Číta: MIROSLAVA KUCHŤÁKOVÁ
PREKLAD: MICHAL GAVROŇ
PARTNER PROJEKTU: STAVEBNINY GRÍGEĽ
Detský čin roka 2013
Komisia projektu vybrala 35 príbehov o dobrých skutkoch, ktoré teraz učitelia a deti v 2200 školách na Slovensku čítajú. O víťazoch rozhodne hlasovanie.
Do užšieho výberu sa dostali aj dva príbehy z Oravy. Jeden je o neobyčajne obyčajnej Vlaste, ktorá sa stará o chorú mamu, druhý o tom, ako dokázal neobyčajne obyčajný chlapec otvoriť srdcia spolužiakov.
Zahlasujte za ne na www.detskycin.sk do 29. novembra.
Rysy prišli na školský dvor
Len málokomu sa podarí vo voľnej prírode zazrieť vzácnu šelmu - rysa ostrovida. Ľuďom sa vyhýbajú a je ich veľmi málo. O to prekvapenejší boli študenti a učitelia Spojenej školy v Nižnej, keď videli za oknami školy dve mláďatá. Zavolali ochranárov, tí malé šelmy chytili do klietok. Rysiu matku nenašli. Po pár dňoch jedno z mláďat uhynulo. Druhé putovalo zotaviť sa do zoologickej záhrady.
Na Oravu sa vrátil pravek
Budúcu podobu jedinečného archeoparku vo Vyšnom Kubíne môžu ovplyvniť aj návštevníci. Podmienkou je chuť pracovať a objavovať. „Cieľom je ukázať, ako mohol fungovať praveký spôsob života,“ povedal Tomáš Demian. Nadšenci sa snažia zachytiť obdobie od neolitu, to znamená 6000 rokov pred naším letopočtom, až po prelom letopočtov s dôrazom na dobu bronzovú. Darí sa im piecť chlieb, vypaľovať keramiku, pestovať plodiny.
Terezka skrášlila dedinu
Obyčajný múr pri materskej škole v Oravskom Veselom zmenila Terezka Tarčáková na rozprávku. „Chcela som urobiť radosť deťom a spestriť dedinu,“ hovorí. Zvieratká do rozprávkovej krajiny kreslila z hlavy. Prácu sťažoval drsný povrch a opadávanie, no napokon sa jej podarilo namaľovať akrylovými farbami celý dvadsaťmetrový múr, pričom jej pomáhala sesternica.
„Keď niekto príde a povie vám, že chce skrášliť verejný priestor, je to úžasné,“ povedal prednosta obecného úradu Albín Maslaňák. Aj preto obec s radosťou zaplatila pracovný materiál vrátane farieb.
Nerobme nič, nebude nič
Starosta gazduje z úcty k predkom a pre dobré mäso. Hydinu na dvore jeho kolegyne drží tradícia.
Starostu Oravského Veselého Ivana Patrona doviedol ku gazdovstvu zdedený pozemok. „Z úcty k predkom, ktorí k nemu prišli ťažko, chovám dva býky, nejaké prasatá, kačky aj morky. Gazdujem preto, aby som využil, čo som nechtiac zdedil,“ povedal.
Starostka Beňadova Mária Ondreková zvykla s manželom chovať býka, dnes sa už venujú iba husiam, ako jediní v dedine. Na dvore im gagoce štrnásť landesiek.
Pod Babou horou sa zorientujete ľahšie
Na špeciálnych paneloch nájdu ľudia množstvo zaujímavých informácií. Babiahorský turistický informačný systém je v ôsmich dedinách Námestovského okresu. Do projektu sa zapojila Oravská Polhora, Rabča, Rabčice, Sihelné, Zubrohlava, Bobrov, Klin a Oravská Jasenica. Cez panely sa turista dostane na internetovú stránku združenia, kde nájde všetko potrebné, plusom je možnosť využiť wifi pripojenie na internet.