Piatok, 27. november, 2020 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

Predstavujeme poslancov za Oravu

K šiestim oravským poslancom v 57-člennom župnom parlamente pribudli po sobote piati nováčikovia.

Úrad Žilinského samosprávneho kraja v ŽilineÚrad Žilinského samosprávneho kraja v Žiline (Zdroj: zilina.sme.sk)

Okres Dolný Kubín

Ľubomír Bláha, prednosta Okresného úradu v Dolnom Kubíne, v zastupiteľstve bude prvýkrát.

Nedá sa povedať, že by ma víťazstvo prekvapilo. Skôr mi dobre padlo, že na mňa ľudia nezabudli a že mi stále veria. Keďže záber územného celku je veľmi široký, v tejto chvíli neviem povedať, v ktorej oblasti sa budem intenzívnejšie angažovať. Zdravotníctvo, doprava, školstvo, sociálna práca či kultúra, všade sú problémy. Spolu s kolegami sa budeme snažiť reagovať na to, čo život prinesie. Rád využijem skúsenosti, ktoré som za tie roky získal v samospráve aj v štátnej správe, a pomôžem, kde bude treba.

Skryť Vypnúť reklamu

Anton Bukna, starosta Veličnej, v zastupiteľstve bude nováčikom.

Dvanásťročné skúsenosti, ktoré som strávil ako starosta, chcem využiť ako regionálny poslanec. Prvým dôležitým bodom našej práce je schvaľovanie rozpočtu. Veci musíme nastaviť tak, aby sme mohli pre Oravu niečo urobiť. Počas roka už bude veľmi ťažké niečo meniť. Dôležité bude politické zloženie parlamentu. Nezávislých poslancov je veľa a pri schvaľovaní budú musieť rozprávať aj s nami. Bude to ťažká debata. Mojou prioritou je zachovanie nemocnice v Dolnom Kubíne, oprava ciest 2. a 3. triedy, zlepšenie služieb v sociálnej oblasti a urýchlenie výstavby rýchlostnej cesty R3. Ak sa všetci oravskí poslanci spojíme, určite sa nám podarí posunúť veci dopredu.

Ján Neznámy, lekár, chirurg so 42-ročnou praxou pôsobí v župnom parlamente v komisii školstva a športu.

Skryť Vypnúť reklamu

Nedostal som sa do komisie zdravotníctva, lebo v parlamente už bolo viacero lekárov. Ale aj práca v komisii školstva bola zaujímavá. Ľudia negatívne vnímali zrušenie strednej odbornej školy v Istebnom. V konečnom dôsledku to vidím pozitívne, lebo ušetríme financie na prevádzku a peniaze za odpredaj nehnuteľností by mohli prísť do nášho regiónu. Veľa sme urobili pre absolventov stredných škôl. Úspešne napreduje projekt duálneho vzdelávania, pri ktorom žiak študuje a praxuje v strojárskych závodoch. Samozrejme, že najbližšia mi je téma zdravotníctva, veď pracujem v tejto oblasti 42 rokov, preto sa budem snažiť pôsobiť práve v tomto smere.

Okres Námestovo

Igor Janckulík, podnikateľ z Krušetnice, v krajskom zastupiteľstve bude nováčikom.

Nezáleží mi na tom, kto si aké politické tričko oblieka. Prikloním sa ku každej dobrej myšlienke, ktorá pomôže Orave. Nie som zástancom podpory jednotlivých obcí, ale okresu ako celku. Piati poslanci za námestovský okres si musíme sadnúť za stôl a skoordinovať svoju činnosť. Keď sa nám podarí zlepšiť sociálne a zdravotné služby, školstvo a cesty, pocítia to všetci občania bez rozdielu. S peniazmi treba narábať rozumne a deliť ich pre regióny spravodlivo. Netreba nikoho zvýhodňovať. Najväčší problém vidím v zdravotníctve. Nie je mi ľahostajné ani vzdelávanie. Námestovské gymnázium je najväčšie na Slovensku a nemá parametrami vhodnú telocvičňu. Trápi ma aj zlý stav ciest. Čaká nás veľa práce.

Skryť Vypnúť reklamu

Jozef Straka, starosta Lomnej. V zastupiteľstve bude štvrté volebné obdobie.

