ROHÁČE. Oravská časť Západných Tatier je uznaným poľovným revírom od roku 1996. V súčasnosti sa ničím nelíši od iných revírov na Slovensku. Štátne lesy Tatranského národného parku (ŠL TANAPu) to chcú zmeniť.
Bude ich málo
Poľovný revír Roháče má 7774 hektárov a rozprestiera sa na troch ochranných obvodoch - Zverovka, Oravice a Habovka. Až deväťdesiatpäť percent z celej výmery je vo vlastníctve štátu a v správe a užívaní ŠL TANAPu. Po tohtoročnej novele zákona o poľovníctve žiada správca o jeho vyhradenie. „Pod týmto pojmom rozumieme jeho osobitné užívanie s cieľom zachovať kvalitu genofondu niektorých druhov zveri, v našom prípade predovšetkým jeleňa karpatského typu,“ hovorí zoológ štátnych lesov Jozef Hybler. „Jedine tak budeme môcť aj v tejto časti národného parku zabezpečiť druhovú rozmanitosť, optimálne počty jelenej, srnčej a diviačej zveri a jej zvýšenú ochranu za prítomnosti veľkých šeliem, akými sú medvede, vlky a rysy.“
Rozdiel oproti súčasnému stavu by bol v tom, že plány lovu, chovu a starostlivosti o zver nebude schvaľovať obvodný lesný úrad, ako doteraz, ale priamo ministerstvo pôdohospodárstva. „Spomedzi viac ako dvetisíc poľovných revírov na Slovensku získa status vyhradenosti pravdepodobne ani nie desať súčasných poľovných revírov. Jednou z podmienok totiž je, že až dve tretiny z celkovej výmery poľovného revíru musia byť vo vlastníctve štátu,“ povedal zoológ.
Aby zostal pokope
Podľa Jozefa Hyblera vyhradením k zmenám hraníc revíru nedôjde. Zostane zachované aj právo lovu v národnom parku, ktoré majú v súčasnosti a budú mať aj po novom profesionálni lesníci TANAPu. Zmeny by mali ochrániť revír pred rozdelením na menšie časti. Status osobného užívania získa poľovný revír v Roháčoch minimálne na pätnásť rokov. „Je to dostatočné obdobie na životný cyklus jeleňa od jeho narodenia, cez zanechanie potomstva až po prirodzenú smrť,“ dodáva Hybler.
V Roháčoch narátali lesníci ku koncu marca 110 kusov jelenej zveri, 20 kusov srnčej a 17 diviakov. Medzi šelmami dominuje deväť medveďov, nasleduje päť vlkov a štyri rysy.
Schvaľovanie osobitného režimu podlieha ministerstvu. Lehotu na rozhodnutie určenú nemá.