LEŠTINY. Tri hasičské autá odstavené pod kostolom, natiahnuté hadice, dym a hasiči s dýchacími prístrojmi neveštili nič dobré. Na prvý pohľad sa zdalo, že 324-ročný drevený kostol horí. Našťastie išlo iba o taktické cvičenie hasičov.
Ohrozené pamiatky
„Keďže v ostatnom čase ohrozil požiar na Slovensku viacero kultúrnych pamiatok, rozhodli sme sa zorganizovať cvičenie v Leštinách,“ hovorí riaditeľ dolnokubínskych hasičov Jozef Púčik. „Chceli sme zistiť, či by sme ho dokázali ochrániť. Zároveň sa noví hasiči oboznámili s inte-riérom kostola a jeho najvzácnejšími pamiatkami, ktoré by sa dali zachrániť vynesením.“
Riaditeľ upozornil, že pri reál-nom požiari sa dá polemizovať, či by sa im to podarilo. Drevená stavba totiž nie je protipožiarne zabezpečená, konštrukcie nemajú protipožiarny náter.
„Kostol by sme zachránili, pokiaľ by bol požiar ohlásený zavčasu. V prvej fáze požiaru by sme to pravdepodobne zvládli, ak by ale horelo dlhšie, už by to bolo komplikované.“
Simulovaný požiar preveril schopnosti hasičov.
Požiarna signalizácia
Vzácne maľby nie je možné natrieť ochranným náterom. Pomôcť by mohla elektrická požiarna signalizácia.
„Signalizácia je výborná vec, ale nedokáže uhasiť požiar, no aspoň upozorní na oheň v začiatkoch, čo by nám pomohlo,“ hovorí Jozef Púčik.
Myšlienka požiarnej signalizácie zaujala miestnu farárku Janu Velebírovú Hudákovú. „Určite budeme o tom uvažovať. Financie na ňu nemáme, ale pokúsime sa ich získať z grantov.“
Kým ju nainštalujú, budú sa musieť spoľahnúť na to, že oheň niekto zbadá zavčasu. Riziko si uvedomujú všetci.
„Toto cvičenie je veľmi potrebné, lebo kostol je na vŕšku a je dobre, keď hasiči spoznajú terén aj vnútro kostola,“ hovorí farárka.
Požiarny vodovod
Pri cvičení bol aj starosta Ján Brašeň. „Hasičské autá nevidím v obci rád, lebo neveštia nič dobré. V tomto prípade ma hasiči potešili, lebo nacvičujú ochranu nášho vzácneho kostolíka.“
Starosta si od Jozefa Púčika vyslúžil pochvalu za zrekonštruovaný požiarny vodovod. „Som milo prekvapený jeho výdatnosťou a umiestnením hydrantu. Pri požiari by nám výrazne pomohol zvládnuť vysokú spotrebu vody.“