Neprekvapili ma výsledky ani účasť, ale výrazné víťazstvo kandidáta z podnikateľského prostredia, aj keď som očakával, že prejde. Druhé miesto považujem za úspech. Je dôkazom, že kampaň beží štyri roky, nielen dva mesiace pred voľbami. Som rád, že aj mojou zásluhou prešli projekty na revitalizáciu území, ktoré spolufinancoval kraj, a že sme získali investície na dokončenie polikliniky. Rezervu vidím v doprave. Očakával som, že prieťah Námestovom aj križovatka v Lokci budú hotové. Ani cesty 2. a 3. triedy nie sú v stave, v akom by mali byť, vzhľadom na to, že v okrese nemáme železničnú dopravu. Za problém považujem aj havarijné stavy mostov a ich zníženú nosnosť, čo predražuje dopravu a ceny tovarov a služieb. Mojou prioritou preto bude doprava. Doterajšiu spoluprácu poslancov za Námestovo až tak dobre nevnímam. Teraz je situácia úplne iná. Budeme sa musieť začať správať regionálne, nie politicky.

Milan Vrábeľ, starosta Zákamenného, v Zastupiteľstve ŽSK bude pôsobiť tretie volebné obdobie.

Stále si ako poslanec uvedomujem zodpovednosť voči regiónu a ľuďom v ňom žijúcim. Ako nezávislý kandidát som nikdy nebol ovplyvňovaný pri rozhodovaní zastupiteľstva politickými stranami. Vždy som hlasoval v záujme zdravého rozumu a v záujme regiónu. Spolu s kolegami poslancami za okres Námestovo sme sa zasadili napríklad o udržanie Oravskej polikliniky. V oblasti sociálnych vecí môžem spomenúť veľkú investíciu v zákamenskom domove sociálnych služieb. Čo sme mohli, sme urobili aj pre stredné školy v Námestove. Čísiel je naozaj veľa, no zastihli ste ma v našej družobnej obci v Poľsku, pokojne sa môžeme k odpočtu vrátiť v budúcnosti. A ako vníma moju funkciu starostu a poslanca regionálneho parlamentu rodina? Mám tolerantnú manželku i rodinu. Uvedomujem si, že ich trocha zanedbávam, čo mi je ľúto, no vždy keď je príležitosť, venujem sa im o to intenzívnejšie.

František Poleta, starosta Novote, v Zastupiteľstve ŽSK bude pôsobiť tretie volebné obdobie.

Nerobil som veľkú kampaň, myslím si, že ľudia ocenili prácu, ktorú robím v tejto branži na miestnej aj regio-nálnej úrovni. Víťazstvo Igora Janckulíka ma prekvapilo, keďže nikdy nepôsobil v tejto oblasti. Uvidíme, ako bude pracovať. Od revolúcie som vždy kandidoval ako nezávislý a tak sa aj cítim, nikde sa nasilu netlačím. Som rád, že sme pokročili v dostavbe polikliniky, trápi ma deficit peňazí na štyroch stredných školách a strata záchraniek. K mojim prioritám na nasledujúce obdobie patrí kruhová križovatka v Námestove, aj keď to je vyšší level, zlepšenie stavu ciest a dobudovanie kanalizácie na Orave.

Albín Maslaňák, prednosta Obecného úradu v Oravskom Veselom. V zastupiteľstve ŽSK bude pôsobiť prvé volebné obdobie.

Pred štyrmi rokmi som vo voľbách neuspel. Odvtedy som zmenil zamestnanie, prešiel som zo súkromnej sféry do samosprávy. Vážim si ľudí, s ktorými spolupracujem, a ktorí chcú spolupracovať so mnou. S každým dokážem komunikovať a dohodnúť sa, možno aj to bol impulz pre voličov. Poteší, keď idete do bitky a nevrátite sa s veľkými odreninami. Výsledky sú prekvapením, no Igora Janckulíka považujem za slušného človeka, ktorý si víťazstvo zaslúžil. V kampani som stavil na slogan Orava si zaslúži viac. Tým je povedané všetko. Každý z poslancov si bude chcieť pre svoj región vydobyť čo najviac. Ja by som si prial, aby sme sa spravodlivo podelili. Budem sa snažiť komunikovať so všetkými kolegami a vniesť do rokovaní pokoj.

Okres Tvrdošín

Vojtech Koleják, lekár. Od voličov Tvrdošínskeho okresu dostal už druhýkrát najvyšší počet hlasov.

