ORAVA. Slabší ľudia znášali uplynulé dni ťažko.
Lekári z trstenskej rýchlej zdravotníckej pomoci od začiatku horúcich dní absolvovali asi štvrtinu zo všetkých výjazdov k pacientom s príznakmi kolapsov z tepla. „Väčšinou mali ťažkosti starší ľudia nedodržiavajúci pitný režim, alebo podgurážení alkoholom,“ povedala lekárka Martiny Murinová. „Zhruba polovica z nich bola hospitalizovaná, pretože museli dostať infúziu.“
Záchranky spoločnosti Falck zasahovali od pondelka v štyroch prípadoch kolapsov z tepla. Zdravotníci zo stanice v Oravskom Podzámku ošetrovali dvoch starších mužov, oboch previezli do nemocnice. Sanitka z Oravskej Polhore zase vyrážala k dvom mladým mužom, aj tých bolo nutné hospitalizovať. „Záchranári zaznamenali nárast výjazdov k chronickým pacientom, ktorým sa zhoršil zdravotný stav aj vplyvom vysokých teplôt,“ informovala Alena Lacyková - Krčová, hovorkyňa Falck. „Išlo až o 13 pacientov, ktorí sa sťažovali na bolesti na hrudníku a problémy s dýchaním. Prevažovali ženy v dôchodkovom veku.“
„Na počudovanie sme nezaznamenali výrazný nárast pacientov, ktorých k nám priviezli z dôvodu kolapsu pre vysoké horúčavy,“ povedal Peter Letavay, primár interného oddelenia v Dolnooravskej nemocnici. „Ľudia sú už asi dostatočne poučení, ako sa majú počas extrémnych teplôt správať.“
Jeho slová potvrdili aj pracovníci Rýchlej lekárskej pomoci v Dolnom Kubíne. Od 28. júla do 9. augusta vyrazili len k trom pacientom s touto diagnózou.
V súvislosti s extrémnymi horúčavami odborníci odporúčajú dodržiavať pitný režim, piť najmä čistú vodu, minerálky, obmedziť kávu a úplne vylúčiť alkohol. „Čo najmenej sa treba zdržiavať na priamom slnku. Ak sa pobytu vonku nemôžeme vyhnúť, majme vhodnú pokrývku hlavy a nezabúdajme na vzdušné oblečenie, alebo sa radšej zdržiavajme v tieni a v chládku,“ povedala Lacyková-Krčová.
Autor: nk, mapa