ORAVSKÁ POLHORA. Gajdy budú onedlho zapísané do reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska a veľkú zásluhu má na tom oravský festival. Táto informácia prvýkrát odznela uplynulú sobotu na Gajdovačke z úst Ľubomíra Tatarku, cechmajstra Cechu slovenských gajdošov.
„Sme veľmi radi, že aj my, Oravčania, máme na tom veľkú zásluhu. Veď základnou podmienkou zápisu bolo, aby gajdošská kultúra bola stále živá,“ povedal zakladateľ oravského festivalu Ivan Matis. „V roku 1999 aktívne hrali na gajdy v Oravskej Polhore iba Ján Fernéza a Jozef Zboroň. Dnes máme šiestich gajdošov, ktorí pravidelne vystupujú na rôznych festivaloch.“
Uspeli aj Oravčania
Gajdovačka je trojdňovým medzinárodným podujatím a prvé dva patrili mladej generácii. Od druhého ročníka má festival aj súťažný charakter. „Hlavnou myšlienkou je, aby sme ku gajdám pritiahli mladých, čo v dnešnej dobe nie je vôbec jednoduché,“ hovorí Ivan Matis. „Samotná prehliadka nebola taká lákavá ako súťaž.“
Najskôr bol v piatok na programe spev ľudových piesní v sprievode hry na gajdy. Medzinárodná porota určila víťazkou účastníčku zo Suchej Beskydskej, druhou najlepšou bola Katka Maslaňáková zo Sihelného. Ešte lepšie si mladí Oravčania počínali v sobotňajšej súťaži O Zboroňovu nôtu. Na radosť zaplnenej sály kultúrneho domu kategóriu do 15 rokov vyhral Martin Machajda z Oravskej Polhory.
Martin Machajda z Oravskej Polhory, víťaz súťaže O Zboroňovu nôtu v kategórii do 15 rokov.
Na Modralovej
Na oravskom gajdošom festivale sa uplynulý víkend predstavilo okolo 120 účinkujúcich zo Slovenska, Česka, Poľska, Chorvátska, Škótska a Talianska. Gajdoši nehrali len v Oravskej Polhore, ale predstavili sa aj v skanzene v Zuberci a v poľskej Milowke. Druhýkrát bol súčasťou podujatia výstup na najsevernejší bod Slovenska Modralovú, ktorý má symbolický charakter.
„Trasou od hraničného priechodu po Modralovú vždy chodievali naši gajdoši do Poľska a poľskí k nám. Stretáva sa tu vlastne sliezska, malopoľská a slovenská gajdošská kultúra,“ hovorí Ivan Matis.
Na generácie vystarané
Nedeľňajší program patril už väčšinou majstrom gajdošom. Návštevníci Oravskej Polhory najskôr obdivovali gajdošov vo vozovom sprievode obcou a potom priamo na galaprograme v kultúrnom dome.
Gajdovačka 2013 znova o niečo priblížila gajdošskú kultúru všetkým ľuďom. „Teší nás, že sa k nám väčšina účastníkov aj zo zahraničia stále vracia. Najväčšiu radosť však máme z najmladších účinkujúcich, ktorých stále pribúda. Povestná šnúrka sa v Oravskej Polhore nepretrhla a môžem povedať, že na dve generácie máme vystarané,“ dodal Ivan Matis.
Autor: Jaroslav Vrabček