DOLNÝ KUBÍN. Metropola dolnej Oravy je jedno z mála miest, ktoré nemá regulovanú statickú dopravu - parkovanie. Nie nadlho.
555 miest nestačí
„Občan, ktorý si chce niečo vybaviť v centre mesta, nemá kde zaparkovať,“ zdôvodňuje primátor Roman Matejov plány zaviesť platené parkovanie.
„Dali sme vypracovať koncepciu regulácie a rozvoja statickej dopravy, ktorá preukázala to, čo sme vedeli, že v centrálnej časti chýba 441 miest na parkovanie,“ hovorí Miroslav Kosmeľ, vedúci odboru dopravy na mestskom úrade. „Vážnejšie je, že zo súčasných 555 parkovacích miest je až 85 percent dlhodobo obsadzovaných zamestnancami firiem a spoločností, ktoré sídlia na tomto území. Ráno prídu do práce a ich auto stojí na parkovisku až do skončenia pracovnej doby.“
Preto sa radnica rozhodla konať a chce spoplatniť 24 parkovísk na uliciach Radlinského (VÚB, kostol), Aleja slobody (Slovenská pošta, pozdĺž ulice až ku gymnáziu, za Marínou), Matúškova (bytovky, mestský úrad, nábytok Nika), Andreja Sládkoviča (od obchodnej akadémie ku pošte), Hviezdoslavovo námestie (pri fare, ZŠ J. Matúšku), Kohútov sad (daňový úrad).
Po skončení pracovnej doby je parkovisko pri pošte prázdne.
Pomôžu automaty
Koncepcia odporúča inštalovať 12 automatov a zaviesť platby aj pomocou sms správ. Firmy a obyvatelia bývajúci v dotknutom území si budú môcť zakúpiť rezidenčné karty, ktoré im umožnia parkovať pred bytovkou alebo sídlom spoločnosti.
„Vzhľadom na skutočnosť, že systém neprinesie ihneď nové parkovacie miesta, možno očakávať negatívne reakcie obyvateľov,“ hovorí spracovateľ koncepcie Marcel Tichý.
Poslanec mestského zastupiteľstva Juraj Jonák sa pri prerokovaní tohto dokumentu opýtal, ako sa ich to dotkne.
„Ceny rezidentských kariet môžu byť rôzne,“ hovorí Miroslav Kosmeľ. „Od symbolických pár eur, čo sú náklady na vydanie karty, až po vyššiu sumu, aby sme rozlíšili domácnosti s jedným a viacerými vozidlami.“
Rodina by za druhé auto zaplatila niekoľkonásobne vyššiu sumu ako za prvé. Miroslav Kosmeľ ho ubezpečil, že jednotlivé ceny, pásma a sadzby budú stanovené až na základe rokovaní s poslancami, obyvateľmi a firmami dotknutých častí mesta.
Systém na seba zarobí
Náklady na zavedenie systému odhadli na 135-tisíc eur. Najvyššiu sumu predstavujú automaty za 79-tisíc a dopravné značenie 27-tisíc eur. Za rok treba na prevádzkové náklady ďalších takmer 71-tisíc eur. Najväčšou položkou sú platy dvoch zamestnancov vo výške 34-tisíc a prevádzka kancelárie 15-tisíc eur.
Podľa odhadu by mesto malo ročne predať 444 rezidentských kariet za priemernú cenu 50 eur, za čo zinkasuje 22-tisíc eur. Ostáva 111 miest na krátkodobé parkovanie. Pri cene 40 centov za hodinu a využiteľnosti 255 dní v roku do mestskej kasy pribudne ďalších 81-tisíc eur. Spolu je to 103-tisíc eur, čo by malo zabezpečiť návratnosť investície za päť rokov. A to v prepočte neboli zarátané príjmy z pokút udelených mestskou políciou.
Ďalšie etapy
„Ľudia, ktorí nebudú chcieť platiť za parkovanie, budú postupne odstavovať autá na hranici platenej zóny a tým zaťažovať tieto oblasti,“ upozorňuje Marcel Tichý.
Preto koncepcia v ďalšej etape navrhuje rozšírenie zóny regulovaného parkovania aj na Bysterec a v tretej etape až na Brezovec. Poslanci by sa témou plateného parkovania v Dolnom Kubíne mali opäť zaoberať na septembrovom mestskom zastupiteľstve.