TVRDOŠÍN. Inšpektoráty urobili v troch oravských okresoch za šesť mesiacov 34 kontrol. „Sú vykonávané podľa plánu práce, aj na základe podnetov,“ povedala Mariana Martinková, riaditeľka Inšpektorátu životného prostredia (IŽP) Žilina.
Páchateľ neznámy
Pracovníci odboru inšpekcie ochrany ovzdušia skontrolovali v Tvrdošínskom okrese predajcu tuhých fosilných palív, v okrese Dolný Kubín osobu nakladajúcu s fluórovanými skleníkovými plynmi pri údržbe a servise klimatizačných zariadení v motorových vozidlách.
„V oboch prípadoch boli kontroly ukončené protokolom o ich výsledku, ale správne konanie vo veci uloženia pokuty bude začaté až v druhom polroku 2013,“ uviedla riaditeľka.
Odbor inšpekcie ochrany prírody a krajiny robil sedem kontrol, päť z nich na základe podnetu. Zistil tri porušenia zákona, uložil dve pokuty. Jednu, 700-eurovú, dostali Lesy SR za aplikáciu špeciálneho prípravku chrániaceho proti chorobám zapríčinených hubami na území Chránenej krajinnej oblasti Horná Orava.
Druhú pokutu dostala podnikateľka z Oravskej Polhory. Podnet dostali inšpektori ešte vlani v decembri, kontrolu však pre nepriaznivé počasie robili až tento rok. Tretie porušenie zákona zistili v Námestovskom okrese. Vec však pre nezisteného páchateľa museli postúpiť na prokuratúru.
Nedostatočné čistenie
Ďalších pätnásť kontrol prebiehalo pod taktovkou inšpektorátu ochrany vôd. V ôsmich prípadoch porušili prevádzkovatelia vodný zákon. „Najviac správnych deliktov, päť, bolo zistených pri zaobchádzaní so škodlivými látkami, organickými hnojivami a ich tekutými zložkami, pri chove hospodárskych zvierat,“ hovorí Mariana Martinková.
Pokutu dostali štyri právnické subjekty. S najvyššou, 900-eurovou, skončila kontrola v spoločnosti Plastkovo, s. r. o, Tvrdošín, prevádzka v Nižnej. „Odber vzoriek pre sledovanie prípustných hodnôt znečistenia vypúšťaných odpadových vôd z neutralizačnej stanice do toku Orava nezabezpečovala odberom kvalifikovanej bodovej vzorky, ale odberom bodovej vzorky. Množstvo vypúšťaných odpadových vôd určovala na základe merania odberu vody pre galvanizovňu meradlami, ktoré v čase kontroly nemali platné certifikáty. Ide o porušenie podmienok povolenia na vypúšťanie odpadových vôd.“
Prevádzkovatelia nemajú v poriadku ani odpadové hospodárstvo. Inšpektori zaoberajúci sa touto problematikou urobili na Orave šesť kontrol, v dvoch prípadoch bol porušený zákon. Podnikateľ zo Zubrohlavy dostal 750 eur, firma Tonrec Slovakia, s. r. o., Bratislava, prevádzka Vavrečka 200 eur za porušenie povinností vyplývajúcich zo zákona o odpadoch pri vedení evidencie o vznikajúcich odpadoch. Na základe podnetu inšpektori kontrolovali obec Párnicu. Ukončili tri správne konania, v prípade družstva v Hornej Lehote bolo zastavené.
Slabé odsávanie
Odbor inšpekcie integrovaného povoľovania a kontroly skontroloval spoločnosť Kovohuty, s. r. o., Dolný Kubín. Zákon porušila tým, že neoznámila inšpekcii plánované zmeny v činnosti prevádzky, ktoré môžu mať vplyv na životné prostredie. Išlo o inštaláciu nového výduchu do vonkajšieho ovzdušia z rotačných sušiarní. Dostala aj pokutu.
„Prevádzkovateľ neviedol evidenciu o stacionárnom zdroji znečisťovania ovzdušia ustanoveným spôsobom,“ uviedla Mariana Martinková. „Nezabezpečil dostatočné odsávanie spalín z taviacej pece do prislúchajúceho filtračného zariadenia, dochádzalo k vypúšťaniu znečisťujúcich látok z tavenia cez svetlíky haly do vonkajšieho prostredia bez čistenia. Taktiež nepreukázal dodržiavanie emisných limitov pre znečisťujúcu látku.“ Okrem tejto firmy skontrolovali odborníci aj ďalšie tri prevádzky.
Slovenská inšpekcia životného prostredia skontrolovala v rámci celého Slovenska viac ako 1500 prevádzok, uložila 272 pokút, ich celková výška dosiahla 350-tisíc eur. V 118 prípadoch inšpektori nariadili len opatrenia na nápravu zistených nedostatkov. Najvyššiu pokutu, 33-tisíc eur, dostala spoločnosť Rivertrans so sídlom v Čataji za porušenie povinností pri zaobchádzaní so škodlivými látkami pri ich prečerpávaní v Prekladisku minerálnych olejov v prístave Pálenisko v Bratislave. Išlo o únik nafty do vody.