NIŽNÁ. Prvá kapitola nižnianskych stolárov sa uzavrela v roku 1991, po páde Tesly Orava. Nie však nadlho. Podobný odbor v školách na hornej Orave chýbal. Preto sa ho o päť rokov rozhodlo zopár nadšencov obnoviť. V tej istej škole, v tých istých priestoroch, no na úplne inej úrovni.
Efektívna práca s drevom
„Mrzelo nás, že stolári zo školy odišli,“ hovorí majster Jozef Bielončík. „Povedali sme si, prečo by žiaci z nášho okresu museli dochádzať za vzdelaním až do ďalekých Turian.“ Slovo dalo slovo a v školskom roku 1996/1997 malo vtedy ešte Stredné odborné učilište elektrotechnické staronový odbor.
Prvými majstrami boli Dušan Pavlov a Jozef Bielončík, ktorí sú v dnes už premenovanej Spojenej škole dodnes. O pár rokov k nim pribudol ďalší zručný stolár Eugen Habovštiak.
Od začiatku je cieľom odborníkov ukázať mladým ľuďom cestu k dobrému hospodáreniu s drevom. „Chceme vychovať ľudí s citlivým prístupom k životnému prostrediu,“ povedal majster stolárov Martin Blaha. „Našim zámerom je vyučiť kvalitných odborníkov v oblasti spracovania dreva, ktorí ho budú vedieť efektívne spracovať a nie lacno predávať a vyvážať do zahraničia.“
Lepšie podmienky
Za sedemnásť rokov sa podmienky v škole neporovnateľne zmenili. Dnes majú žiaci k dispozícii moderné učebne a dielne. „Nastúpili nové technológie, nové systémy kovaní, lepidiel, veľkoplošných materiálov,“ vymenúva zmeny Jozef Bielončík. „Žiaci používajú obrábacie centrá, CNC stroje, znížili sme hlučnosť, prašnosť, namáhavosť pri práci.“
Dnešní nižnianski stolári vyrábajú moderný nábytok aj tradičné stolárske výrobky. Bez problémov sa pustia aj do reštaurovania historických nábytkárskych kúskov.
Prváci a druháci praxujú v škole, tretiaci v rôznych firmách, kde sa zoznamujú s modernou technikou v oblasti drevospracujúceho priemyslu. Ani na teórii sa však nenudia. „Učia sa o nových strojoch a zariadeniach s použitím virtuálnych prvkov a najmodernejšej počítačovej techniky. Počítač je nevyhnutným pomocníkom stolára,“ hovorí Bielončík.
Záujemcov o tento odbor je po úpadku v predošlých rokoch čoraz viac. „Záujem postupne rastie,“ povedal riaditeľ Peter Smolár. „Okolité firmy, a na Orave ich nie je málo, potrebujú vyučených stolárov ako soľ. Je po nich dopyt.“