TVRDOŠÍN. Ešte v novembri 2011 vstúpila do platnosti novela zákona, podľa ktorej musia byť všetky spoločenské domáce zvieratá označené nezameniteľným čipom – takzvaným transpondérom. Povinnosť takto značiť domácich miláčikov majú majitelia psov, mačiek a fretiek nie starších ako osem týždňov. Pre zvieratá, ktoré prišli na svet pred účinnosťou zákona, platilo dvojročné prechodné obdobie. Uplynie o necelé dva mesiace.
Na celý život
„Čipovanie na Orave zabezpečujú všetci súkromní veterinárni lekári,“ povedal Peter Čuleň, riaditeľ Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy (RVPS) Dolný Kubín. „V súčasnej dobe využívajú vakcináciu zvierat proti besnote v obciach, podávajú aj informáciu o možnosti čipovania.“
Záujem o značenie je sporadický. Podľa zákona je však každý chovateľ zodpovedný za to, aby mal psa, mačku či fretku špeciálne označenú v určenej dobe. Do čipovania vlastník investuje len raz. „Vložený transpondér zostáva v tele zvieraťa celý život,“ hovorí Čuleň.
Od októbra budú inšpektori RVPS kontrolovať čipy. Ak chovateľ nezabezpečí na vlastné náklady identifikáciu a registráciu svojho spoločenského zvieraťa, hrozí mu pokuta od 300 až do 800 eur.
Ľahšie aj pre políciu
Dôvodom takéhoto značenia je prehľadnejšia registrácia zvierat. Cieľom je celoplošná evidencia, ktorá by mala zjednodušiť identifikáciu zvierat a prácu v útulkoch. Keď pracovníci útulku zistia, že majiteľ opakovane vyhodil psa na ulicu, polícia ho môže riešiť za zanedbávanie starostlivosti alebo za týranie zvierat.
Ak sa chystáte so psom, mačkou alebo fretkou do zahraničia, alebo ak ich za hranice predávate, nezabudnite na pas. Musia mať vlastný. Vydáva ho zverolekár, ktorý zároveň vedie evidenciu vydaných pasov a zapisuje do nich údaje o zvieratách. Pas je dôležitým úradným dokumentom.