ŠTEFANOV NAD ORAVOU. Sála štefanovského kultúrneho domu sa tak počas predposledného júlového víkendu naplnila nielen šikovnými rukami, ale aj vôňou rôznych byliniek či mydla. Bylinkový víkend mal obohatiť vedomosti o rozpoznávaní, zbieraní a najmä využívaní byliniek v každodennom živote. Organizovalo ho Občianske združenie Misia mladých.
Vo voňavej záhrade
Pozvanie prijalo pätnásť žien z rôznych kútov Oravy. O ich deti sa počas akcie postarali skúsení animátori. „Je síce náročné vymyslieť spoločný program pre deti od dvoch rokov až po tie vyššie ročníky, ale myslím si, že sa všetci dobre bavili,“ zhodnotil aktivity jeden z organizátorov Anton Michalica.
Kým o deti sa starali druhí, mamičky sa venovali prírode. Beáta Bedrichová, farmaceutka a skúsená bylinkárka, im otvorila svoju záhradu, v ktorej mohli okrem bežných rastlín spoznať aj rôzne exotické. „Ženy mali už určité skúsenosti s bylinkami. Nepoznali napríklad pastiersku kapsičku a rozchodnicu ružovú, ale s takým repíkom a materinou dúškou mali mnohé z nich svoje skúsenosti.“
Kreatívne darčeky
Po návšteve záhrady bola v pláne prechádzka po lúkach Štefanova nad Oravou, na ktorých sa okrem iného naučili, ako správne zbierať, sušiť a uskladňovať bylinky. „Bolo to veľmi príjemné. Prešli sme sa, naučili sa niečo nové, najmä rozpoznávať, pretože niektoré bylinky vás ľahko pomýlia,“ hovorí Beáta Bedrichová. „Vlastne sme sa liečili dvojnásobne. Slnkom a prechádzkou a neskôr bylinkami.“
V sobotu popoludní sa mamičky presunuli na tvorivé dielne do kultúrneho domu. Tvorili prírodné mydlá a tiež levanduľové vrecúška, ktoré sú výborné proti moliam alebo na rozvoňanie šatníkov a skríň. „Výborný nápad. Neskôr môžeme podobné darčeky vyrobiť doma a niekomu darovať,“ tešili sa účastníčky. Okrem levandule si môžu podobné vrecúška ušiť aj pre iné sušené rastliny. Lektorka kurzu zatiaľ pripravila nechtíkovú masť, ktorá je vhodná na ťažko sa hojace rany či kŕčové žily.
Škola hrou
Počas víkendu sa nehovorilo len o bylinkách. Mamičky si pozreli aj krátky dokument o škodlivých potravinách a živo diskutovali o zdravom stravovaní. Navzájom sa podelili o svoje skúsenosti a rady.
Najviac sa však naučili počas prednášky v bylinkovej záhrade, pretože mali možnosť priamo vidieť prácu bylinkárky. „Najviac ma zaujala prednáška v záhrade a zbieranie byliniek na lúke,“ povedala Katarína, ktorá vo svojej domácnosti používa najmä myší chvost a ľaliu. „Chcela by som si vyrobiť kostihojovú masť, o ktorej sme sa rozprávali.“
Pani Iveta prišla hlavne spoznať nových ľudí, naučiť sa o bylinkách niečo viac a tiež zabudnúť na problémy. „Veľmi som si tu oddýchla a výroba mydielok bola skutočne zaujímavá. Naučili sme sa toho viac než dosť.“
Nedeľa plná radosti
Druhý deň bylinkového kurzu sa ženy naučili zmiešavať rôzne bylinky, ich správny pomer a pripravili si tak svoje vlastné čajové zmesi. Niektoré sú vhodné pri nachladnutí či únave, iné na ženské problémy alebo problémy s močovými cestami.
„Čaje sú asi najčastejšími produktmi vyrábanými z byliniek a teraz, keď si mamičky vedia bylinky nazbierať aj roztriediť, nemusia ich kupovať,“ hovorí spoluorganizátorka podujatia Jana Kasmanová. „Z vlastného čaju budú mať určite väčšiu radosť.“
Súčasťou nedeľného programu neboli iba bylinky. Tvorivé dielne v podobe zdobenia kvetináčov servítkovou technikou, práca s hmotou fimo či maľovanie na sklo potešili najmä deti.
Autor: Renáta Gašperová