DLHÁ NAD ORAVOU. Inovatívne metódy vo vyučovaní. Využívanie internetu, interaktívnych tabúľ a kombinácie všetkých možných moderných výdobytkov, ktoré si len vieme či nevieme predstaviť. Učitelia naháňajúci kredity. Množstvo hodín vzdelávania, ale najmä vymýšľania, čím by tých znudených žiakov zaujali.
A čo občas vrátiť sa do minulosti? Ako? Nie vždy sa to dá, ale na niektorých predmetoch to určite čarovne funguje. Na hodine regionálnej výchovy si to vyskúšali piataci zo Základnej školy s materskou školou v Dlhej nad Oravou. Učebňu vymenili za dielňu a s nefalšovanou radosťou sa tešili na tetu Vierku. Vierka Šináľová s manželom Jurajom už roky vyrába keramiku. Úžitkové ale i dekoračné predmety a drevorezba sú ich záľubou.
Žiadny počítač, žiadne inovatívne metódy. Len návrat do čias ich prastarých materí.
A deti? Už sa nemohli dočkať, kedy bude streda. Plášte, zásterky, staré tričká, ale hlavne rozžiarené oči, to bol pohľad, ktorý hovoril za všetko.
Najskôr sa dozvedeli odpovede na mnohé otázky, potom počúvali, ako budú hlinu spracovávať na kruhu, a čo všetko pri tom treba dodržiavať. Pri tvarovaní hliny deti často ani netušili, čo z nej vznikne. Teta ich však posmelila: „To, čo bude mať trochu čudný tvar, bude stvietnik. Sviečka sa dá vložiť do pohárika či misky.“ A bolo po tréme.
Podarilo sa vyrobiť naozaj zaujímavé kúsky. Zostáva dúfať, že keď ich teta vypáli v peci, a oni ich budú farbiť a zdobiť, budú rovnako kreatívne.
Niektorí školáci si už prácu na hrnčiarskom kruhu vyskúšali, ale väčšina to skúšala prvý raz, podobne ako pani učiteľka. Tá mala obavy, no nakoniec sa naučila nielen pracovať na hrnčiarskom kruhu, ale zvládla aj ďalšiu metódu, ako zaujať žiakov.
Autor: Angelika Fogášová