BOBROV. Tieto starobylé stavby fascinovali projektového inžiniera z Bobrova už ako chlapca. Páčila sa mu na nich veľkosť, lákala ho ich tajomnosť. S kamarátom roky snívali, že raz si postavia vlastné napodobeniny tisícky rokov starých pyramíd. Antonovi sa to podarilo pred štyrmi rokmi.
Žiaden kov = viac energie
Pyramída v záhrade rodinného domu je vysoká viac ako 4,5 metra, je postavená pod 60-stupňovým uhlom.
„Odborníci tvrdia, že pyramídy na rôznych kontinentoch majú zvierať iný uhol, pretože sa nachádzajú v rozdielnych zemepisných šírkach,“ hovorí Anton Ferneza. „Podľa toho, aký strmý je sklon steny, tak rýchlo sa nabíja a vybíja energia v nej.“
Konštrukcia je z drevených trámov, postavená na betónových kockách, aby nestála priamo na zemi, ale vo vzduchu. Celú stavbu staviteľ pokryl hliníkovou fóliou. Všetko je lepené, len fólia je k dreveným častiam prichytená miniatúrnymi klinčekmi.
„Najúčinnejšie pyramídy sú kovové, musia byť antimagnetické, takže nesmú obsahovať železo,“ vysvetľuje. „Najideálnejším materiálom je hliník. V lete sa pri nej pre obrovskú páľavu nedá vydržať, pretože hliník odráža teplo a svetlo. Ale dnu je príjemný chládok.“
Na jednej strane pyramídy sú veľké dvere a hliníkový rebrík, ktorým sa dá vyjsť na poschodie, do takzvanej kráľovskej komory, ktorá je určená na relaxáciu. Spodné podlažie vraj slúži na skladovanie potravín, mäsa, vinári tam nechávajú dozrievať víno.
Úchvatné stavby
Anton prečítal o pyramídach, starovekom Egypte, faraónoch, hypnóze či sugescii množstvo kníh, videl veľa filmov. Dozvedel sa z nich mnoho zaujímavých informácií.
„Veľa národov využíva pyramídy na rôzne účely,“ hovorí konštruktér netradičnej stavby. „Poliaci prostredníctvom nich liečia ťažké choroby, ľudia si ich zmenšené kópie čoraz častejšie robia aj doma. Slúžia vraj na zrelaxovanie, dobitie energie, ale aj na liečbu vnútorných orgánov. Brazílčania ich zase využívajú v poľnohospodárstve. Údajne plodiny zasadené v zornom uhle pyramídy sú kvalitnejšie, majú viac vitamínov, úroda je väčšia a nie sú na nej škodcovia.“
Na obitie dreveného skeletu poslúžila preglejka a navrch dal staviteľ hliníkovú fóliu. FOTO: ARCHÍV AF
Pred pár rokmi sa mu podarilo dostať aj k skutočným pyramídam v Egypte. Interiér jednej z tamojších stavieb ho však nenadchol.
„Dnu to bolo tmavé, ponuré, žiadne maľby a pre množstvo návštevníkov sa tam skoro nedalo dýchať,“ hovorí. „Ale aj tak ma uchvátili veľkosťou, ešte intenzívnejšie som sa pri nej zamýšľal, ako také niečo človek dokázal postaviť.“
Účinky ešte len vyskúša
Pyramídy účinkujú na človeka údajne až vtedy, keď ich využíva pravidelne. Denne by v nej mal ležať desať až pätnásť minút. Anton pre pracovné povinnosti do tej svojej tak často nechodí.
„Keď je čas, idem si tam poležať, pozorujem hviezdy, oddychujem. Čítal som, že niektorí ľudia po tom, ako chodili do pyramídy pravidelne, začali po dvoch až troch mesiacoch mávať farebné sny. Mne sa to zatiaľ nepodarilo, ale keď bude trochu viac času, určite to vyskúšam. A skúsim aj to, či naozaj dodáva pozitívnu energiu, veď tej nie je v dnešnej uponáhľanej dobe nikdy dosť,“ hovorí s úsmevom Anton.