DOLNÝ KUBÍN. Od zasadenia lipy pred piatimi rokmi pretieklo už veľa vody v riekach a potokoch. Jej korene doteraz zavlažilo 210 z nich. Medzi neobyčajné môžeme určite zaradiť posledných sedem poliatí.
V demižóne nebola barack pálenka
„Polievanie lipy vodami riek potokov, jazier a morí je symbolom priateľstva a spoznávania medzi národmi,“ povedal pri slávnostnom polievaní primátor Roman Matejov.
Po jeho príhovore prvý pristúpil k stromu Botond Rászi, zástupca družobného maďarského mesta Eger. V rukách držal päťlitrový demižón.
„Upozorňujem, že to nie je barack pálenka, ale voda,“ so smiechom povedal primátor.
„Voda pochádza z prameňa Svätý Jozef, ktorý je liečivý vďaka svojej rádioaktivite,“ upresnil Botond Rászi obsah demižóna.
Z prameňa pili Vikingovia
Mogens Johansen z dánskeho Svendborgu priniesol do Dolného Kubína vodu z rieky Syltemae. „Z tejto rieky pili už Vikingovia. Svedčí o tom päťtisíc rokov stará loď, ktorú našli na jej brehu.“
Priatelia z poľského Zawierce prišli s vodou z prameňa rieky Warta. Dĺžkou takmer 800 kilometrov sa radí medzi najdlhšie v Poľsku.
Zoran Krejčí z Pakracu v Chorvátsku, mesta, kde zomrel Martin Kukučín, naberal vodu z prameňa Markovac. Legenda hovorí, že keď sa tejto vody napil slepý muž, začal vidieť.
Vodu z potoka Mordarka priniesol Wacław Zoń z Limanowej. Prvá písomná zmienka o meste pochádza z roku 1498. Vzniklo na sútoku Stawiejskeho potoka a potoka Mordarka. Celé dejiny poľského pútnického mesta sú teda spojené s nenápadným malým potokom.
Zásobáreň vody
Posledné poliatia majú veľa spoločného s pitnou vodou pre státisíce ľudí. Vodný zdroj Želivka je najvýznamnejší zdroj pre Prahu. Vodou z prameňa Želivky lipu polial Leopold Bambula z Pelhřimova.
Posledným zástupcom družobných miest bol Michail Simaškevič z ukrajinského Kamenca Podolskeho. Z prameňa Hunská studňa pili zakladatelia starobylého mesta. „Kedysi z tejto studne pilo tisíc ľudí, teraz ju využíva stotisíc. Na tejto vode vyrastali generácie a verím, že keď polejem lipu, aj v tomto meste pod jej korunou vyrastú nové dobré generácie.“