Konský trus a pavučiny nahradili antibiotiká a moderné prístroje

Najbližšiu nemocnicu mali Oravci v Ružomberku či Martine. Dostať sa tam na voze bolo pre ťažko chorého takmer nemožné.

Prvá sanitka trstenskej nemocnice.Prvá sanitka trstenskej nemocnice. (Zdroj: ARCHÍV NEMOCNICE)

Na lepšie časy začalo svitať pred vypuknutím druhej svetovej vojny. Trstenskí poslanci požiadali o výstavbu vlastného zariadenia.

TRSTENÁ. Týfus, tuberkulóza, cholera, množstvo umierajúcich novorodencov. Do konca druhej svetovej vojny mohli Oravčania o komplexnej lekárskej starostlivosti len snívať. Verili šarlatánom, bylinkárkam, mastičkárom. Až do roku 1948, kedy v Trstenej otvorili prvú nemocnicu, stavbu na tú dobu obrovských rozmerov s nevídanými možnosťami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zázračné vodičky

Lekárov v prvej polovici minulého storočia bolo málo, ani na tých však Oravčania nemali peniaze. Ľudia si pomáhali, ako vedeli. Verili tomu, čo sa hovorilo, v čo verili ešte ich starí a prastarí rodičia. Na Orave prekvitalo ľudové liečiteľstvo. Darilo sa mastičkárom, zázračným babám, ošetrovateľom, ktorí na jarmokoch predávali lieky na všetko.

SkryťVypnúť reklamu

sdfghdfgd

Operačné sály v 60. rokoch minulého storočia.

„Na jednom mieste do neba vychvaľovali popolavý prášok proti všetkým neduhom, aj takzvanú nebeskú vodičku účinnú pri bolesti zubov, na inom mieste predvádzali zázračnú sklenenú aparatúru, ktorá dokáže skôr ako vychýrený univerzitný profesor diagnostikovať vysoký krvný tlak, objaviť cukrovku, skrytého zrádnika a iné choroby, o ktorých ľudia ani nevedia, že ich majú,“ napísal do pamätnice k päťdesiatemu výročiu nemocnice Valér Mydlík, niekdajší primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia.

O sadre či dlahe vtedy nebolo ani chýru. Liečitelia naučili ľudí, že na zlomeniny pomáha konský trus s lopúchovým listom, liečbu vraj podporilo a urýchlilo biele víno taktiež s konským trusom. Okrem byliniek údajne pri rôznych chorobách pomáhali pavučiny či moč.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1926 boli v okrese len dvaja lekári, na jedného pripadalo takmer 5500 ľudí.

Namiesto plachty slama

Nedostatočná zdravotná starostlivosť sa prejavovala najmä u rodičiek. Pri pôrodoch pomáhali pôrodné babice, pôrodné asistentky či takzvané skúsenejšie staršie ženy. Spoločné mali jedno – minimum pôrodníckych vedomostí, často nevedeli písať ani čítať. „Príchod nového človeka medzi nás vítali stredovekými zvykmi,“ napísal doktor Mydlík. „Aby dieťa malo zdravé zuby, dávali mu do úst smolku, aby bolo mocné a silné, dievčaťu dali do úst kobylí trus, chlapcom konský. Aby nemalo materské znamienko, tvár dieťaťa pretreli placentou, aby bolo bohaté, do prvého kúpeľa mu dávali peniaze.“

Ženy rodili prevažne doma. V dreveniciach, v noci, len pri svetle petrolejky, za asistencie babice a vo vysokých horúčkach. Kde nebolo posteľného prádla, nahradila ho slama či tkané koberce. Lekár bol pri pôrode len vo veľmi zložitých prípadoch. Ak pôrod nešiel podľa plánov a vyskytli sa komplikácie, museli ženu previezť do nemocnice v Ružomberku. Samozrejme, len ak na to rodina mala peniaze. Neraz teda matka bez odbornej pomoci pri pôrode zomierala. Pozitívny však nebol ani vývoj kojencov. Od roku 1922 do roku 1936 zomieralo takmer dvadsať percent detí do jedného roka. „Príčina smrti bola zisťovaná v roku 1926 lekármi len v 186 prípadoch, laickými obhliadačmi mŕtvol v 147 prípadoch. V roku 1930 lekári zisťovalo dôvod úmrtia v 175 prípadoch, laickí obhliadači až v 156 prípadoch,“ uvádza Valér Mydlík.

