DOLNÝ KUBIN. Projekt Nestoj v rade! má za sebou štyri roky úspešného používania v Kysuckej nemocnici s poliklinikou. Doteraz využilo možnosť objednať sa na špeciálne vyšetrenie vo viacerých nemocniciach 23-tisíc pacientov.
Tri ambulancie
„Žijeme v informačnej dobe a informačné kanály tu sú,“ povedal riaditeľ Dolnooravskej nemocnice Jozef Mintál. „Je super, keď ich využijeme.“
Spôsob objednania na vyšetrenie je jednoduchý. Stačí sa prihlásiť na webovú stránku www.nestojvrade.sk, kde sú presné inštrukcie. Veľkou výhodou je, že elektronická služba je bezplatná. V Dolnom Kubíne sa do projektu zatiaľ zapojili jedna psychiatrická a dve fyziatricko-rehabilitačné ambulancie.
Všeobecné ambulancie
„Kľúčový okamih sú súkromní lekári,“ povedal Jozef Mintál. „Budeme chcieť, aby sa k projektu pridali aj všeobecní lekári a špecializované ambulancie, lebo prax je taká, že pacient by mal mať výmenný lístok. Ak príde do ambulanciu bez neho, lekár by ho mal poslať nazad k všeobecnému lekárovi. Ideálne by bolo, aby všeobecný lekár priamo prihlásil pacienta na špeciálne vyšetrenie a nadefinoval požadované vyšetrenia. Špecializovaný lekár bude na príchod pacienta pripravený.“
Počítač nevyrieši všetko
Riaditeľ nemocnice upozornil, že je dôležité, aby si ambulancie upravili režim a vyčlenili čas pre objednaných pacientov. „Predstavte si situáciu, že niekto bude sedieť v čakárni a nedostane sa na rad, pretože prídu len objednaní pacienti. Pre niektoré ambulancie, hlavne tie, ktorých je málo, sa to nehodí. Majú veľa pacientov a počítač tento problém nevyrieši.“
Práve v tom je slabina projektu. Potvrdili to pacienti, ktorých sme stretli v čakárňach. Na alergológii čakala Edita Čutková z Istebného. „Radšej som si priplatila desať eur za prednostné vyšetrenie, ako by som tu mala čakať celý deň. Rovnaká situácia je na cievnom oddelení. Tam som radšej prestala chodiť. Na ortopedickú a endokrinologickú ambulanciu chodím s mamou. Celodenné čakanie je hrozné.“
Aj Mária Miklušová z Dolného Kubína využíva prednostné vyšetrenie. Desať eur platí u očného lekára. „Bolo by to super, keby som za to nemusela platiť.“
Otázkou je, či sa súkromní lekári, ktorí využívajú systém prednostného objednávania za desať eur, vzdajú tejto možnosti. V niektorých ambulanciách predstavujú títo pacienti nezanedbateľný príjem.
Okrem Dolnooravskej nemocnice sa od septembra tohto roku môžu občania elektronicky objednať na vyšetrenia aj do sonografickej a mamografickej ambulancie v Hornooravskej nemocnici v Trstenej, na fyziatricko – rehabilitačné oddelenie a do onkogynekologickej a hematologickej ambulancie Liptovskej nemocnici v Liptovskom Mikuláši.