TVRDOŠÍN. Skrinky a šuplíky preplnené desiatkami liekov od výmyslu sveta. Antibiotiká, rôzne sirupy, na doplnenie v zbierke nesmú chýbať probiotiká. Veď, čo keby náhodou.
Ak nás niečo trápi, naše prvé kroky smerujú do lekárne. Niekedy ich však netreba. Stačí málo - využiť to, čo nám ponúka príroda a - včely. Na prvý pohľad otravné, ale o to užitočnejšie.
Na lepší spánok aj psychiku
Základnou zložkou medu je nektár alebo medovica. Každý z tých kvalitnejších v sebe ukrýva množstvo zdraviu prospešných látok. „Obsahuje vodu, cukry, organické kyseliny, aminokyseliny, enzýmy, vitamíny skupiny B, C, minerálne prvky, aromatické látky, farbivá, hormóny,“ hovorí včelár Peter Košarišťan.
Po mede môžete siahnuť pri viacerých neduhoch. Posilňuje nervový systém a psychiku človeka, srdcovo-cievny systém, zlepšuje spánok, pôsobí protizápalovo a antibioticky, pomáha pri urýchľovaní hojenia rán, zvyšuje detoxikačnú schopnosť organizmu, zlepšuje trávenie a pomáha aj pri liečbe chorôb pankreasu.
Medzi ľuďmi často prevláda názor, že najlepšie a najkvalitnejšie medy sú tie tmavé. Včelári sa však s týmto názorom nestotožňujú.
Najlepšie je med kupovať priamo od včelárov.
„V niektorých krajinách uprednostňujú ľudia skryštalizované medy, ktoré sú zárukou pravosti,“ hovorí Košarišťan. „Inde dávajú prednosť druhovo pestro namiešaným medom. U nás je dopyt skôr po jednodruhových medoch v tekutom stave. Ale napríklad najlepší repkový med je zmiešaný s peľom, materskou kašičkou, orechmi, škoricou alebo kakaom. Agátový med možno použiť na zalievanie plástočkového medu alebo zmesi orechov. Ja osobne nerobím poradie najlepší alebo najhorší med, každý má vlastné špecifiká. Včely vždy vytvoria kvalitný med.“
V mikrovlnke nie
Kvalita medu sa môže znížiť jeho spracovaním alebo skladovaním. Dôležité je mať na zreteli, že med treba skladovať v uzatvorenom obale v tmavej miestnosti, maximálne pri teplote 20 stupňov Celzia. Keď med skryštalizuje, možno ho nanovo zohriať. Zabudnime však na topenie v mikrovlnke. Ak nechceme zabiť všetko dobré, čo sa v ňom ukrýva, zohrievať by sme ho mali maximálne pri 35-stupňovej teplote, najlepšie vo vodnom kúpeli.
„Med dokáže absorbovať vlhkosť z prostredia, ale aj pach,“ hovorí Peter Košarišťan. „V prípade absorbovania vlhkosti sa v ňom zvýši podiel vody a môže skvasiť. Ak sa do neho dostanú pachy, či už od korenín, aromatických látok, kyslej kapusty či uhoriek, zmení sa jeho chuť. Ak si ním sladíme horúce nápoje, znižujú sa jeho blahodarné účinky.“
Dospelý človek by mal denne zjesť aspoň tri až štyri lyžice medu, dieťa dve lyžičky.
Nie je vpich ako vpich
„Na reumu mi najlepšie pomáhajú včelie bodnutia,“ počula som pred časom od známej. Zdalo sa mi to pritiahnuté za vlasy. Veď kto by sa dal dobrovoľne poštípať včelami. Okrem toho, že miesto opuchne a neskutočne svrbí, ani samotné pichnutie nie je nič príjemné. Niečo však na tom skutočne bude.