SkryťVypnúť reklamu

Na mestskom pozemku

Rozhodujúcim pre zlepšenie zdravotnej úrovne Oravcov bol rok 1935. Trstenské mestské zastupiteľstvo podalo žiadosť o výstavbu nemocnice. Trvalo päť rokov, kým sa kompetentní dohodli a určili vhodné miesto. Z viacerých variantov vyšla najlepšie plocha neďaleko mlyna, na poli v časti Medzi vodami, blízko cesty aj rieky Oravica. Pozemok bezplatne ponúklo mesto. Okrem toho sa zaviazalo, že dodá z lesov potrebné množstvo dreva, z rieky či kameňolomu štrk, piesok a kameň.

fxgbdfgbd

So samotnou stavbou sa začalo až v roku 1942. Za päť rokov, napriek vojne, bolo zariadené dostavané a v decembri 1947 bola spustená jeho skúšobná prevádzka, na chirurgickom oddelení. Do trvalého užívania bola Štátna nemocnica v Trstenej uvedená v máji 1948.

Vlastná studňa a para

Spočiatku mala nemocnica dva primariáty – interno-infekčný a chirurgicko-pôrodnícky, na ktorých bolo 120 lôžok. Pôsobili tam štyria lekári. V tom čase bola jediná ambulancia, v ktorej lekár vyšetroval všetkých pacientov určených na hospitalizáciu. V zariadení nechýbalo laboratórium a röntgenové pracovisko.

Na sterilizáciu používali lekári paru. K výbave nemocnice patril elektrokardiograf, chlórovacie zariadenie na úpravu vody čerpanej z vlastnej studne, sanitné a nákladné vozidlo.

„Technické vybavenie bolo pred 45 rokmi, keď som sem prišiel, skromnejšie, ale primerané vtedajšej dobe,“ hovorí chirurg Rudolf Piták. „Ako sa vyvíjala nemocnica, vyvíjalo sa aj jej vybavenie. Technické i personálne. Na začiatku sme boli na chirurgii traja lekári, dnes nás je vyše desať. V mnohých smeroch sme boli priekopníkmi v rámci Slovenska. Boli sme napríklad medzi tromi nemocnicami z celej republiky, kde sa robili prvé laparoskopické výkony.“

Rozrastajúci sa komplex

Pôvodný nemocničný komplex sa začal meniť hneď po otvorení. Pre vysokú úmrtnosť detí nahradilo už v roku 1948 infekčnú časť interného oddelenia detské oddelenie. O dva roky pribudol nový pavilón na liečbu tuberkulózy. V tom istom roku otvorili aj zubné oddelenie. V roku 1951 sa osamostatnilo gynekologicko-pôrodnícke oddelenie, zrušený bol zvyšok infekčného, do ktorého priestorov prišlo načas krajské protialkoholické oddelenie. Koncom roku 1951 je v nemocnici už 211 postelí. V nasledujúcich rokoch pribúda ďalšia budova, objekt trans-flúznej stanice. V roku 1977 má zariadenie už 294 postelí.

drgdfgd

Za 65 rokov sa nemocnica rozrástla, zmenilo sa aj jej vybavenie.

So zväčšovaním nemocnice narastala využiteľnosť lôžok, ale aj zaťaženosť hospodárskych častí komplexu, ktoré boli stavané pre tri budovy a 120 lôžok. Po pár rokoch budovania nestačila kotolňa, strojovňa, práčovňa, sušiareň ani kuchyňa. Nedostatky bolo možné vyriešiť jediným spôsobom – výstavbou novej hospodárskej budovy. Dostavaná bola v roku 1982. Dva roky nato je už lôžok 344, najviac v histórii nemocnice.

