TVRDOŠÍN. Zámer monitorovania spoločenských zvierat cez podkožný mikročip nevyšiel. Poslanci pred dvomi rokmi schválili novelu zákona o veterinárnej starostlivosti, ktorou zaviedli povinné čipovanie. Začipované museli byť všetky zvieratá do konca septembra. Tí istí poslanci však zákon minulý týždeň opäť novelizovali. Novelou povinné čipovanie zrušili.
Tisícky ľudí zaplatili za mikročipy desiatky eur. Naspäť ich určite nedostanú. Usmievať sa môžu tí, ktorí sa rozhodli zákon ignorovať. Ušetrili zhruba pätnásť eur.
„Zámerom povinnosti bola pomoc pri dôkladnej registrácii spoločenských zvierat slúžiacej pre potreby obcí a miest,“ hovorí Peter Čuleň, riaditeľ Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Dolnom Kubíne. „Hlavným cieľom čipov však bolo ich využívanie pri riešení problematiky chorôb prenosných zo zvierat na ľudí, napríklad besnota či parazitóza, rýchlejšie a dôkladnejšie riešenie rôznych podnetov týkajúcich sa poranení ľudí zvieratami, túlania sa zvierat a ich týrania.“
Riaditeľ vidí nedostatok zákona, ktorý napokon viedol k jeho zmene, v nedostatočnom myslení na sociálne slabé vrstvy ľudí. Nevylučuje ani to, že mohli niektorí podnikatelia čipovanie zneužiť a výhodne na ňom zarobiť. „Myslím si však, že všetky negatíva pomôžu k zdokonalenie procesu povinného čipovania spoločenských zvierat, ktoré skôr či neskôr znova príde,“ povedal Čuleň.
Novela zákona platí od januára. Čip budú musieť mať len zvieratá vyvážané za hranice.
Anketa
Roman Révai, D. Kubín
Máme dve chovné sučky, ktoré sme dali začipovať dobrovoľne, ešte predtým, ako to nariadil zákon. Po prijatí zákona o povinnom čipovaní sme boli u veterinára na ošetrení. Ľudia tam so zvieratami išli ako na bežiacom páse. Vypočul som si rozhovor dvoch dôchodcov. Jeden povedal, že by ho lepšie vyšlo, keby ho zavesil a urobil z neho guľáš. Starí ľudia sa hrnuli ku veterinárom. Báli sa. Majú malý dôchodok a ešte aj z neho im parlament týmto nezmyselným rozhodnutím uberie. Poslanci najskôr schvália, že ľavá ruka je pravá a potom naopak.
Michal Tomáš, D. Kubín
Chovám psov už 35 rokov. Zažil som všeličo, ale to čo sa deje teraz, je chaos nad chaos. Svojich psov v chovnej stanici som dal začipovať, lebo to bolo povinné. Mám totiž skúsenosti s úradmi, že ak ty nerešpektuješ zákony, okamžite ťa pokutujú, ak oni, tak si to nik nevšimne.
Poznám ľudí, ktorí odmietli čipovanie, lebo je to zásah do organizmu psa. Keby som bol poslancom, hanbil by som sa. Teraz sa vyhovárajú jeden na druhého. Čipovanie je len maličkosť proti tomu, aké nezmysly schvaľujú. Útulky sú plné psov. Majitelia ich vyhodili, aby za nezmysel nemuseli platiť. Načo má niekto čipovať desaťročného psa, ktorý je celý život na reťazi alebo v koterci?
Eugen Pecho, Oravská Poruba
Našťastie som nestihol psa začipovať. Veď je to vtákovina, šikan. Mám iné starosti. Psa mám zavretého celé dni v koterci. Je to výmysel niekoho, aby ťahali peniaze z ľudí. Keby sa mi pes stratil, tak mi za ním ani ľúto nebude. Sedemročný boxer. Nechcete? Je to fešák. Nech sa poslancom darí. Sú veľmi šikovní.
Viera Jurášová, Pucov
Náš labrador Laky ostal nezačipovaný. Najskôr nebol čas, potom many a teraz to už netreba. Ako dobre. Ušetrili sme. Veterinár bol v Pucove pred dvoma týždňami dopoludnia, keď sme boli v práci. Podľa mňa aj tak polovica orechov ostane nezačipovaných. Poslanci, ktorí to schválili, tvrdia, že sa to malo týkať len zvierat na predaj a cesty do zahraničia.
Keby sa poslanci radšej venovali tým veciam, ktorým majú, a nie takýmto hlúpostiam.
Alena Gašparíková, D. Kubín
Naši bastardi Džeky a Dida už čipy majú. Boli sme s nimi u veterinára minulý týždeň.
Škoda peňazí. Keby sme vedeli, že to o týždeň nebude povinné, tak by sme to nerobili. Prácu poslancov nemôžem hodnotiť, lebo nenadávam. Niekto si pekne nahrabal do vrecka.
Martin Pavelek