TRSTENÁ. Štyridsaťšesť poplachov, z toho dvadsaťosem pozitívnych. Minulý rok mali colníci z nášho kraja plné ruky práce s podozrivými látkami. Sanitárny materiál, rádiofarmaká, takzvaný prírodný bentonit, keramické či granitové výrobky vykazujúce známky rádioaktivity. Na zisťovanie jadrových a rádioaktívnych materiálov majú trstenskí colníci nový mobilný skener.
V potravinách i štrku
Na prvý pohľad obyčajné auto je jedinečné svojím vybavením. Obsahuje mobilný detekčný systém, ktorý sa používa ako prevencia pred potenciálnym pašovaním rádio-aktívnych látok. Detektor prístroja je citlivý na gama a neutrónové žiarenie. Vozidlo dokáže odhaliť nebezpečný materiál v autách, v tovare aj na ľuďoch.
„Pri zvýšenej radiácii spustí systém radiačný poplach a vyhodnotí typ žiarenia,“ povedala hovorkyňa finančnej správy Patrícia Macíková. „Colníci následne odstavia podozrivé vozidlo a domeranie urobia ručným detektorom.“
Rádioaktívne látky sú v mnohých veciach. Prístroje pípajú najmä pri štrku, šrote, citlivé na rádioaktivitu sú však aj potraviny, napríklad šaláty či káva. „Preto je veľmi dôležité, aby sme o zisteniach okamžite informovali pracovníkov úradu verejného zdravotníctva, ktorí priamo na mieste posúdia, či takýto tovar bude distribuovaný alebo zadržaný a následne zničený,“ povedal Juraj Ihnatišin, vedúci oddelenia žilinského colného úradu.
Boj proti terorizmu
Výhodou vozidla je, že ho colníci môžu využiť kdekoľvek, kedykoľvek a za akéhokoľvek počasia. Zatiaľ ho budú používať colníci pracujúci v rámci pôsobnosti Colného úradu Žilina. „Je predpoklad, že po zmene legislatívy bude mobilný skener monitorovať aj pohyb vozidiel v pôsobnosti Colného úradu Trenčín a Banská Bystrica,“ povedal Juraj Ihnatišin. Jediným problémom nateraz zostávajú nedostatočné zručnosti colníkov z oddelenia špeciálnych technológií na prácu s novým vozidlom. Čoskoro však podstúpia špeciálne školenia.
Ešte v roku 2006 podpísala slovenská colná správa s americkým ministerstvom energetiky memorandum, v rámci ktorého chcú spoločne bojovať proti pašerákom nukleárnych materiálov a medzinárodnému terorizmu. Vďaka cezhraničnej spolupráci Američania na Slovensko doteraz priviezli päť špeciálnych vozidiel. Zatiaľ posledné skončilo na colnom úrade v Trstenej.
Podobné mobilné skenery sa používajú na celom svete. Cieľom je zamedziť hrozbe zostrojenia nukleárnych zbraní na teroristické účely.