BOBROV. Oravskú obec s necelými dvoma tisíckami obyvateľov preslávili v minulosti najmä vzpierači. Historický majstrovský titul v roku 2010 majú niektorí ešte teraz čerstvo v pamäti. Skvelá partia sa však postupne rozpadla a štafetový kolík prevzali mladé nádeje.
Úspešná premiérová sezóna
Hlavnou prioritou vo vzpieračskom klube Olympia Bobrov je výchova a práca s mládežou. „Nemáme peniaze, aby sme financovali aj mužov,“ povedal tréner Ondrej Kružel, ktorý sa chopil remesla v júli 2012 po odchode Jána Buca a Róberta Habiňáka. „Reálne hrozilo, že by klub skončil.“
Momentálna situácia je však veľmi optimistická. Po roku a pol dosiahol bývalý reprezentant s chlapcami dva veľké úspechy. Mladší žiaci sa stali vicemajstrami Slovenska a zo striebornej trofeje sa tešili aj ich starší kolegovia. Pre junákov z Bobrova to bola premiérová sezóna na súťažnej scéne.
Vynikajúci rok podčiarkuje aj účasť Patrika Barčáka a Elišky Fernézovej na majstrovstvách Európy. Sedemnásťročný Patrik skončil celkovo jedenásty a talentovaná Eliška na peknej siedmej priečke. Prísľubom do budúcnosti sú aj výkony Vladimíra Škapca a Tomáša Romaňáka, ktorý je v širšom reprezentačnom výbere.
Špičkové podmienky
Mladí vzpierači v Bobrove majú vytvorené veľmi dobré podmienky na športový rast. Od roku 2005 sa klub presťahoval do nových priestorov, kde vybudoval komplexné centrum, ktoré ponúka tréningové priestory s ubytovaním a možnosťou relaxu. „Už dolaďujeme iba detaily,“ povedal Ondrej Kružel, ktorý sa aj napriek týmto výhodám stretáva s nechuťou mladých ľudí. „Zaujíma ich jedine televízor a počítač. Šport a pohybové aktivity idú do úzadia.“
Pri spomienkach na svoje začiatky vyzdvihol Oravčan hlavne súťaživosť a chcenie porážať najlepších na Slovensku. Trénovali na školskej chodbe a vždy po tréningu si museli činky zbaliť. „Dnešná mládež je pohodlnejšia a chýbajú jej tieto vlastnosti.“
Plánuje návrat na súťažnú scénu
Úspešnú kariéru Ondreja Kružela pribrzdila v roku 2012 dopingová kauza. Komisári svetovej federácie odhalili v moči zakázaný anabolický endrogénny steroid. Oravský vzpierač sa vtedy pre média vyjadril, že nie je si vedomý užitia zakázanej látky, a že niekto ho chcel zdiskreditovať. S odvolaním však neuspel a Medzinárodná vzpieračská federácia mu zastavila pretekársku činnosť na dva roky. Ani s odstupom času nevie 25-ročný Bobrovčan, ako sa mu dostal podporný prostriedok do tela.
Dištanc mrzel o to viac, lebo 25-ročný Bobrovčan sa kvalifikoval na Olympijské hry v Londýne. Podujatie, o ktorom sníva každý športovec, sa rozplynulo v oblakoch. Trest skončí Ondrejovi Kruželovi v apríli 2014. „Už sa neviem dočkať, ako sa vrátim na súťažnú scénu. Chlapcov sledujem a myslím si, že sa dostanem aj späť do reprezentácie.“
V kútiku duše nevylúčil súčasný tréner Olympie Bobrov ani možnosť štartu na Olympijských hrách v brazílskom Rio de Janeiro. „Vtedy som ich mal dosah, možno to vyjde na druhý pokus.“