Čím som si zaslúžil dôveru voličov? Neviem. Zrejme aj tentokrát u ľudí zavážila moja úprimnosť. Snažím sa zastupovať kraj pravdivo, podporujem úprimné a rozumné riešenia. Mojou prioritou je naďalej zdravotníctvo a sociálne veci. Budem sa pokúšať o ďalší rozvoj trstenskej nemocnice. Samozrejme, dôležitá pre Oravu je aj cestná infraštruktúra. Budem pomáhať pri jej rozvoji.

Štefan Kristofčák, riaditeľ gymnázia, v krajskom parlamente bude prvý raz.

Veľa ľudí mi v minulých voľbách vyčítalo slabú kampaň, málokto vedel, že kandidujem. Teraz som stavil na lepšiu informovanosť a oplatilo sa. Ako riaditeľ trstenského Gymnázia Martina Hattalu sa aj ako poslanec chcem zameriavať najmä na školstvo. Aby všetky stredné školy v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja dostávali od zriaďovateľa rovnaký balík peňazí. Nech sa nestáva to, čo v súčasnosti. Že niekto dostane 120 percent a niekto 80. Nie som členom žiadnej politickej strany, podporu mi však v župných voľbách dala koalícia KDH, MOST-HÍD, SaS, SDKÚ. Nejdem do krajského zastupiteľstva politikárčiť. Chcem vidieť, čo a ako sa robí, a pričiniť sa o to, aby sa časť financií prichádzajúcich na kraj dostala aj na hornú Oravu.

Ivan Šaško, primátor Tvrdošína, v krajskom zastupiteľstve je štvrté volebné obdobie.

Treba obhajovať regionálne veci na krajskej úrovni. Aby peniaze pre zdravotníctvo, školstvo či sociálnu oblasť nezostali len v Žiline. Keď je človek priamo pri prerozdeľovaní, skôr niečo vybaví. Post krajského poslanca nie je len o sedení na zasadnutiach zastupiteľstva. Je to aj o opakovanom chodení za kompetentnými ľuďmi v rôznych komisiách a presviedčaní, že aj tú či onú cestu na Orave treba opraviť, že do nej treba investovať. Snažím sa o zachovanie a obnovu stredných škôl v okrese. Zaujíma ma aj sociálna oblasť. Dôležitá je podľa mňa kandidatúra Slovenska na zimných olympijských hrách, ktoré sú plánované v Poľsku. Žilinský kraj je najbližšie k Zakopanému. Aj my, ako poslanci, budeme mať k tomu čo povedať.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Bývanie v meste predlžuje život
 2. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 3. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 4. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 5. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 6. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 7. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 8. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 9. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 10. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 1. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 2. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 3. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 4. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 5. Tipy na cenovo výhodné vianočné darčeky, ktoré aj potešia
 6. Bývanie v meste predlžuje život
 7. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 8. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 9. Fakty o batériách, ktoré ste nevedeli
 10. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 27 929
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 21 349
 3. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 13 675
 4. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 12 483
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 288
 6. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 8 081
 7. Spájame Slovensko - 4 nové expresné autobusové linky 8 021
 8. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 7 892
 9. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 7 617
 10. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí 7 456
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Po požiari: Vôbec neviem, ale čo už, stalo sa

Zadné stavy domu zhoreli. Požiar likvidovalo päť profesionálnych a 21 dobrovoľných hasičov. Na boj s plameňmi použili zhruba 63-tisíc litrov vody.

Zadné stavy domu v plameňoch.

Kedysi, keď muž bil svoju ženu, vedela o tom celá dedina. A dnes?

Kedysi, keď muž bil svoju ženu, vedela o tom celá dedina. Chlapi ho v krčme za to zmlátili a chvíľu bol pokoj. Násilie je v spoločnosti odjakživa, nie rovnako sa však jednotlivé generácie s násilím pasujú.

Prvý víťaz Krištálového puku

Oravský hokejista strelil najkrajší gól mesiaca október.

Samuel Zahradník získal tento nádherný puk.

Modernizujú futbalové športovisko, už to bola katastrofa

Životnosť umelej trávy skončila pred troma rokmi, treba 220-tisíc eur.

Nová tribúna vo výstavbe.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Tragická nehoda si vyžiadala jeden život

Pri nehode v meste Šaštín-Stráže jeden človek zomrel a traja sa zranili

Po požiari: Vôbec neviem, ale čo už, stalo sa

Zadné stavy domu zhoreli. Požiar likvidovalo päť profesionálnych a 21 dobrovoľných hasičov. Na boj s plameňmi použili zhruba 63-tisíc litrov vody.

Už ste čítali?