TRSTENÁ. Chaos, množstvo nedostatkov a vzájomné obviňovanie. Na mimoriadnom zastupiteľstve, na ktorom sa poslanci venovali aj výsledkom následnej kontroly hospodárenia bytového hospodárstva, bolo poriadne dusno. Malú slovnú vojnu pripomínali argumentácie primátora a hlavného kontrolóra.
Každý chcel mať pravdu
Zábezpeky vedené v účtovníctve ako preddavky, chýbajúce samostatné účty, neplatiči, ktorí napriek dlhom dostali naspäť zábezpeku, chýbajúce poplatky z omeškania, nesprávne vyúčtovanie spotreby vody, nedoplatky na nájomnom prevyšujúce 70-tisíc eur či vyše osemtisícový dlh mesta voči nájomníkom. To je len časť zistení, ktoré vyplynuli z takmer ročnej kontroly hospodárenia bytového hospodárstva od roku 2008 do roku 2012. Špeciálnu kontrolnú komisiu zostavoval hlavný kontrolór Gustáv Sliva. Členkou bola aj poslankyňa Silvia Púčiková. „Stretli sme sa maximálne štyrikrát, prvý raz až na podnet mesta,“ hovorí poslankyňa. „Nedostala som zápisnice zo stretnutí, komisia nepracovala, ako mala. Neboli sme prizvaní ani na prerokovali správy o výsledkoch kontrolnej činnosti.“
Záverečnú správu s opatreniami a návrhmi na riešenie najskôr kontrolór prerokoval s členmi kontrolovaného subjektu - primátorom a niekoľkými zamestnancami mestského úradu. Skupina sa stretla šesťkrát. Kontrolór tvrdil jedno, mesto druhé. Na takmer každú pripomienku jednej strany mala druhá strana námietku. Kontrolór uviedol v správe 14 pripomienok, mesto dalo v návrhu na uznesenie len päť návrhov. Ostatné sú podľa mesta neopodstatnené.
Kto je vinný?
Podobne ako prerokovanie výsledkov kontroly na úrade vyzeralo aj zasadnutie zastupiteľstva. Aj na ňom sa hovorilo najmä o tom, kto je za všetko zodpovedný. Kontrolór tvrdil, že pochybil sekretariát primátora, keďže sa o celé bytové hospodárstvo starala primátorova asistentka. Primátor zase poukazoval na zlyhanie kontrolného systému mesta.
„Kto je zodpovedný? O tom zrejme rozhodnú iné orgány, nie my,“ povedal poslanec Peter Žatko. „Nepomôžu nám žabomyšie vojny, potrebujeme návrh na nový systém správy bytov.“
Kontrolór si priznal, že mal pri kontrolách v ostatných štyroch rokoch prísť na nezrovnalosti v bytovom hospodárení. „Často som sa však k materiálom, ktoré som žiadal, nedostal. Okrem toho, robil som vlani 25 kontrol, z toho vysokého počtu boli prekvapení aj pracovníci najvyššieho kontrolného úradu. Radšej by sme mali dbať na kvalitu, ako na kvantitu,“ povedal Sliva.
Obrovské nedoplatky
„Mňa netreba poučovať o paragrafoch,“ poznamenal na vystúpenie primátora o porušených zákonoch poslanec Jozef Gočal. „Mojim hlavným kritériom je čestnosť a pravda. To sa však na tomto úrade už dávno nenosí. Z toho, že kontrolór urobil v správe štyri chyby, na ktoré mestský úrad aj patrične poukázal, ľudia nič mať nebudú. Budú sa pýtať, ako to dopadlo. Dajme to firme, ktorá to vie robiť, a má na to čas, pretože na mestskom úrade s tým evidentne robiť nevieme.“ Primátor Jozef Ďubjak je však presvedčený, že bytové hospodárstvo na mestskom úrade robiť vedia, k problému došlo podľa neho len pre zlyhaniu ľudského faktora.
Poslanci Vojtech Koleják so Štefanom Kristofčákom sa zhodli, že sa treba nájomníkom ospravedlniť. „Mali by sme sa ospravedlniť všetci, poslanci aj mestský úrad. Veď ľudia dávno hovorili, že mali zle účtované výťahy, zle rozúčtovanú vodu, že mali nedoplatky a pritom platili správne,“ povedal Koleják.
Podľa správy má mesto voči nájomníkom záväzky vo výške necelých 8100 eur. „Záväzky vyplatíme,“ povedal Ďubjak.
Zložitejšie však zrejme bude vymáhanie nedoplatkov, ktorých výška presahuje 76-tisíc eur. Až 35-tisíc z celkovej sumy majú dlhovať nájomníci, ktorí sa z mestských bytov už odsťahovali. „Budeme musieť nájomníkom preukázať, prečo majú nové nedoplatky a že ich výška je relevantná,“ dodal primátor.
Správa bytov zostáva na úrade
Primátor si aj napriek mnohým nezrovnalostiam v bytovom hospodárení myslí, že zobrať byty pod správu mesta bol dobrý nápad. Dnes však už o tom niektorí poslanci nie sú presvedčení. Navrhli, aby byty spravovala súkromná spoločnosť. Tak to fungovalo do roku 2008, kedy mesto prevzalo správu spod firmy Byttes. Poslanec Vojtech Koleják navrhol uznesenie o vyhlásení verejnej súťaže na nového správcu bytového hospodárstva. Jeho návrh však neprešiel. Z prítomných ôsmich poslancov bola polovica za, jeden sa zdržal a traja boli proti. O bytové hospodárstvo trstenských mestských bytov sa tak budú aj naďalej starať zamestnanci mestského úradu.
Záver siahodlhého sporu vyústil prijatím uznesení, ktoré navrhol mestský úrad. Návrhy kontrolóra poslanci neschválili. Napokon sa zhodli, že sa do budúcnosti treba vyvarovať chýb z minulosti.