TRSTENÁ. Staré hrobové miesta bez nájomníkov by sa mali prekopať a opätovne prenajať. Zničiť náhrobné kamene staré aj 180 rokov je však podľa odbornej referentky Dagmar Bizóňovej škoda.
Aj v maďarčine
„Niektoré náhrobky sú veľmi vzácne, pieskovcové, zachované a písané dokonca ešte v maďarčine,“ hovorí Dagmar Bizóňová z trstenských Technických služieb. „Viaceré sme očistili a sú na nich dobre čitateľné nápisy. Sú pekné, bola by škoda nechať ich schátrať.“
Podľa zákona musí mať každé hrobové miesto nájomcu, ktorý zaň platí ročný nájom. Pri starších hroboch, kde je nájomca neznámy a neexistujú ani pozostalí, platí trojročná výpovedná lehota, ktorá v prípade starých trstenských hrobov už väčšinou uplynula. Takéto miesta by sa mali nanovo prenajať. „Nemali by sme však ísť na všetky, najmä tie vzácne hroby, so zbíjačkami a všetko rozbiť, len aby sme uvoľnili miesto.“
Na jednom mieste
Dagmar Bizóňová navrhuje vyčleniť na niektorom z mestských cintorínov lokalitu, na ktorej by z najstarších a najzachovalejších náhrobkov zriadili lapidárium. „Voľného miesta je dosť. Kamene majú vysokú hodnotu a zaslúžia si, aby sme ich zachovali.“
Poslancom sa myšlienka páči. Zriadenie navrhovaného lapidária však zatiaľ neschválili. „Mesto sa dlhšiu dobu zaoberá myšlienkou úpravy cintorínov,“ hovorí prednosta mestského úradu Tomáš Kubica. „V súčasnosti hľadáme najvhodnejšie riešenia pre zlepšenie nielen vzhľadu, ale aj funkčnosti mestských cintorínov.“
V ostatnom období mestskí zamestnanci okrem čistenia náhrobkov čistili cintoríny od navozených kameňov, skla, betónu a prebytočnej zeminy. Čaká ich ešte odstraňovanie pňov po spílených stromoch.