Boh potreboval svedectvo o tej dobe

Životný príbeh rehoľnej sestry z Krivej neostal bez povšimnutia historikov, publicistov a ani cirkevných činiteľov.

Bratislava, september 2003. Pápež Ján Pavol II. blahorečil prvú Slovenku - rehoľnú sestru Zdenku. Na slávnosť prišli veriaci z jej rodnej obce Krivej.Bratislava, september 2003. Pápež Ján Pavol II. blahorečil prvú Slovenku - rehoľnú sestru Zdenku. Na slávnosť prišli veriaci z jej rodnej obce Krivej. (Zdroj: LÝDIA VOJTAŠŠÁKOVÁ)

KRIVÁ. Meno Zdenky Schelingovej sa spomínalo vo viacerých dokumentoch, ktoré sa dotýkali temného obdobia, no mnohé okolnosti neboli známe. Keď Anton Habovštiak priniesol nové svedectvá a súvislosti, a vydal ich knižne, začal Arcibiskupský úrad v Trnave proces blahorečenia. Bolo to 18. septembra roku 2000.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vtedajší Svätý Otec Ján Pavol II. pri tretej návšteve Slovenska, 14. septembra roku 2003, vyhlásil Zdenku Schelingovú za blahoslavenú.

Hovoríme s publicistom Jozefom Habovštiakom, iniciátorom mnohých aktivít v súvislosti s blahorečenou sestrou Zdenkou.

SkryťVypnúť reklamu

Aký význam pre Slovensko a Oravu má blahorečenie rehoľnej sestry z Krivej?

Zdenka Schelingová je prvou blahorečenou osobou slovenskej proveniencie. Doterajší naši svätci neboli Slováci, alebo aspoň nemáme presné doklady o ich slovenských koreňoch. Jej životný príbeh fascinuje a zaujíma veriacich na celom svete.

Osobitne si ju uctievajú Slováci v Amerike a v Kanade. Mimochodom, nedávno jedna skupina Slovákov našla jej obraz v kláštore na hraniciach Nepálu a Indie. Sestra Zdenka zviditeľnila Slovensko. Jej odkaz je, ale aj bude čím ďalej tým viac aktuálnejší. Aký je to odkaz? Odvaha a statočnosť. To sú vlastnosti, ktoré človek potrebuje s pribúdajúcimi útokmi na vieru a cirkev na celom svete. Viera praktizovaná v dennom živote je zárukou existencie národov, stability a poriadku. Od nej sa odvíjal v minulosti kultúrny, technický a hospodársky pokrok krajín.

SkryťVypnúť reklamu

Pripomíname si už desiate výročie jej blahorečenia.

Blahoslavená Zdenka sa veľmi rýchlo dostala do povedomia veriacich na Slovensku. V našom kostole v Krivej sa nachádza oltár jej s relikviami. Na mieste jej narodenia sme postavili dôstojný pamätník. Konfederácia politických väzňov Slovenska inštalovala pamätnú tabuľu na budove miestnej školy, ktorú navštevovala.

Na tieto miesta prichádzajú mnohí pútnici zo Slovenska i zo zahraničia. Prosia o pomoc a ďakujú za vypočuté prosby. A je ich mnoho. Blahoslavená Zdenka nie je hluchá pre tých, ktorí ju prosia a pomoc potrebujú. Svedectiev je dosť. Mnohí navštevujú aj hroby jej rodičov a miestny cintorín, v ktorom ležia telesné pozostatky viacerých významných osobností i trpiteľov za vieru.

Môžete spomenúť niektoré z vyslyšaných prosieb?

SkryťVypnúť reklamu

Mladej rodine v neďalekom meste sa narodil druhý syn. Mala radosť, no po troch týždňoch chlapec ochorel. Mal vysoké teploty, stále plakal. Lekári diagnostikovali zápal obličiek. Toto ochorenie je u detí veľmi nebezpečné a obyčajne končí smrťou, alebo má trvalé následky. Chlapec nemal veľkú nádej na zlepšenie stavu.

Otec sa v modlitbách obracal ku blahoslavenej sestre Zdenke. Keď potom prišiel do nemocnice, manželka mu oznámila, že idú domov. Zosmutnel, lebo si myslel, že chlapec zomrel. Manželka mu však mohla oznámiť radostnú zvesť, že chlapec je úplne zdravý a nepotrebuje ďalšiu nemocničnú starostlivosť. Tak sa prišiel do krivského kostola poďakovať a oznámiť túto nezvyčajnú udalosť.

Čo plánujete v Krivej do budúcnosti?

V plánoch je výstavba väčšieho areálu s amfiteátrom a pastoračným centrom venovanom bl. Zdenke. Veľmi radi by sme sa pustili do výstavby, ak Pán Boh dá a budú na to aj peniaze.

