DOLNÝ KUBÍN. Základný kameň rímskokatolíckeho kostola Povýšenia sv. Kríža posvätil pápež Ján Pavol II. v apríli 1990. Novostavbu posvätil biskup František Tondra 13. septembra 1997.
Presne o 15 rokov, 13. septembra 2012, podpísal dekan Ľubomír Pekarčík zmluvu o zakúpení píšťalového organu v hodnote 408-tisíc eur.
Problémy
„Hneď na začiatku užívania sa zistilo, že v kostole je veľmi zlá akustika,“ povedal dekan Ľubomír Pekarčík. „To spôsobovalo problém hlavne spevákom a zborom, ktoré by radi využili taký veľký excelentný priestor. Ak sme chceli organ, najskôr sme museli vyriešiť tento problém.“
O pomoc požiadal farský úrad odborníkov z Prahy, ktorí priestor a akustiku zmerali a navrhli riešenie. Na základe ich odporúčania na pôvodný strop namontovali špeciálnu plsť a akustický sadrokartón. „Akustika je teraz výborná a kostol môže slúžiť aj pre koncerty, hudobné a spevácke akcie cirkvi aj mesta.“
Organ sa nachádza nad hlavným vchodom.
Náročný výber
Pri výbere organu pomohla hudobná sekcia Slovenskej liturgickej komisie ešte pred úpravami interiéru kostola, lebo výroba a inštalácia takého diela trvá niekoľko mesiacov.
„Požiadali sme ju, aby určila, aký organ tam treba, čo by mal obsahovať, aby splnil naše požiadavky na zabezpečenie liturgie, koncertné a študijné účely.“
Na základe odporúčania komisie prišiel do Dolného Kubína Stanislav Šurin, známy odborník na organy. Okrem iného, pomáhal pri zariaďovaní organov pre Dóm sv. Martina v Bratislave, ružomberských Jezuitov a kostol v Sihelnom.
Navrhol päť výrobcov. Spolu s dvoma organistami z dolnokubínskej farnosti navštívili miesta, v ktorých sú ich diela. Nakoniec vybrali nemeckú firmu Thomas Jann Orgelbau. Z jej dielne vyšlo takmer 300 organov rôznych veľkostí a architektonických riešení.
V prednom rade je 37 píšťal.
Nový organ
Výroba nového organu si vyžiadala 13 mesiacov práce.
„Bol som sa pozrieť na mieste výroby, všetko je to poctivá, ručná práca,“ hovorí Ľubomír Pekarčík.
Nástroj priviezli do Dolného Kubína rozobratý 4. novembra. Montáž dreveného korpusu a vecí s ním súvisiacich trvala osem dní. Teraz je na rade najťažšia časť, ladenie.
„Organ budú ladiť dvaja odborníci až päť týždňov. Je to veľmi náročná práca, lebo ho musia vyladiť presne na priestor nášho kostola.“
Prácu by mali ukončiť 20. decembra. O dva dni neskôr nový organ požehná biskup Štefan Sečka a majstrovské dielo začne slúžiť veriacim, hudobníkom aj umelcom.