V deväťdesiatych rokoch do nemocnice zaviedli plynové vykurovanie, postavili nový pavilón na liečenie pľúcnych chorôb, kde sa od 1997 roku liečia psychiatrické ťažkosti. Počet lôžok kolísal. V roku 1993 ich bolo 244, o rok neskôr 310. V roku 1997 sa o pacientov na siedmich lôžkových a piatich nelôžkových oddeleniach staralo takmer 530 zamestnancov. Súčasťou nemocničného vybavenia bolo pätnásť sanitiek. V nasledujúcich rokoch pribudlo v Trstenej anesteziologicko-resuscitačné oddelenie, pracovisko dialýzy, oddelenie urgentnej medicíny.

Zmeny zriaďovateľa

Situácia v trstenskej nemocnici sa menila aj s meniacim sa politickým režimom. Koncom roku 1951 sa začali zdravotnícke zariadenia v rámci celého Československa spájať do ústavov národného zdravia. V trstenskom okrese vzniká v januári 1952 Okresný ústav národného zdravia (OÚNZ). Nemocnica sa stala jeho základným článkom.

V roku 1960 dochádza k reorganizácii štátnej správy, vzniká jeden okres s centrom v Dolnom Kubíne. Podobne vzniká aj jeden OÚNZ, z ústavov sa stávajú nemocnice s poliklinikou. OÚNZ ako organizácia zaniká až v roku 1991. Nemocnice sa osamostatňujú. V roku 1997 nemocnica prechádza spod ministerstva zdravotníctva pod Krajský úrad v Žiline. Posledná zmena nastáva v roku 2003, kedy prechádza do zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja.

V súčasnosti sa zariadenie nazýva Hornooravská nemocnica s poliklinikou. Má sedemnásť oddelení, 21 ambulancií a zhruba 280 lôžok. O najviac postelí prišla nemocnica pred pár rokmi po zrušení pľúcneho a krčného oddelenia.

ZDROJ: ŠESŤDESIAT ROKOV NEMOCNICE V TRSTENEJ

Ešte trochu čísel

V rokoch 1984 – 1987 do nemocnice prijali 33 857 pacientov, ročný priemer bol 8 464. V období od roku 1992 do roku 1995 počet hospitalizovaných chorých ľudí narástol na 34 808, ročne v priemere 8 702. V tom istom období sa na pôrodníckom oddelení narodilo 4 951 detí, ročný priemer bol 1 238. V nasledujúcom roku prišlo v Trstenej na svet 1 037 novorodencov. V roku 1997 prijala nemocnica 9 327 pacientov, rok nato o vyše dve tisícky a v roku 1999 viac ako 11 500 ľudí. Od roku 200 do súčasnosti sa počty hospitalizovaných pohybovali medzi desať- a jedenásťtisíc. Hranicu jedenástich tisíc prekročila nemocnica len v rokoch 2009 a 2010. V prvom ich bolo 11 070, v druhom 11 164.

Naďa Kališová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 134
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 984
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 049
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 886
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 136
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 860
  7. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 2 824
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 603
  1. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  2. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  3. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  4. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  5. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  6. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  7. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  8. Ján Valchár: Au moje uši (blog písaný tak trochu pod obstrelom)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 99 103
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 225
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 41 799
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 311
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 552
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 843
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 536
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 084
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Zo zápasu kategórie U11, Nižná - Tvrdošín.

Jarná časť začala najmladším kategóriám v stredu 2. apríla.


Od 4. do 9. apríla 2025 sa môžete opäť tešiť na obľúbené podujatie Kia GO electric tour. A tento rok dokonca ešte v noblesnejšom šate.


Prežila monarchiu, svetové vojny, odštátnenie aj privatizáciu. Korunou jej príbehu je pútnické miesto – hora Butkov.


Medveď hnedý.

Čo to znamená pre región?


  1. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  2. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  3. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  4. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  5. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  6. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  7. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  8. Ján Valchár: Au moje uši (blog písaný tak trochu pod obstrelom)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 99 103
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 225
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 41 799
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 311
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 552
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 843
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 536
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 084
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu