Orava má strieborného medailistu z európskeho šampionátu v love rýb na mušku.
DOLNÝ KUBÍN. Majstrovstvá Európy v kráľovskej rybárskej disciplíne si na sklonku septembra zaknihovali 10. ročník. Európska rybárska špička sa stretla na Slovensku. O víťazstvo bojovalo 16 päťčlenných družstiev na riekach Váh, Belá a Poprad. Martinovi Bachledovi z Dolného Kubína vyšla premiéra na jednotku.
Najmenej dvadsať centimetrov
V reprezentačnom družstve bol jediným Oravcom. „Inak všetko východniari, od Popradu ďalej,“ hovorí Martin. Tím mal ambíciu skončiť v prvej trojke. Nevyšlo. Vyhrali Česi pred Španielmi a Francúzmi. Piatych Slovákov predbehli aj Poliaci. Čo nevyšlo tímu, podarilo sa Martinovi. Medzi jednotlivcami si vybojoval striebornú medailu. Porazil ho iba Španiel Pablo Pinos Castro.
Za tri dni Martin vylovil z vody 237 rýb. „Najviac z Popradu v Kežmarku, za tri hodiny 69 lipňov a pstruhov.“
Aby sa ryba započítala do bodovania, musí mať najmenej 20 centimetrov. Víťazný Španiel chytil o dvadsať rýb menej ako Martin, no dlhších.
Na nymfu
Martin Bachleda zdôrazňuje, že bez pomoci kolegov by neuspel. „Medaila je zásluhou celého tímu. Počas tréningov pred majstrovstvami sme spolu viazali muchy, skúšali sme, čo, ako a kde funguje. Každý vyskúšal niečo iné a potom sme to dali dokopy.“
Trafiť tú správnu spomedzi množstva mušiek vyžaduje talent a kumšt. „Najviac sa nám osvedčil lov na nymfu. Pod nymfou v tomto prípade rozumieme larvu hmyzu. Na ne ryby berú najviac.“
Majstrovstvá boli pre Slovákov aj príležitosťou naučiť sa čo-to od súperov. „Vždy je v čom sa zdokonaľovať. Aj keď každý chytal na nymfu, každý to robil trošku ináč.“
Lovec
Martin Bachleda je rybárom vďaka dedovi. Už ako šesťročného ho brával na ryby v okolí Bratislavy.
„Draždiak, Ivánka pri Dunaji, Chorvátske rameno a Čunovo,“ menuje Dolnokubínčan svoje prvé rybárske lokality. Spolu s dedom lovili najmä kapre. Keď mal Martin jedenásť, očarilo ho muškárenie. „Kým pri kaproch nahodím a sedím, muškárenie je aktívna rybačka. Je o tom, ako oklamať rybu. Viem, že tam je a musím ju presvedčiť, aby tú muchu zobrala. Baví ma loviť.“
Najradšej chodieva na Oravu, ružomberský Váh a Turiec. „Po práci idem tak na hodinku-dve, no keď mám viac času, aj na šesť hodín. Na rybách si oddýchnem.“
Väčšinu ulovených rýb Martin vracia do vody. „U nás doma sa jedia veľmi málo, sem-tam donesiem susedom alebo kolegom v lyžiarskom stredisku.“
Michalovej priateľke jeho záľuba neprekáža. „Zatiaľ ma v tom podporuje, uvidíme, ako to bude ďalej.“
Udicu si nechá
Európsky úspech bude Martinovi pripomínať medaila, vygravírovaná tácka za najvyšší počet rýb, drevená plastika pstruha a udica v hodnote sedemsto eur. „Je to vyššia rada, dve podobné už mám doma, no určite si ju nechám, zíde sa.“
V celoslovenskom rebríčku by sa mal oravský športový rybár posunúť na tretie miesto. Na jar ho čaká kvalifikácia na majstrovstvá sveta v Čechách. „Verím, že sa mi podarí dobre zachytať a budem môcť na nich súťažiť.“