NÁMESTOVO. Využívanie umelej trávy a atletickej dráhy pri futbalovom štadióne v dopoludňajších hodinách trápi Antona Borovku a jeho kolegov telocvikárov na námestovskom gymnáziu. Myslia si, že žiaci stredných a základných škôl by mali mať športoviská k dispozícii zdarma.
Zachránila ich dedina
Ihrisko s umelou trávou a škvarovú dráhu spravuje Mestský športový klub Námestovo (MŠK).
„Štyri stredné školy tam chceli odohrať okresné kolo vo futbale,“ povedal Anton Borovka. „Chceli po nás 150 eur. Keďže Centrum voľného času Maják (CVČ), pod ktorého hlavičkou súťaže prebiehajú, na to peniaze nemalo, išli sme do Oravskej Jasenice. Obec bezplatne poskytla ihrisko aj šatne. Čo je inde zadarmo, v Námestove treba platiť.“
Za okresné kolo v atletike pre žiakov základných aj stredných škôl zaplatilo CVČ v máji 150 eur. Hodiny telesnej výchovy stáli gymnázium v máji štyristo eur, v septembri tristo. „Myslím si, že v dopoludňajších hodinách, kedy futbalisti športoviská nepotrebujú, by mali slúžiť mládeži bezplatne.“
Pýtajú len zlomok nákladov
„V dopoludňajších hodinách športoviská využívajú základné školy a naše futbalové triedy,“ oponuje riaditeľ MŠK Silvester Habiňák. „So základnými školami, zriadenými mestom, úzko spolupracujeme. S riaditeľmi sme sa dohodli na vzájomnom poskytovaní športovísk bezplatne. Stredným školám, ktorých zriaďovateľom je kraj, a ktoré najviac využívajú náš areál v počte až päťsto žiakov na deň, sme za posledných päť rokov vystavili faktúry v celkovej sume 700 eur.“
Vedenie MŠK tvrdí, že ide len o zlomok nákladov na údržbu ihriska s umelou trávou a atletickej dráhy. „Ktorú futbalisti ani nevyužívajú.“
Zmena financovania centier voľného času ubrala MŠK z rozpočtu. „Otázku, prečo u nás treba platiť, treba položiť politikom, ktorí o zmene rozhodli. V roku 2012 nám CVČ skrátilo dotáciu na futbalový krúžok o približne osemtisíc eur, vraj manipulačný poplatok. Keďže aj my máme finančné problémy, rozhodli sme sa poskytovať plochu za nevyhnutné finančné výdavky spojené s údržbou ihrísk, upratovaním šatní a energiou za teplo a teplú vodu.“
Smutné a nepochopiteľné
Peniaze, ktoré CVČ dostáva z krajského školského úradu na organizáciu športových súťaží, nestačia.
„A už vôbec nepočítajú s nejakým nájomným,“ hovorí riaditeľka Marta Slovíková. „Na majstrovstvá okresu v atletike sme dostali peniaze jednorazovo, ďalšie navýšenie nie je možné. Je smutné a nepochopiteľné, prečo študenti stredných škôl z Námestova, prihlásení do postupových súťaží vyhlásených ministerstvom školstva, sa musia potĺkať po iných obciach, keď v meste majú podmienky pre športovanie.“
Riaditeľka hovorí, že CVČ nedlhuje klubu žiadne peniaze. „Neviem, na základe čoho MŠK tvrdí, že sme ich pripravili o osemtisíc eur a ako to súvisí s využívaním umelej trávy a atletickej dráhy. Od januára sa zmenilo financovanie centier. Peniaze na deti dostávajú obce, dotácia je niekoľkokrát nižšia ako predtým. Preto sme museli ukončiť všetky dohody s externými vedúcimi záujmových útvarov. A tiež musíme riešiť vlastné finančné zabezpečenie, keďže ponúkame množstvo krúžkov a iné príležitostné aktivity pre deti z Námestova. Nemôžu predsa byť všetci iba futbalistami.“
Mesto: MŠK postupovalo korektne
Ihrisko s umelou trávou stálo 12 miliónov korún, z toho dva milióny samospráva získala od Slovenského futbalového zväzu. MŠK športovisko prevádzkuje na základe zmluvy o výpožičke. „Výška poplatkov, ktoré inkasuje od nájomníkov na údržbu a prevádzku, je vecou dohody,“ povedal prednosta mestského úradu Milan Rentka.
Prednosta považuje postup MŠK za korektný. „Je úplne normálne, ak si škola, ktorej zriaďovateľom je kraj, na vyučovací proces alebo mimoškolské aktivity prenajme športoviská, ktoré sama nemá k dispozícii, a za prenájom zaplatí. Mesto sa v tomto prípade správa rovnako ako kraj. Keď nemalo vhodné priestory na činnosť Jednoty dôchodcov, našlo ich v poliklinike. A tá od mesta takisto inkasovala nájom.“
Ako ďalej
V Dolnom Kubíne je situácia opačná. Všetky mestské športoviská, nech sú v správe kohokoľvek, môžu žiaci základných a stredných škôl využívať bezplatne. „Môžem stopercentne potvrdiť, že za posledných desať rokov neplatili nič,“ povedal Štefan Belvončík, ktorý má na mestskom úrade na starosti šport.
Martin Jankuliak, predseda športovej komisie pri mestskom zastupiteľstve v Námestove, označil súčasný stav za smutný. „Témou sa určite budeme zaoberať na najbližšom zasadnutí komisie a neskôr na zastupiteľstve. Ak námestovskí žiaci a študenti prispievajú do rozpočtu mesta podielovými daňami, majú mať právo využívať mestský majetok.“