ZUBEREC. Voľný čas sa dá stráviť aj efektívne a zaujímavo. Organizáciám na to slúžia rôzne programy, ktorými sa snažia motivovať mladých ľudí prejaviť sa, pokúsiť sa vytvoriť niečo vlastné.
Potrebujú motiváciu
KomPrax, Praktik, Mládež v akcii. To je len časť programov, ktoré pomáhajú rozvíjať šikovnosť, iniciatívnosť a predstavivosť študentov.
V ostatnom období je najrozšírenejší KomPrax o získavaní kompetencií pre prax. Je to séria troch víkendových stretnutí, na ktorých sa mladí ľudia dostanú netradičným spôsobom k novým skúsenostiam, informáciám a zručnostiam. Program je určený pre mladých od 15 do 18 rokov, ale aj pre dospelých pracujúcich s mládežou. Študenti sa na víkendových stretnutiach naučia vytvoriť vlastný malý projekt, na realizáciu ktorého dostanú dvesto eur.
„Zo všetkých zapojených zo Žilinského kraja bola takmer polovica z Oravy,“ hovorí Branislav Kožuch. „Problém je však v tom, že Oravci prejdú programom, pripravia projekt, zrealizujú ho, ale tým to končí. Ďalej nič nevymýšľajú, lebo neveria, že by ich niekto podporil. Ak mladých niekto nepotiahne, nemotivuje, ak ich netlačí ďalej aj napriek problémom, rýchlo sa na to vykašlú.“
Výhoda na vysokých školách
Novým programom je projekt Praktik. Za názvom sa ukrývajú praktické zručnosti cez neformálne vzdelávanie v práci s mládežou. Určený je pre ľudí pracujúcich s mladými. „Najmä pracovníci v centrách voľného času, v občianskych či iných mládežníckych združeniach,“ hovorí Mária Krkošková z Iuventy, Slovenského inštitútu mládeže. „Aby sa skúsenosti z praxe naučili odovzdávať mladým.“
Účasť v niektorom grantovom programe má pre mladých aj vedľajší prínos. Po jeho absolvovaní dostanú certifikát, vďaka ktorému môžu byť zvýhodnení pri prijatí na niektoré vysoké školy.
„Naším cieľom je, aby sa mladí naučili využívať podmienky, ktoré im ponúka okolie, aby mali lepší život,“ hovorí Krkošková. „Najväčšia časť vzdelávania prebieha v školách. Dávajú veľa, ale niektoré veci sa človek naučí len tým, že ich zažije na vlastnej koži.“