LEŠTINY. Drevený artikulárny kostol v dedine, ktorý je lokalitou Svetového dedičstva UNESCO, spravuje miestna evanjelická cirkev. Peniaze na obnovu pamiatky sa snaží získať, kde sa dá. Sumou 15-tisíc eur ju nedávno podporilo ministerstvo kultúry.
Nepočuť kazateľa ani sprievodkyňu
„V projekte sme žiadali 28-tisíc eur,“ hovorí Mária Kořalníková, dozorkyňa Evanjelického cirkevného zboru v Leštinách. „Keďže sme dostali menej, musíme si k tomu sadnúť a rozhodnúť sa, čomu dáme prednosť. Práce majú byť hotové do konca roka.“
Leštinčania chceli peniaze na aktívny bleskozvod, vonkajšie osvetlenie a vnútornú elektroinštaláciu pre ozvučenie. „Najviac horí osvetlenie a ozvučenie. Najmä v zime ľudia prichádzajú o možnosť vidieť náš kostol. Ozvučenie je takisto nevyhnutné, nepočuť kazateľa a v prípade väčšej skupiny turistov ani sprievodkyňu.“
Domácich trápia aj hroby v areáli. „Najmä hroby rodiny Škripeňovej pred kostolom sú zanedbané, nevyzerá to dobre,“ hovorí dozorkyňa.
Ich obnova bude preto ďalšou prioritou.
Pamiatku objavili Francúzi
Kostolík je v lete otvorený na zavolanie. „Treba sa vopred ohlásiť, číslo telefónu nájdu návštevníci na bráne,“ hovorí sprievodkyňa Viera Murínová.
Toho roku zatiaľ prišlo do Leštín menej turistov ako vlani. K návštevám, na ktoré sa nezabúda, patria Číňania a Kórejčania. „Prišli z Kie pri príležitosti odchodu do dôchodku a strávili u nás dobré dve hodiny. Všetko sa im páčilo.“
Pamiatka je lákadlom aj pre motorkárov a cyklistov, cestou z Bešeňovej či Liptovského Jána sa vďaka nej v dedine často zastavujú Poliaci. „V poslednom období prichádza veľa Francúzov. Vlani prišli od Paríža na 22 karavanoch. Úžasný pohľad, boli rozostavané po celej dedine.“
Výnimočný objekt je miestom svadieb, a to nielen evanjelických a zahraničných. „Po tri roky po sebe si k nám prišli urobiť svadobné fotografie aj katolícke páry pred svadbou v dolnokubínskom kostole,“ dodala Murinová.