním vecí na blšáku nemajú žiadny problém, hoci práve oni na to vôbec nie sú odkázaní. Chápu to ako príležitosť porozprávať sa a oddýchnuť si.“
Nepotrebné veci z dediny dnes väčšinou končia na zbernom dvore. A práve tam obec zaznamenala zaujímavý fenomén, a to druhotné využitie odpadu. „Čo jeden vyhodí, druhému sa zíde. Napríklad skriňa do garáže. Pracovníci mi volajú, či si ju záujemca môže zobrať. Vôbec sa tomu nebránime, ak to má niekomu pomôcť, sme len radi.“