DOLNÝ KUBÍN. Policajného preventistu Tibora Šándora môžete stretnúť oblečeného v policajnej uniforme s pištoľou v ruke, v ľudovom kroji s harmonikou, ale aj v koženom kabáte s mikrofónom v rockovej skupine SGP Projekt.
Svoju lásku k hudbe sa rozhodol využiť v prospech polície a mládeže. Organizuje výchovné koncerty s ľudovou hudbou Murínovcov z Podbiela.
Ako predchádzať zlu
„Teoretických prednášok je veľa, ale niektoré sú k ničomu,“ hovorí Tibor Šándor. „Niektorí umelci robia výchovné koncerty, ale nezodpovedajú tomu, čomu by mali. Koncerty formou ľudovej hudby sú niečo iné, nové. Chceme sa priblížiť poslucháčom cez ľudovú hudbu a ľudovú múdrosť, ktorá hovorí o tom, ako robiť dobré veci. Ak má človek snahu robiť druhým ľuďom dobro, zabúda na zlo. Tým zlom je kriminalita.“
Podľa policajného prventistu je ďalším bonusom koncertov priblíženie tradícií predkov, ktoré upadajú do zabudnutia.
Na každý problém je pieseň
Projekt vznikol v roku 2012. Odvtedy znela ľudová hudba v mnohých školách na Orave. Zatiaľ poslednou zastávkou bolo dolnokubínske gymnázium P. O. Hviezdoslava. Tibor Šándor najskôr absolvoval prednášky v triedach.
„Na besedách nás poučil, ako by sme sa mali správať,“ hovorí druháčka Alexandra Žáková.
Gymnazisti dostali upozornenie, aby si chránili súkromie a na internet nedávali súkromné veci, ktoré neskôr môžu použiť proti nim.
„Študenti sa dozvedeli veci, o ktorých doma s rodičmi nediskutujú a o veľa veciach vôbec nevedeli,“ hovorí učiteľka preventistka Darina Janeková. „Výchovný koncert je vyvrcholením.“
Murínovcov s harmonikárom Tiborom Šándorom privítala telocvičňa plná mladých ľudí. Hudobníci sa im prihovárali prostredníctvom piesní, ktoré poukazovali na zlé vlastnosti. Tibor Šándor zároveň dával návod, ako sa im vyvarovať.
Šikana, extrémizmus, súhra
Na extrémizmus využili rómsku pieseň.
„Vždy berte človeka podľa toho, čo dokáže a nie podľa toho, ako vyzerá,“ upozorňuje policajný preventista. Na súhru a vzájomnú pomoc využil valčík.
„Všade platia zákony, v živote aj v hudbe. Kto ich nedodržiava, ide z kapely von, v civile do basy. Tam nie sú okná, mobil, počítač.“
V súvislosti so šikanovaním využil hudobné nástroje. „V živote aj kapele je každý iný. Štíhle husle sa vysmievali base, aká je tučná. Ale my basu potrebujeme. Bez nej by nebola kapela. Aj v živote to tak chodí. Jeden bez ostatných neurobí nič, jeden sme na druhého odkázaní.“
Na koncerte bol študent septimy Marcel Otruba. „Radšej počúvam rockovú a alternatívnu hudbu, ale bolo to príjemné oživenie. Lepšie ako sedieť v lavici a nudiť sa.“
Spokojná bola aj Alexandra Žáková. „Veľmi pekný koncert. Oveľa lepší ako obyčajná suchá prednáška.“
Podobný názor mali pravdepodobne aj ostatní študenti, pretože pieseň Na Orave dobre, na Orave zdravo spievala nakoniec celá telocvičňa a policajt hudobník si spolu s Murínovcami vyslúžili dlhotrvajúci potlesk.