Rehoľná sestra pripomínala Matku Terezu

Osobitnú pozornosť si zaslúži vplyv rehoľnej sestry Zdenky na ľudí, s ktorými sa stretla. Viacerým dopomohla ku zásadnému obratu v živote, za čo po rokoch veľmi ďakovali.

V práci nepoznala oddych. S rozvetvenou rodinou bola neustále v kontakte. Napísala im stovky hodnotných listov. Pomáhala ľuďom, ako sa len dalo. Pre chorých zaobstarávala lieky a vyšetrenia v nemocnici. Známy primár na pľúcnom oddelení Karol Virsík spomínal, že sestra Zdenka mu pripomína druhú Matku Terezu.

Komunisti ich mali zlikvidovať

Po násilnom prevzatí moci komunistickým režimom vo februári v roku 1948 nastalo aj v bývalom Československu veľmi kruté prenasledovanie a perzekúcie, a to najmä cirkevných činiteľov a roľníkov. Komunisti mali obidve zložky spoločnosti postupne zlikvidovať, lebo ideologicky neladili s ich záujmami. Desaťtisíce ľudí nespravodlivo odsúdili a väznili, hovorí sa až o čísle 72-tisíc.

Bezohľadné týranie

V tomto období sa sestra Zdenka aktívne zapojila do pomoci trpiacim. Angažovala sa aj pri úteku stráženého kňaza Štefana Koštiaľa z nemocnice. Vo februári 1952 ju za to Štátna bezpečnosť zatkla a pomstila sa jej krutým trýznením a mučením. Uviazali ju obnaženú za ruky na škripci pod povalu a mlátili obuškami.

Keď upadla do bezvedomia, obliali ju vodou a pokračovali. Dokrvavenú ju dotiahli na celu a nechali na betónovej podlahe. Keď sa prebrala, hodili ju do koryta s vodou a dusili. Nohou je vyšetrovateľ tlačil hlavu pod vodu. Povolil, až keď bola na hranici života. Potom ju vytiahol za vlasy a pokračoval. Nik nevie vysvetliť, ako je možné, že ostala nažive. Napriek drastickým výsluchom nikoho neprezradila, ani nikomu nepoškodila.

Krajský súd v Bratislave ju 17.júla 1952 odsúdil na 12 rokov väzenia. Prešla najtvrdšími väznicami vtedajšieho Československa. Na následky mučenia a väznenia zomrela v Trnave 31.júla 1955. Mala 38 rokov.

Korunný svedok

Vo väzenskej nemocnici na Pankráci ju vyše dvoch týždňov ošetrovala spoluväzenkyňa Helena Kordová (1917 – 2011). Práve jej Zdenka vyrozprávala svoj príbeh. Keď sa lúčili, Zdenka prorocky povedala, že sa už nikdy nestretnú, a poprosila ju, aby jej doniesla na hrob kyticu bielych ruží.

Pani Helena Kordová bola vo väzeniach desať rokov. Po prepustení pracovala ako robotníčka pod neustálym dozorom Štátnej bezpečnosti. V roku 1968 sa jej podarilo so synom odísť do Anglicka.

Keď sa po roku 1989 vrátila na Slovensko, vydala o Zdenke svedectvo. Poznala však len jej rehoľné meno Zdenka.

„Vtedy som pani Kordovú navštívil a ukázal fotografiu,“ spomína Jozef Habovštiak. „Tvár sa jej rozžiarila, priložila si fotografiu na hruď a povedala: Zdenička moja, Zdenička. Odovzdal som jej životopis sestry Zdenky, ktorý som spracoval a rozmnožil ako samizdat ešte v roku 1975. Bola to jedna z najsilnejších chvíľ v mojom živote.“

Neskôr navštívila jej hrob v Podunajských Biskupiciach aj s kyticou ruží, o ktorých jej Zdenka pred smrťou hovorila. Helena Kordová bola korunným svedkom v procese blahorečenia sestry Zdenky.

„Som presvedčený, že Pán Boh zariadil veci tak, aby svedectvo bolo dokonalé. A aby sa o krutosti doby dozvedeli aj ďalšie generácie,“ dodal Jozef Habovštiak.

Na svoj osud akoby sa bola pripravovala

Blahoslavená Zdenka Schelingová sa narodila 24. decembra 1916 v Krivej v roľníckej rodine ako predposledná z jedenástich detí. Pri krste dostala meno Cecília. Už s dátumom narodenia akoby si priniesla životnú cestu trochu podobnej Tomu, ktorého ideálom slúžila celý život. Rodina bola nábožensky založená. Otec Pavol považoval prísnu a dôslednú výchovu detí za základný predpoklad pre ich uplatnenie sa v živote.