„Včelí jed účinkuje na nervový systém a je protizápalový,“ vysvetľuje včelár. „Niektoré jeho zložky selektívne pôsobia na ľudský organizmus, čo sa úspešne využíva pri liečbe pacientov. Jed v malých dávkach účinne pôsobí na srdcovo-cievny systém tým, že krátkodobo zníži krvný tlak. Zdravý človek znesie jedno až desať žihadiel. Stačí si nabrať do dlane hlinu a priložiť ju na niekoľko minút na miesto uštipnutia. Žihadlo treba okamžite odstrániť.“
Neznamená to však, že sa postavíme do včelieho úľa, pobúchame a necháme sa po celom tele poštípať týmto malým hmyzom. A to preto, že vpichnutie treba vedieť presne nasmerovať na postihnuté miesto. A napokon aj preto, aby si človek nenarobil viac zla ako osohu. „Niektorí ľudia sú alergickí na pichnutie včelou, ďalší majú srdcové vady alebo sú diabetikmi. Títo by sa o liečbe včelím jedom mali poradiť s lekárom.“
Zvláštna vedná disciplína
K dobru však môžeme okrem medu a včelieho jedu využívať aj ďalšie produkty včiel. „Všetky - vosk, materská kašička, jed, med, peľ či propolis, sú využiteľné pre ľudí a majú blahodarné účinky na ľudský organizmus,“ povedal Peter Košarišťan. „Každý jeden produkt, ale aj ich kombinácia, si zaslúži pozornosť. Existuje vedná disciplína apiterapia, ktorá sa zaoberá liečbou včelími produktmi.“
Málokto vie, na čo všetko pomáha propolis.
Propolis je špecifická látka s veľmi premenlivým zložením. Obsahuje zhruba 180 rôznych látok. Má výrazné antibiotické účinky. Pôsobí baktériostaticky a baktériocídne, tlmí bolesť a citlivosť. Má protizápalové účinky, zastavuje rast plesní. „Pôsobí antivírovo proti konkrétnym vírusom, imunostimulačne a dezinfekčne, podporuje hojenie rán, tlmí účinky žiarenia na organizmus. Niektorí ľudia však naň môžu byť alergickí. Najlepšie je kvapnúť si propolisovú tinktúru na vnútorné predlaktie a rozotrieť. Ak v priebehu dňa koža nesčervenie, môžeme propolis užívať.“
Zdravé antibiotiká
Materská kašička je kašovitá hmota, smotanovo-bielej farby, kyslej chuti. Najlepšie je skladovať ju v tmavej sklenej nádobe, najlepšie zmrazenú. Citlivá je na teplo, svetlo, kyslík a kovy. „Pôsobí ako celkový imunostimulátor,“ približuje Peter Košarišťan. „Zvyšuje životnú silu a celkovo zlepšuje psychický stav. Má výrazné protivírusové a antibiotické účinky, zlepšuje činnosť srdca aj využitie vápnika v organizme, čím tlmí rozvoj osteoporózy.“
Peľ obsahuje bielkoviny, všetky esenciálne aminokyseliny, nukleové kyseliny, cukry, minerálne prvky, tuky, organické kyseliny, enzýmy, vitamíny A, C, skupiny B, silice, rastové regulátory, karotenoidy, vodu. Uchováva sa sušením, zmrazením, konzerváciou bez prístupu vzduchu, pre bežné použitie najčastejšie vo forme medovej kaše.
„Je výživovým prostriedkom pri zotavovaní z choroby, vhodným podporným prostriedkom pri anémii z nedostatku železa, pri liečbach zväčšenej prostaty, mentálnej anorexie, chorôb pečene, žltačky aj pri kožných ochoreniach. Účinne pomáha aj pri chorobe z ožiarenia, pri vypadávaní vlasov či pri zvýšenej priepustnosti stien ciev.“
Včelári poukazujú na to, že včelie produkty tvoria len 20 percent úžitku včely. Zvyšných 80 percent je v ich opeľovacej činnosti, ktorú si mnohí ani neuvedomujú. „Slovenské medy sú druhovo pestré a kvalitné, a preto nie je dôvod zásobiť sa medmi z dovozu,“ upozorňuje včelár. „Bez podpory rentability slovenských včelárov pomaly, ale isto, chovy včiel na Slovensku zanikajú.“