DOLNÝ KUBÍN. Neustávajúca hubárska horúčka, ktorá sa začala na sklonku augusta, má aj kritikov.
„A necháte niečo v lese aj medveďom a inej zveri, alebo sa budete diviť, prečo chodia do miest do kontajnerov?“ napísala na Facebook Oravy Janka.
Alena z Dolného Kubína pred rokmi pracovala na Kubínskej holi. „Teraz je každý hubár. Kedysi tam bolo desať ľudí dokopy, dnes ich napočítam toľko za päť minút.“
Rezeň na každý deň
Dolnokubínčan Jozef Sárený je členom poľovnej a lesnej stráže na Kubínskej holi dvanásť rokov. Na podobné nájazdy hubárov ako tento rok si nepamätá.
„Jeden našiel pod Pilskom 1200 hríbov, ďalší každý deň nosí z Kubínskej hole sto. Čo s nimi, preboha, robia? Budú ich celý rok vyprážať namiesto rezňov? Lacnú bravčovinu a kuracinu nahradí hubový rezeň s puncom slovenského výrobku. Veď to sa nedá zjesť. Nám stačí päťdesiat na celý rok, a to som ešte polovicu rozdal.“
Hubačka na baterky
Strážcovi neprekážajú hubári ako takí. Rozčuľujú ho tí, ktorí sa nevedia správať a nechávajú po sebe neporiadok. „Vykrikujú jeden na druhého od piatej ráno do ôsmej večera. Už aj s baterkami sa huby zbierajú, o petardách ani nehovorím. Z hole sa stáva väčšie smetisko ako v Širokej.“
Na Kubínskej holi s rozlohou 2500 hektárov registrovali poľovníci ešte v júni desiatky diviakov a vysokej zveri. „Všetko zutekalo do kukurice a ťažko prístupných častí lesa, kde ničí porasty. Jediný, kto ostal pri zjazdovke, je medveď Yogi, ktorý po nociach navštevuje strážnika sedačky a bojuje s ním o vrece ovsa.“
Spomínaného medveďa Jozef za posledný mesiac videl asi desaťkrát. Má tri roky, váži približne sto kilogramov.
„Čudujem sa, že ho tá kopa ľudí nevyhnala. A že ešte nikoho nevykmásal. Čo majú žrať tie zvieratá? Zdola hubári, zhora čučoriedkári. Keď si každý z Kubína nazbiera desať litrov, nič sa nedeje. No keď chce rodina za sezónu zarobiť dvetisíc eur, tak si predstavte to množstvo.“
Slováci berú všetko
Jozef Sárený si myslí, že u nás platia demokratické zákony s komunistickým princípom, kde všetko je všetkých. „Vlastníci platia dane a znášajú škody. Tak nech si to zoberie štát. Nech odškodní vlastníkov a gazduje.“
Keďže mieru Slováci v sebe nemajú, Dolnokubínčan navrhuje obmedziť zber húb a lesných plodov.
„V Rakúsku sú povolené dva kilogramy na osobu, v Nemecku sa môžu lesné plody zbierať tri dni v týždni v určené hodiny. To len Slováci berú všetko.“
Čo sa patrí
Zoológ Dušan Karaska, riaditeľ Správy Chránenej krajinnej oblasti Horná Orava, si myslí, že hubárov z celého Slovenska aj Poľska prilákala na Oravu správa o rekordnom úlovku pod Pilskom.
„Masový zber húb má na prírodu negatívny vplyv. Živia sa nimi viaceré živočíšne druhy, ktoré sú od húb rôznou mierou závislé. Pre jelene, diviaky, srny či veveričky sú huby iba doplnkom stravy, presne tak ako pre ľudí.“
Horšie je, že zberači lesných plodov celé týždne rušia zver.
„Jelene, srnce, diviaky a veľké šelmy nielen vidia, majú dobre vyvinutý sluch a čuch. Je zle, ak je každých sto-dvesto metrov lese jeden človek. Vyháňame ich do iných revírov. Komplikujeme im život a vzťahy. Všetko je to o pozitívnom vzťahu k prírode. Mali by sme sa v nej správať rozumne a citlivo, tak ako sa na Homo sapiens patrí.“