HABOVKA. Na zvláštny piskot upozornil Oldřicha Suchánka predseda bielopotockého urbáru Miroslav Pavčo. Lesní robotníci vídali ponad stromy poletovať orlí pár, v korunách stromov zbadali aj hniezdo, ale mláďa bolo len počuť. „Nebolo to prvý raz, kedy nám dali podobnú informáciu,“ hovorí Suchánek. Orlíča našiel asi 250 metrov od miesta, kam vypadlo z hniezda. „Na zemi bolo minimálne sedem dní, možno aj dlhšie. Malo asi desať týždňov, za normálnych okolností by malo z hniezda vyletieť zhruba za týždeň až dva.“
Musia konať ihneď
Z hniezda vypadlo pravdepodobne pre vietor. Uhynutie hladom mu zrejme nehrozilo. Rodičia ho lokalizovali vďaka jeho prenikavému pískaniu. O tom, že ho chodili prikrmovať na zem, svedčí aj viacero kostí, ktoré sa našli pod hniezdom. „Na zemi mu hrozilo, že ho nájdu líšky, zatúlaný pes alebo diviaky, ktoré by ho mohli usmrtiť,“ hovorí ochranár Ján Hoľma.
Mláďa orla samo ešte lietať nevie, na zemi mu hrozilo, že ho zožerie zver. FOTO: OLDŘICH SUCHÁNEK
Mláďa Oldřich Suchánek s Metodom Macekom a Jánom Hoľmom vyniesli naspäť do hniezda. „V takýchto prípadoch treba konať okamžite,“ povedal Ján Hoľma. „Záchranná akcia prebehla pomerne rýchlo a bez problémov. Na mieste sme boli asi dve hodiny pred zotmením, ale do tmy sme stihli orlíča nájsť, skontrolovať jeho zdravotný stav, okrúžkovať ho, spevniť poškodené hniezdo a vyniesť ho hore.“ Orlíča dostalo špeciálny krúžok, aby ho ochranári a ornitológovia mohli monitorovať.
Na tom istom mieste
Orol skalný bol pred pár rokmi na Orave ohrozeným druhom. Dnes je situácia lepšia aj kvôli jeho zvýšenej ochrane. Ochranári evidujú v regióne zhruba desať hniezd. Ak sa prostredie výrazne nemení a nie sú vyrušované, dokážu na tom istom mieste opakovane hniezdiť roky. Citlivé sú na rušenie človekom, najzraniteľnejšie sú počas zahrievania znášky.
„Ak hrozí počas tohto obdobia rušenie kvôli lesným prácam, snažíme sa s lesníkmi a robotníkmi dohodnúť a zabezpečiť pokoj v okolí obsadených hniezd,“ povedal Hoľma.