Veľký vplyv na duchovné smerovanie Cecílie mal vtedajší otec farnosti Viktor Milan (1879 – 1938), rodák z Ružomberka, neskoršie kanonik Spišského biskupstva. Rovnako ju ovplyvnili rehoľné sestry z Kongregácie sestier Sv. Kríža, ktoré pôsobili v miestnej cirkevnej škole.

Ako pätnásťročná odchádza v sprievode matky Zuzany do ich rehoľného domu v Podunajských Biskupiciach.

Navštevovala dvojročnú meštiansku školu u sestier Uršulínok v Trnave a ošetrovateľskú školu v Bratislave. Rehoľné povolanie a ošetrovateľská služba ju veľmi zaujali a rozhodla sa venovať naplno tomuto poslaniu. V roku 1943 zložila večné sľuby a prijala rehoľné meno Zdenka.

Pracovala na internom oddelení Štátnej nemocnice v Bratislave a v rokoch 1941 až 1942 v Štátnej nemocnici v Humennom. Neskoršie, až do zatknutia v roku 1952, opäť v Bratislave.

Vynikala láskou k ľuďom a obetavosťou v práci, a najmä nezhasínajúcim úsmevom. V duchovnom živote sa riadila pravidlami a predsavzatiami, ktoré si zostavila sama a vyšli knižne v roku 2004. Zachovali sa po dlhých rokoch naozaj zázrakom a udivujú hĺbkou duchovného myslenia. Miestami akoby predvídala svoj osud a aj sa naň pripravovala.

(jh)

Duchovný program týždňa

Utorok 30. júla

18.00 h Svätá omša

Celebruje Vsdp. Ľubomír Vaňo, farnosť Nižný Slavkov a Vyšný Slavkov

Liturgický deň blahoslavenej sestry Zdenky, panny a mučenice

Streda 31. júla

18.00 h Svätá omša

Celebruje vdp Juraj Adamec, farnosť Bijacovce

Štvrtok 1. augusta

18.00 h Svätá omša

Celebruje HEDr. Ľuboslav Hromják, PhD.

Po svätej omši adorácia od 20.00 h do 22.00 h

Piatok 2. augusta

18.00 h Svätá omša

Celebruje PaeDr. ThDr. Jaroslav Rusnák, PhD., farnosť Brezovica

Po svätej omši krížová cesta

Sobota 3. augusta

10.30 h Svätá omša

celebruje Mons. František Rábek, vojenský ordinár

15.00 h Divadelná hra: Viera Mojžišovej matky

Nedeľa 4. augusta

10.30 H Svätá omša

Celebruje PaeDr. Rudolf Schuster

15.00 h Koncert pre blahoslavenú sestru Zdenku

(kapela S2G Band, mládežnícky zbor sv. Kataríny Alexandrijskej, LSP Krivá)

Autor: redakcia, lv

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 362
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 041
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 169
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 621
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 390
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 120
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 807
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 342
  1. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  2. Marián Kozák: Protikorupčný festival Pucung 2025 v Košiciach
  3. Adam Austera: Nečakaný ťah juhokórejského Samsungu: Nový ultratenký S25 Edge má vymazať predchádzajúci 30 % pokles ceny akcií
  4. Tomas Hlavaty: Cirkev v službách, nepokoj a jednota.
  5. Michal Fizer: Ponad Košice v legendárnej Cessne 172
  6. Martin Krištofiak: Porušuje Ministerstvo zákon ak sprístupňuje rodné čísla?
  7. František Kukura: Slovensko ešte neskončilo. Možno práve začína.
  8. Marián Viskupič: Fico a Kamenický sa pred kamerami tľapkajú po chrbte, čísla ich usvedčujú z klamstva
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 996
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 009
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 975
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 985
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 466
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 222
  7. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 6 776
  8. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 669
  1. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  2. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  3. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  4. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  5. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  6. Tupou Ceruzou: Pandemická
  7. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  8. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  2. Marián Kozák: Protikorupčný festival Pucung 2025 v Košiciach
  3. Adam Austera: Nečakaný ťah juhokórejského Samsungu: Nový ultratenký S25 Edge má vymazať predchádzajúci 30 % pokles ceny akcií
  4. Tomas Hlavaty: Cirkev v službách, nepokoj a jednota.
  5. Michal Fizer: Ponad Košice v legendárnej Cessne 172
  6. Martin Krištofiak: Porušuje Ministerstvo zákon ak sprístupňuje rodné čísla?
  7. František Kukura: Slovensko ešte neskončilo. Možno práve začína.
  8. Marián Viskupič: Fico a Kamenický sa pred kamerami tľapkajú po chrbte, čísla ich usvedčujú z klamstva
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 996
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 009
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 975
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 985
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 466
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 222
  7. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 6 776
  8. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 669
  1. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  2. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  3. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  4. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  5. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  6. Tupou Ceruzou: Pandemická
  7. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  8. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu